moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowa przeprawa niebieskich beretów

Będą strzelać ostrą amunicją i w bojowych wozach forsować rzekę. Ponad tysiąc żołnierzy 7 Brygady Obrony Wybrzeża i kilkadziesiąt pojazdów rusza na poligon. W trwających miesiąc manewrach wezmą udział także śmigłowce. Dla niektórych wojskowych będzie to pierwszy w życiu test poligonowy.


Osiem Bojowych Wozów Piechoty, a w nich 64 żołnierzy najpierw stawi czoła zimowej przeprawie przez wodę. BPW-y jeden po drugim przepłyną przez rzekę, której szerokość w niektórych miejscach dochodzi nawet do kilkudziesięciu metrów. Na drugim brzegu czeka na nich ukryty przeciwnik. – Załogi wozów w walce będzie wspierać artyleria i lotnictwo – opowiada chor. Artur Draszanowski, szkoleniowiec 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

To tylko jeden ze scenariuszy ćwiczeń, które właśnie rozpoczynają się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Swoje największe w tym roku manewry przechodzi 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża. Na trening w lasach i jeziorach poligonu Drawskiego ruszyło ponad 1000 wojskowych i aż 177 różnego rodzaju jednostek sprzętu. „Niebieskie berety” podczas ćwiczenia wykorzystają m.in.: Bojowe Wozy Piechoty, opancerzone transportery rozpoznawcze BRDM i samobieżne haubice Goździk.

Swoje umiejętności w Drawsku szkolić będą żołnierze z 1 i 3 batalionu zmechanizowanego, batalionu dowodzenia i batalionu logistycznego. Wojskowe manewry wspierać będzie także dywizjon artylerii z 7 BOW, a także śmigłowce Mi-24 i Mi-2 z Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.


Pierwsi żołnierze na poligon już dotarli. Ich zadaniem jest przygotowanie obozowiska szkoleniowego, stołówek i parku dla sprzętu technicznego. Na rampę kolejową dotarł także sprzęt z Lęborka, reszta żołnierzy i wyposażenia pokona trasę transportem kołowym. Trenować w Drawsku będą aż do 18 marca.

– Dla większości moich żołnierzy będzie to pierwszy poligon w życiu – mówi ppłk Marcin Adamski, dowódca 1 batalionu zmechanizowanego z Lęborka. Dowódca wyjaśnia, że jednostka pod koniec ubiegłego roku powiększyła swój skład. Wielu z nowych żołnierzy służyło wcześniej w Narodowych Siłach Rezerwowych. Wojskowi ze wszystkich pododdziałów, także tych z 1 bz będą ćwiczyć współdziałanie w drużynach.

– Rozpoczynamy nowy cykl szkolenia. W pierwszym etapie szkoli się drużyna. Manewry są bardzo ciekawe i urozmaicone. Żołnierze popłyną BWP-em, strzelać będą ze środka jeziora, ale także wykonają strzelania sytuacyjne ostrą amunicją – tego jeszcze nie robiliśmy – podkreśla kpt. Michał Pietrzak, dowódca kompani z 1 bz.

Kapitan wyjaśnia, że wcześniej żołnierze trenowali umiejętności strzeleckie, ale ślepą amunicją. – Przeważnie strzela się na wprost i nie przekracza wyznaczonej linii bezpieczeństwa. Na poligonie żołnierze strzelać będą do celów we wszystkich kierunkach. To tak, jakby drużyna podczas patrolu zaatakowana była przez przeciwnika z kilku stron. Ze względów bezpieczeństwa wszyscy założą kamizelki kuloodporne i hełmy – mówi dalej kpt. Pietrzak.

Żołnierze 7 BOW będą ćwiczyć w dzień i w nocy. Strzelać będą m. in. z broni pokładowej wozów piechoty i z łodzi PTS. Odpalone zostaną także moździerze. Wojsko przećwiczy także zasady wzywania śmigłowca MEDEVAC.

7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża ma jednostki rozlokowane w trzech garnizonach: Słupsk, Lębork i Trzebiatów. Jako jedyna jednostka w Polsce przygotowana jest do obrony wybrzeża morskiego. Żołnierze 7 BOW weszli w skład dwóch kontyngentów w Bośni i Hercegowinie. Trzeci jest w trakcie formowania. Wojskowi z 7 BOW uczestniczą też w zmianach PKW w Afganistanie.Zanim żołnierze wyjadą na poligon, musza przypomnieć sobie zasady bezpiecznych ćwiczeń. Więcej na ten temat w materiale polski-zbrojnej.pl.

  Poligonowe BHP przed „Anakondą”

Zranienie odłamkiem, poparzenie czy ukąszenie przez żmiję – m.in. na to narażeni są żołnierze na poligonie. Dlatego żadne ćwiczenia nie mogą się rozpocząć bez instruktażu z zasad bezpieczeństwa. Żołnierze przygotowujący się w Drawsku do „Anakondy-12” przechodzą właśnie tego rodzaju szkolenia.
MKS

autor zdjęć: 7 BOW

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1361111940
Gębę ma groźną ale blaszki - szczególnie wierzchnie to tylko przed deszczem chronią ... .
00-B3-ED-57

Głosuj na wojskowego sportowca roku
 
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Strykery znów na Mazurach
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Obradowała Rada Gabinetowa
Defense Without Politics
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Mobilne moździerze dla armii
Następcy Wstęg poszukiwani
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Iran uderza w USA
Pomagali z narażeniem życia
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Misja wojownika
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Arsenał Iranu
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Terytorialsi za oceanem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polsko-łotewska „Zima”
Powstanie bez sukcesu
Za wolność naszą i waszą
They Train Together, They Fight Together
Misje na dłużej
We Are All Darfur
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Klasy wojskowe po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Ostatni samochód Marszałka
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kajak idealny dla komandosa
Projekt MON dla szkół
Beagle dla żołnierzy?
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowy wiceminister w MON
Benemerenti 2020
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
To nie mogło się udać, ale…
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO