moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowa przeprawa niebieskich beretów

Będą strzelać ostrą amunicją i w bojowych wozach forsować rzekę. Ponad tysiąc żołnierzy 7 Brygady Obrony Wybrzeża i kilkadziesiąt pojazdów rusza na poligon. W trwających miesiąc manewrach wezmą udział także śmigłowce. Dla niektórych wojskowych będzie to pierwszy w życiu test poligonowy.


Osiem Bojowych Wozów Piechoty, a w nich 64 żołnierzy najpierw stawi czoła zimowej przeprawie przez wodę. BPW-y jeden po drugim przepłyną przez rzekę, której szerokość w niektórych miejscach dochodzi nawet do kilkudziesięciu metrów. Na drugim brzegu czeka na nich ukryty przeciwnik. – Załogi wozów w walce będzie wspierać artyleria i lotnictwo – opowiada chor. Artur Draszanowski, szkoleniowiec 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

To tylko jeden ze scenariuszy ćwiczeń, które właśnie rozpoczynają się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Swoje największe w tym roku manewry przechodzi 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża. Na trening w lasach i jeziorach poligonu Drawskiego ruszyło ponad 1000 wojskowych i aż 177 różnego rodzaju jednostek sprzętu. „Niebieskie berety” podczas ćwiczenia wykorzystają m.in.: Bojowe Wozy Piechoty, opancerzone transportery rozpoznawcze BRDM i samobieżne haubice Goździk.

Swoje umiejętności w Drawsku szkolić będą żołnierze z 1 i 3 batalionu zmechanizowanego, batalionu dowodzenia i batalionu logistycznego. Wojskowe manewry wspierać będzie także dywizjon artylerii z 7 BOW, a także śmigłowce Mi-24 i Mi-2 z Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.


Pierwsi żołnierze na poligon już dotarli. Ich zadaniem jest przygotowanie obozowiska szkoleniowego, stołówek i parku dla sprzętu technicznego. Na rampę kolejową dotarł także sprzęt z Lęborka, reszta żołnierzy i wyposażenia pokona trasę transportem kołowym. Trenować w Drawsku będą aż do 18 marca.

– Dla większości moich żołnierzy będzie to pierwszy poligon w życiu – mówi ppłk Marcin Adamski, dowódca 1 batalionu zmechanizowanego z Lęborka. Dowódca wyjaśnia, że jednostka pod koniec ubiegłego roku powiększyła swój skład. Wielu z nowych żołnierzy służyło wcześniej w Narodowych Siłach Rezerwowych. Wojskowi ze wszystkich pododdziałów, także tych z 1 bz będą ćwiczyć współdziałanie w drużynach.

– Rozpoczynamy nowy cykl szkolenia. W pierwszym etapie szkoli się drużyna. Manewry są bardzo ciekawe i urozmaicone. Żołnierze popłyną BWP-em, strzelać będą ze środka jeziora, ale także wykonają strzelania sytuacyjne ostrą amunicją – tego jeszcze nie robiliśmy – podkreśla kpt. Michał Pietrzak, dowódca kompani z 1 bz.

Kapitan wyjaśnia, że wcześniej żołnierze trenowali umiejętności strzeleckie, ale ślepą amunicją. – Przeważnie strzela się na wprost i nie przekracza wyznaczonej linii bezpieczeństwa. Na poligonie żołnierze strzelać będą do celów we wszystkich kierunkach. To tak, jakby drużyna podczas patrolu zaatakowana była przez przeciwnika z kilku stron. Ze względów bezpieczeństwa wszyscy założą kamizelki kuloodporne i hełmy – mówi dalej kpt. Pietrzak.

Żołnierze 7 BOW będą ćwiczyć w dzień i w nocy. Strzelać będą m. in. z broni pokładowej wozów piechoty i z łodzi PTS. Odpalone zostaną także moździerze. Wojsko przećwiczy także zasady wzywania śmigłowca MEDEVAC.

7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża ma jednostki rozlokowane w trzech garnizonach: Słupsk, Lębork i Trzebiatów. Jako jedyna jednostka w Polsce przygotowana jest do obrony wybrzeża morskiego. Żołnierze 7 BOW weszli w skład dwóch kontyngentów w Bośni i Hercegowinie. Trzeci jest w trakcie formowania. Wojskowi z 7 BOW uczestniczą też w zmianach PKW w Afganistanie.Zanim żołnierze wyjadą na poligon, musza przypomnieć sobie zasady bezpiecznych ćwiczeń. Więcej na ten temat w materiale polski-zbrojnej.pl.

  Poligonowe BHP przed „Anakondą”

Zranienie odłamkiem, poparzenie czy ukąszenie przez żmiję – m.in. na to narażeni są żołnierze na poligonie. Dlatego żadne ćwiczenia nie mogą się rozpocząć bez instruktażu z zasad bezpieczeństwa. Żołnierze przygotowujący się w Drawsku do „Anakondy-12” przechodzą właśnie tego rodzaju szkolenia.
REKLAMA

MKS

autor zdjęć: 7 BOW

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1361111940
Gębę ma groźną ale blaszki - szczególnie wierzchnie to tylko przed deszczem chronią ... .
00-B3-ED-57

„Aviation Detachment” w Łasku
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Marynarski Katyń
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sonary dla śmigłowców ZOP
Medycy po unitarce
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Zaplecze dla Rosomaków
Kombatanci na parkiecie
16 Dywizja najlepsza!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Marsz po brązową szarotkę
„Kaper” przeciw terrorystom
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Ogień w natarciu
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nowe sanitarki dla wojska
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Wybuchowa edukacja
Mordercza obrona Warszawy
Amerykanie odmładzają F-16
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Druga kariera byłych żołnierzy
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Polak z Medalem NATO
Kraby kontra okręt
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Wesprzyj kombatantów
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Święto terytorialsów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Ukraiński kurs na Zachód
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Komisje sejmowe o umowie z USA
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Polsko-amerykańska współpraca
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO