moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-francuskie rozmowy sztabowe

Rozwój współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego to zasadniczy cel kolejnej edycji rozmów sztabowych między siłami morskimi Polski i Francji. Rozmowy odbyły się w czwartek 14 lutego w Gdyni. Ze strony polskiej przewodniczył nim wiceadmirał Ryszard Demczuk, zastępca dowódcy MW – szef Sztabu MW. Delegacji Marine Nationale przewodniczył natomiast kontradmirał Charles-Henri du Ché, odpowiedzialny za współpracę międzynarodową.


Po oficjalnym otwarciu rozmów przystąpiono do podsumowania protokołu z ostatnich rozmów sztabowych, które odbyły się w listopadzie 2011 roku w Paryżu oraz omówiono stopień realizacji poszczególnych przedsięwzięć. Szczególną uwagę zwrócono na realizację postanowień Porozumienia Technicznego o współpracy w dziedzinie bezpiecznego nurkowania oraz wykonywania prac podwodnych, podpisanego w czerwcu ubiegłego roku w Gdyni przez przedstawicieli ministrów obrony narodowej obu państw. Polsko-francuska grupa robocza podczas spotkania w listopadzie 2012 roku ustaliła zakres obszarów współpracy oraz kalendarz spotkań i realizację wspólnych projektów. Jednym z nich jest projektowanie dekompresji do działań przeciwminowych, czyli dla nurków minerów z wykorzystaniem aparatów nurkowych o półzamkniętym obiegu czynnika oddechowego CRABE. Jest to m.in. efekt współpracy Szefostwa Ratownictwa Morskiego DMW z CEPHISMER − instytutem badawczym francuskiej marynarki wojennej w Tulonie, zajmującym się rozwojem w dziedzinie nurkowania oraz wdrażaniem technologii.

Delegacje zapoznały się z prezentacjami dotyczącymi wizji rozwoju Marine Nationale do 2020 roku oraz planami rozwoju Marynarki Wojennej RP do 2022 roku. Goście przedstawili również swoje dotychczasowe doświadczenia z udziału w antypirackiej operacji „Atalanta”. W trakcie rozmów podkreślono korzyści wynikające z udziału fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” w zorganizowanym przez marynarkę francuską ćwiczeniu „Spontex 2011” na Atlantyku w zakresie osłony transportu morskiego i tras żeglugowych przed atakami okrętów podwodnych. Na kolejne tego typu ćwiczenie w 2013 roku strona francuska proponuje udział okrętu podwodnego ORP „Orzeł”.

W dalszym ciągu będzie również kontynuowana współpraca szkoleniowa poprzez udział okrętów w ćwiczeniach planowanych przez siły morskie obu krajów. Rozmowy sztabowe zakończyły się podpisaniem protokołu w sprawie dalszej współpracy w tym udziału okrętów obu stron we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku oraz Atlantyku i Morzu Śródziemnym.

 * * * 

Współpraca sił morskich Francji i Polski to przede wszystkim wspólne ćwiczenia okrętowe i lotnicze oraz rozmowy sztabowe, wymiana personelu, współpraca operacyjna w dziedzinie obrony przeciwminowej oraz w ramach Trójkąta Weimarskiego (Francja – Niemcy – Polska). Zarówno na Atlantyku, jak i Morzu Bałtyckim polskie i francuskie jednostki uczestniczyły w ostatnich latach w ćwiczeniach okrętów podwodnych „Baltic Porpoise”, manewrach obrony przeciwminowej „Open Spirit" i „Baltica", ćwiczeniach w zwalczaniu okrętów podwodnych „SPONTEX", w serii ćwiczeń typu „PASSEX" oraz w największym ćwiczeniu na Bałtyku – „BALTOPS". W maju 2011 roku polska fregata ORP „Gen. K. Pułaski” uczestniczyła na Atlantyku w organizowanych przez Francję manewrach morskich, których głównym celem było przećwiczenie operacji osłony morskich szlaków żeglugowych przed atakami okrętów podwodnych. Podobne zadania realizowały w ubiegłym roku śmigłowce Marynarki Wojennej – Mi-14 PŁ podczas ćwiczenia „Dynamic Mongoose” na Morzu Północnym, w którym współpracowały z francuską fregatą „De Grasse”. W ćwiczeniach „BALTOPS 2012” uczestniczyły polskie okręty wspólnie z fregatą francuską „Commandant Blaison”.

Źródło: MW

PZ

autor zdjęć: M. Konarski

dodaj komentarz

komentarze


Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
 
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nauka zimowego pływania
Własne interesy Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Krwawe walki o Monte Cassino
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Iran uderza w USA
O Patriotach na WAT
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Podziemna potęga
Stulatka hydrografia
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
We Are All Darfur
Chciałem walczyć z Niemcami
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
USA nie zacznie wojny z Iranem
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Klasy wojskowe po nowemu
Symulatory strzelań Rosomaków
Czerwoni w odwrocie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Darłowo czeka na śmigłowce
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
For the Right Cause
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Szturmani na Lipie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Defense Without Politics
Rywalizacja strzelców wyborowych
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Ważka bliżej
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żyj zdrowiej
Double Eagle po nowemu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Obradowała Rada Gabinetowa
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
They Train Together, They Fight Together
Arsenał Iranu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO