moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Morskie bolidy

Marynarze porównują je czasem żartobliwie do wyścigówek F-1. Nic dziwnego – to najszybsze jednostki w polskiej Marynarce Wojennej i jedne z najszybszych na Bałtyku. W piątek okręty rakietowe ORP „Metalowiec” i ORP „Rolnik” świętowały rocznice podniesienia bander. Dla „Metalowca” to już ćwierćwiecze.


ORP „Metalowiec” wszedł do służby 25 lat temu. Rok później pod polską banderą zaczął służyć „Rolnik”. Obie jednostki zostały zbudowane w Związku Radzieckim w stoczni w Rybińsku. Choć powoli dożywają swoich dni, marynarze nadal mówią o nich z dużym sentymentem.

– Podstawowym atutem tych okrętów jest ich szybkość. Przekracza ona 43 węzły, co w przeliczeniu daje około 80 kilometrów na godzinę. Tak szybko nie potrafi poruszać się nawet fregata – wyjaśnia kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy Marynarki Wojennej. – Dlatego właśnie marynarze czasami porównują okręty rakietowe do bolidów F-1 – dodaje.

Oba okręty dysponują sporą siłą ognia. – Ich podstawowa broń to rakiety przeciwokrętowe P-21 i P-22 – po dwie na prawej i lewej burcie, naprowadzane na cel radiolokacyjnie i na podczerwień – mówi kmdr por. Zajda. Do tego dochodzą dwie armaty: na dziobie i rufie oraz wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Strzała S-2M. – Tak wyposażone okręty mogą się stać dla przeciwnika nie lada przeszkodą – podkreśla kmdr por. Zajda.

Podczas przeszło 20-letniej służby ORP „Rolnik” i „Metalowiec” przepłynęły łącznie przeszło 100 tysięcy mil morskich, odpaliły 60 rakiet woda-woda, wystrzeliły 40 tysięcy pocisków artyleryjskich. Brały też udział w wielu międzynarodowych manewrach, np. Baltops czy Passex, gdzie współpracowały z Siłami Odpowiedzi NATO.

Niedawno zapadła decyzja o wycofaniu ich z Marynarki Wojennej. Na razie stoją w gdyńskim porcie. Żołnierze z ich załóg często pływają na innych okrętach. – Są doskonale wyszkoleni. Marynarka jeszcze długo będzie miała z nich pożytek – podsumowuje kmdr por. Zajda.

Z okazji jubileuszu „Metalowca” i rocznicy „Rolnika” w Porcie Wojennym odbyły się w piątek uroczystości. Została tam zorganizowana uroczysta zbiórka, w której wziął udział dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Marian Ambroziak, byli dowódcy obu jednostek, a także służący na nich marynarze.W 94. rocznicę odtworzenia Marynarki Wojennej Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, przedstawił plan jej rozwoju. Najbliższe lata mają być przełomowe dla polskich marynarzy. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

 

REKLAMA

  Marynarka Wojenna przed wielką zmianą

– W tym roku zapadły bardzo istotne decyzje dotyczące przyszłości Marynarki Wojennej – powiedział Tomasz Siemoniak, szef MON, w Gdyni. Przypomniał, że opracowana niedawno koncepcja rozwoju tej formacji zakłada zakup m.in. nowoczesnych okrętów patrolowych, podwodnych oraz śmigłowców.
Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze

~Kacper
1579387560
Szkoda że nikt nie pomyślał o zaproszeniu marynarzy którzy kiedyś pływali na tych jednostkach....( elektryk 436 ).
67-31-6B-C6
~GJ
1360520280
Polska MW powinna mieć na wyposażeniu oprócz fregat,korwet,op właśnie kilka małych / 30-40m/ ścigaczy których podstawowym atutem była by szybkość 60w+ do tego działo 35mm z amunicją programowaną np SAN, 1-2 automatyczne WKM 12,7, 4 wyrzutnie ( rakiety,torpedy w zależności od potrzeb ) system OPL np.Poprad.Do tego wszystkiego zapomniany już a kiedyś bardzo skuteczny system "JEŻ "oczywiście unowocześniony a na końcu że okręt taki przeznaczony był by do obrony bezpośredniej wybrzeża jak również mógł by być stosowany na rzekach wyposażyć go w zestaw rakietowy 122 mm Langusta.Koszt takiego okrętu z pewnością był by nie wielki a wszelakie uzbrojenie dawało by realną siłę obronną jak również uderzeniową ( działanie w parach lub nawet w kwartecie ) Łajby takie stosuje już Izrael czy Turcja MRTP 33
66-FA-A8-B5

Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Kraby w Bolesławcu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Online z mistrzami sportu
Kolejne Groty dla wojska
Ogromne zainteresowanie Soną
„Defender” – pracowity poligon saperów
Powstaną kolejne strzelnice
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ułańska szarża
Rakiety z Mesko w F-35
Testament Polski Walczącej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na misjach święta inne niż zwykle
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ochotnicy na ratunek
Informacja Prasowa
Zbiegowie z innego świata
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Polskie porty bardziej otwarte
Fordy, a nie Nissany
F-16 kończą misję w Estonii
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Żołnierze w sztafecie pomocy
Most do współpracy
PGZ będzie obecna na MSPO
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ofensywa Tuchaczewskiego
Brawurowe zagony motorowe
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Współzawodnictwo rozwija
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
Wojsko ma ofertę dla cywili
Laserowa artyleria US Army
16 sekund Liberatora
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda jedzie do USA
Weterani znów staną na macie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Groty z granatnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO