moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oko i pamięć strzelca wyborowego

Potrafią godzinami w ukryciu, bez ruchu wyczekiwać na cel. Zanim pociągną za spust, muszą ocenić siłę wiatru i gęstość powietrza. Strzelec wyborowy to mistrz w obserwacji i maskowaniu. A zaśnieżone Beskidy są idealnym miejscem do ćwiczeń, dlatego w góry wyjechali strzelcy wyborowi z Międzyrzecza.– W Beskidach spaliśmy w śnieżnych jamach, które sami sobie wykopaliśmy. Byliśmy przykryci tylko śpiworami i folią termoizolacyjną,  kilka razy dziennie wchodziliśmy pod górę i z niej schodziliśmy, do tego testy na pamięć i ciągłe zmęczenie – opowiada jeden ze strzelców 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. – To był egzamin z tego, ile damy radę znieść, w którym momencie „pękniemy” – dodaje.

W zaśnieżone Beskidy wyjechali nie tylko doświadczeni strzelcy 17 WBZ, ale również ci, którzy przechodzą 3-letnie szkolenie podstawowe.  Dla nich wyczerpujące manewry to prawdziwy sprawdzian.


Nie każdy daje radę zmierzyć się z własnymi słabościami. Służba strzelca wyborowego wymaga nie tylko kondycji fizycznej, ale przede wszystkim odporności psychicznej. – Na szkoleniu w Beskidach odpadło dwóch żołnierzy ze szkolenia podstawowego – mówi instruktor strzelców wyborowych 17 WBZ, sierżant, który chce zachować anonimowość. – Powody? Brak motywacji. Granice wytrzymałości fizycznej da się pokonać, jeśli mamy silną psychikę, jesteśmy zdeterminowani. Gdy żołnierz nie da rady tego z siebie wykrzesać, nie może zostać strzelcem.

Prócz determinacji, w tej służbie niezbędna jest też świetna pamięć. Sierżant  ma swój sposób na jej sprawdzenie. – Na stole układam 10 przedmiotów, na przykład nóż, chustę, flarę. Strzelcy mają 2 minuty, aby bardzo dokładnie się im przyjrzeć. Zapamiętać umieszczone na nich napisy, kolor. Wszystkie szczegóły. Potem mają zajęcia w terenie, biegają, wspinają się, jeżdżą na nartach. Kiedy są już zmęczeni, wykończeni fizycznie, zadaję im proste pytanie: jakiego koloru była rękojeść noża, jakich rozmiarów była chusta – opowiada.


Przez cały rok strzelcy doskonalą też swoje umiejętności obserwacyjne.  – Na szkoleniach muszą odnaleźć ukrytych kolegów – opowiada sierżant. – Latem ukrywają się w lasach i maskują na zielono, zimą wkładają białe kombinezony i „chowają się” w śniegu. Strzelec musi wskazać położenie ukrytego żołnierza. Ma dwie szanse. Jeśli się nie uda – nie zalicza zadania. I następnego dnia powtarza je od nowa. Wyczerpujące psychicznie i fizycznie testy to część ich służby.

Stabilność psychiczna i emocjonalna jest niezbędna w tym fachu. – Chociażby dlatego, że strzelcy zawsze działają w parach – opowiada instruktor. – Między nimi nie może być żadnych nieporozumień. Jeden polega w stu procentach na drugim. Dlatego nie dopuszczam do tego, aby w sekcjach były jakieś niewyjaśnione zatargi, sprawy, które różnią na tyle, że uniemożliwiają skuteczną służbę.

REKLAMA

Po co te ciągłe testy? Stanowisko strzelca wyborowego nie jest dane raz na zawsze. Przez cały czas żołnierze są obserwowani i poddawani rozmaitym sprawdzianom.

Sekcje strzelców wyborowych są we wszystkich jednostkach bojowych. Swoje zadania wykonują na misjach, bo uprawnienia do prowadzenia operacji w kraju mają tylko operatorzy GROM-u. Czym zajmują się na misjach? – Nie możemy o tym mówić – ucina rozmowę sierżant. W kraju biorą udział w zawodach strzeleckich i szkoleniach. – Od stycznia moja jednostka pełni też dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej. Szkolimy się i jednocześnie musimy być w 24-godzinnej gotowości, aby w razie potrzeby w ciągu kilku dni dotrzeć w miejsce, w którym jesteśmy potrzebni – opowiada.


O służbie strzelców wyborowych czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

   Elita wśród najcelniejszych
Cierpliwi, odporni na stres i spostrzegawczy – tacy muszą być strzelcy wyborowi. Ci, którzy przejdą selekcję, mogą trafić do sekcji polskich snajperów działającej w Afganistanie. To jedna z najtrudniejszych misji. – Strzał do człowieka jest olbrzymim obciążeniem dla każdego. Dlatego snajper nie może zastanawiać się, kim jest jego cel. Inaczej zwariuje – mówi jeden z nich.
Ewa Korsak

autor zdjęć: Sierż. Artur Mielczarek

dodaj komentarz

komentarze

~Dziadulix
1360753560
Czy ten pikselowy maskałat jest jakimś nowym wzorem polskiej produkcji? nigdy wcześniej takiego nie widziałem.
54-6C-60-6F
~scoobydoopoznan
1360747380
komentarz do tych zdjęć to jakieś 2 kartki A4 - nie czytałem tekstu- ale do 31 marca odpoczywam ... .
00-B3-ED-57
~scoobydoopoznan
1360747020
taki nasz polski MQ-9 Reaper ... .
00-B3-ED-57

Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Specjalsi świętują
Agent w generalskich szlifach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Patrioty z polskimi przyczepami
Nowy wiceminister w MON
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Obradowała Rada Gabinetowa
Widzieć i nie być widzianym
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pracowity tydzień flotylli
NATO walczy z koronawirusem
Prawdziwi wojownicy
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
F-16 kończą misję w Estonii
MBDA w walce o „Narew”
Na misjach święta inne niż zwykle
Podchorążowie za sterami Bielików
Na zakupy do sklepu AMW
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Harpun” do walki
Amerykanie odmładzają F-16
Co z tegorocznym MSPO?
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poszukiwania Magneto
Gotowi na „Defendera”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ćwiczenia z torpedą
Rubiny w walce z epidemią
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Online z mistrzami sportu
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Partyzanci rozgromili ubeków
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Białe noce podhalańczyków
Army of Medics
„Spartan” znów na Mazurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sukcesy sportowców w mundurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Polskie porty bardziej otwarte
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pilot F-16 oślepiony laserem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Przeciwlotnicza Sona
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO