moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-francuskie rozmowy sztabowe

Rozwój współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego to zasadniczy cel kolejnej edycji rozmów sztabowych między siłami morskimi Polski i Francji. Rozmowy odbyły się w czwartek 14 lutego w Gdyni. Ze strony polskiej przewodniczył nim wiceadmirał Ryszard Demczuk, zastępca dowódcy MW – szef Sztabu MW. Delegacji Marine Nationale przewodniczył natomiast kontradmirał Charles-Henri du Ché, odpowiedzialny za współpracę międzynarodową.


Po oficjalnym otwarciu rozmów przystąpiono do podsumowania protokołu z ostatnich rozmów sztabowych, które odbyły się w listopadzie 2011 roku w Paryżu oraz omówiono stopień realizacji poszczególnych przedsięwzięć. Szczególną uwagę zwrócono na realizację postanowień Porozumienia Technicznego o współpracy w dziedzinie bezpiecznego nurkowania oraz wykonywania prac podwodnych, podpisanego w czerwcu ubiegłego roku w Gdyni przez przedstawicieli ministrów obrony narodowej obu państw. Polsko-francuska grupa robocza podczas spotkania w listopadzie 2012 roku ustaliła zakres obszarów współpracy oraz kalendarz spotkań i realizację wspólnych projektów. Jednym z nich jest projektowanie dekompresji do działań przeciwminowych, czyli dla nurków minerów z wykorzystaniem aparatów nurkowych o półzamkniętym obiegu czynnika oddechowego CRABE. Jest to m.in. efekt współpracy Szefostwa Ratownictwa Morskiego DMW z CEPHISMER − instytutem badawczym francuskiej marynarki wojennej w Tulonie, zajmującym się rozwojem w dziedzinie nurkowania oraz wdrażaniem technologii.

Delegacje zapoznały się z prezentacjami dotyczącymi wizji rozwoju Marine Nationale do 2020 roku oraz planami rozwoju Marynarki Wojennej RP do 2022 roku. Goście przedstawili również swoje dotychczasowe doświadczenia z udziału w antypirackiej operacji „Atalanta”. W trakcie rozmów podkreślono korzyści wynikające z udziału fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” w zorganizowanym przez marynarkę francuską ćwiczeniu „Spontex 2011” na Atlantyku w zakresie osłony transportu morskiego i tras żeglugowych przed atakami okrętów podwodnych. Na kolejne tego typu ćwiczenie w 2013 roku strona francuska proponuje udział okrętu podwodnego ORP „Orzeł”.

W dalszym ciągu będzie również kontynuowana współpraca szkoleniowa poprzez udział okrętów w ćwiczeniach planowanych przez siły morskie obu krajów. Rozmowy sztabowe zakończyły się podpisaniem protokołu w sprawie dalszej współpracy w tym udziału okrętów obu stron we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku oraz Atlantyku i Morzu Śródziemnym.

 * * * 

Współpraca sił morskich Francji i Polski to przede wszystkim wspólne ćwiczenia okrętowe i lotnicze oraz rozmowy sztabowe, wymiana personelu, współpraca operacyjna w dziedzinie obrony przeciwminowej oraz w ramach Trójkąta Weimarskiego (Francja – Niemcy – Polska). Zarówno na Atlantyku, jak i Morzu Bałtyckim polskie i francuskie jednostki uczestniczyły w ostatnich latach w ćwiczeniach okrętów podwodnych „Baltic Porpoise”, manewrach obrony przeciwminowej „Open Spirit" i „Baltica", ćwiczeniach w zwalczaniu okrętów podwodnych „SPONTEX", w serii ćwiczeń typu „PASSEX" oraz w największym ćwiczeniu na Bałtyku – „BALTOPS". W maju 2011 roku polska fregata ORP „Gen. K. Pułaski” uczestniczyła na Atlantyku w organizowanych przez Francję manewrach morskich, których głównym celem było przećwiczenie operacji osłony morskich szlaków żeglugowych przed atakami okrętów podwodnych. Podobne zadania realizowały w ubiegłym roku śmigłowce Marynarki Wojennej – Mi-14 PŁ podczas ćwiczenia „Dynamic Mongoose” na Morzu Północnym, w którym współpracowały z francuską fregatą „De Grasse”. W ćwiczeniach „BALTOPS 2012” uczestniczyły polskie okręty wspólnie z fregatą francuską „Commandant Blaison”.

Źródło: MW

REKLAMA

PZ

autor zdjęć: M. Konarski

dodaj komentarz

komentarze


Bohaterska obrona wzgórza 385
 
Szybciej do wojska
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Medycy po unitarce
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
„Kaper” przeciw terrorystom
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kabina do zadań specjalnych
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Wybuchowa edukacja
16 Dywizja najlepsza!
Kraby kontra okręt
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Święto terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kaprale po Legii Akademickiej
„Aviation Detachment” w Łasku
Amerykanie odmładzają F-16
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Zamek na poligonie
Ukraiński kurs na Zachód
Ogień w natarciu
Druga kariera byłych żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ochotnik do Auschwitz
Polak z Medalem NATO
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Nowe sanitarki dla wojska
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Zaplecze dla Rosomaków
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
F-16 kończą misję w Estonii
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Szybsza droga do armii zawodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO