moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wysoka ocena polskiego projektu

Minister spraw wewnętrznych Afganistanu generał Mujtaba Patang wysoko ocenił projekt budowy Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ghazni. To najważniejszy polski projekt na 2013 rok.


Podczas roboczego spotkania dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego generała brygady Andrzeja Tuza z ministrem spraw wewnętrznych Afganistanu i gubernatorem prowincji Ghazni Musa Khanem polscy specjaliści z Zespołu Odbudowy Prowincji PRT (ang. Provincial Reconstruction Team) przedstawili projekt budowy i wyposażenia Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W siedzibie gubernatora prowincji generał Mujtaba Patang, gubernator prowincji Musa Khan, burmistrz Ghazni Feraidom Ahmadi oraz szef NDS Nir Farizullah wraz z dowódcą 3 Brygady Armii  Afgańskiej pułkownikiem Nikpai Haidarem zapoznali się z najważniejszym polskim projektem na 2013 rok. – Na terytorium miasta Ghazni nie funkcjonuje zintegrowany system zarządzania kryzysowego, dlatego nasza koncepcja opiera się na skupieniu całego dowodzenia w jednym miejscu, które w ten sposób stanie się centrum zarządzania  bezpieczeństwem miasta i prowincji. Centrum będzie także koordynowało wszystkie działania zmierzające do  zapobiegania sytuacjom kryzysowym – wyjaśnia ideę projektu  pan Leszek Tanaś, specjalista do spraw zarządzania kryzysowego w polskim Zespole Odbudowy Prowincji.

Dzięki zastosowaniu podsystemu monitoringu wizyjnego możliwe będzie podniesienie poziomu  bezpieczeństwa w mieście poprzez całodobowe monitorowanie newralgicznych punktów, charakteryzujących się  największą liczbą niebezpiecznych  zdarzeń. Podsystem ten umożliwi zarówno wczesne wykrycie zagrożenia czy groźnego zdarzenia,  jak i sporządzenie dokumentacji zdjęciowej czy filmowej z zaistniałej sytuacji. Umożliwi on także ostrzeganie mieszkańców przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. W oparciu o wybudowaną na potrzeby działania systemu sieć transmisyjną możliwe  będzie  rozbudowywanie  Centrum Zarządzania Kryzysowego o nowe, dowolne komponenty.

– Bardzo dziękuję za prezentację. Podobne Centrum znajduje się co prawda w Kabulu, ale to w Ghazni będzie lepsze i nowocześniejsze – powiedział po zakończeniu prezentacji minister spraw wewnętrznych Afganistanu generał Mujtaba Patang.

Również gubernator prowincji Musa Khan nie szczędził pochwał pod adresem polskich żołnierzy i specjalistów z PRT. Gubernator podziękował generałowi brygady Andrzejowi Tuzowi za pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa w prowincji. – Jest to bardzo dobry projekt. Pierwszy tego typu w naszym rejonie i z tego, co zobaczyłem, realizacja tego projektu przyniesie same korzyści dla wszystkich mieszkańców prowincji – podkreślił Musa Khan.

Już w listopadzie 2012 roku w wyniku prac polskiego zespołu PRT powstały założenia organizacyjno-techniczne Centrum Zarządzania Kryzysowego w mieście Ghazni. Po rozpoczęciu procedury opracowywania propozycji projektowych i rozpoczęciu szkolenia afgańskiego personelu obsługującego Centrum oddanie inwestycji do użytku dla mieszkańców prowincji zaplanowane zostało na październik 2013 roku.

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ghazni wraz ze stanowiskami kierowania służbami: NDS, ANA, ANP, straży pożarnej, ratownictwa medycznego oraz zarządzania kryzysowego będzie stanowiło bazę techniczną i informacyjną zespołów do spraw bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Do zadań Centrum Zarządzania Kryzysowego należy w szczególności rozpoznawanie i monitorowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa życia, zdrowia lub mienia na obszarze miasta oraz prowincji Ghazni, przyjmowanie powiadomień o stanach nagłego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, ustalanie priorytetów, a tym samym niezwłoczne dysponowanie jednostek systemu. Na poziomie miasta i dystryktu stworzenie takiego centrum będzie jednym z elementów organizowania systemu łączności komórkowej i radiowej, alarmowania i współdziałania między podmiotami uczestniczącymi w działaniach mających zapewnić bezpieczeństwo ludności Ghazni.
Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie również spełniać zadania wynikające z realizacji zagadnień z zakresu zarządzania kryzysowego na poziomie prowincji oraz koordynacji działań ochronnych i ratowniczych na poziomie prowincji w przypadku dużych katastrof naturalnych takich, jak: powodzie, trzęsienia ziemi czy też susze.

Źródło: kpt. Janusz Błaszczak/ Sekcja Informacyjno-Prasowa PKW Afganistan

REKLAMA

PZ

autor zdjęć: Archiwum PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze


Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Rakiety z Mesko w F-35
Most do współpracy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Żołnierze w sztafecie pomocy
F-16 kończą misję w Estonii
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Groty z granatnikiem
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Współzawodnictwo rozwija
Ogromne zainteresowanie Soną
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Kraby w Bolesławcu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Prezydent Duda jedzie do USA
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Krwawy Wołyń
Powstaną kolejne strzelnice
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Szkolenie wodne podhalańczyków
Weterani znów staną na macie
Online z mistrzami sportu
Ułańska szarża
Wojsko ma ofertę dla cywili
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ofensywa Tuchaczewskiego
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Oficer jak biała karta...
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ochotnicy na ratunek
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Brawurowe zagony motorowe
Polskie porty bardziej otwarte
16 sekund Liberatora
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Laserowa artyleria US Army
PGZ będzie obecna na MSPO
„Defender” – pracowity poligon saperów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kolejne Groty dla wojska
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Wojsko przeciw wirusowi
Zbiegowie z innego świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO