moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ulga dla weterana

Niższe czesne na studiach oficerskich, zniżka za kurs prawa jazdy czy tańszy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym – stowarzyszenie skupiające weteranów zagranicznych misji namawia firmy do udzielania ulg byłym żołnierzom. Do akcji „Wspierajmy weteranów” włączyło się już kilkunastu przedsiębiorców.


– Cieszymy się, że tyle osób, które zna wojsko tylko z ekranu telewizora, docenia służbę żołnierzy i chce im pomóc – mówi Marek Rzodkiewicz ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. To właśnie Stowarzyszenie kilka miesięcy temu wpadło na pomysł zorganizowania akcji „Wspierajmy weteranów”. Biorą w niej udział szkoły, ośrodki szkolenia kierowców, hotele, wydawnictwa oraz ośrodki rehabilitacyjno-wypoczynkowe.

Dla weteranów szczególnie cenne są zniżki oferowane przez uczelnie. – Wielu żołnierzy powracających z misji rozstaje się z mundurem. Muszą zmienić zawód, dlatego zapisują się na uczelnie, by zdobyć drugi – tłumaczy Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia. Na udzielenie zniżki weteranom – jako jedna z pierwszych – zdecydowała się Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. Byli żołnierze mogą liczyć na czesne mniejsze o 5 lub 10 procent (jeśli podczas służby zostali poszkodowani). Opłata za studia na kierunku Bezpieczeństwo Publiczne i Bezpieczeństwo Narodowe, który cieszy się dużym zainteresowaniem wojskowych, wynosi 3950 złotych. W nowym roku akademickim z tej oferty zamierza skorzystać st. sierż. Jacek Żebryk. – Mam licencjat z politologii, ale chciałbym zdobyć tytuł magistra – deklaruje.

Misjonarze mogą także studiować na preferencyjnych zasadach w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Zniżki wynoszą od 5 do 20 procent.

Jedną z firm, która zaoferowała weteranom bonus na swoje usługi, jest Aeroklub Ziemi Jarosławskiej. Weterani i ich rodziny dostają tu 25–35 procent rabatu. – Wiem, jak ciężko weteranom po powrocie do domu. Chcieliśmy jakoś pomóc byłym żołnierzom – tłumaczy Zenon Zajda, dyrektor Aeroklubu.

Na apel o współpracę odpowiedziała także Szkoła Pisania SCRIBO ze Szczecina, która organizuje warsztaty pisarskie (zniżki wynoszą od 10 do 20 procent), czy też zespół Cichy Fight & Tactics Group Consulting, zajmujący się szkoleniem taktycznym funkcjonariuszy (ulgi wynoszą od 15 do 50 procent).

– Pełna lista firm, które idą na rękę weteranom, znajduje się na stronach Stowarzyszenia. Cały czas prowadzimy rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami – informuje Leszek Stępień.O innych działaniach na rzecz środowiska weteranów czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

REKLAMA

  Centrum zadba o weteranów

Weterani będą mieli swoje miejsce spotkań w Warszawie. Już za dwa lata powstanie Centrum Żołnierza-Weterana Misji Zagranicznych, w którym wojskowi otrzymają porady prawne, być może będą też mogli zatrzymać się, gdy przyjadą na rehabilitację. – Ważne, aby czuli się w nim gospodarzami – mówi minister Tomasz Siemoniak portalowi polska-zbrojna.pl.
  Weterani mają swoich reprezentantów

Pełnomocnikiem zajmującym się pomocą prawną dla misjonarzy został st. sierż. Jacek Żebryk. Natomiast za sprawy związane ze sportem i rehabilitacją będzie odpowiedzialny st. sierż. Przemysław Wójtowicz. Podoficerowie zostali wybrani przez zarząd stowarzyszenia żołnierzy poszkodowanych na misjach.
Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Joanna Jankowska

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
 
Informacja Prasowa
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Kraby w Bolesławcu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Fordy, a nie Nissany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Testament Polski Walczącej
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Na misjach święta inne niż zwykle
Z menażką na wakacje
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Prezydent Duda jedzie do USA
Laserowa artyleria US Army
Kajmany na gąsienicach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ofensywa Tuchaczewskiego
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Żołnierze w sztafecie pomocy
Ogromne zainteresowanie Soną
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Powstaną kolejne strzelnice
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Współzawodnictwo rozwija
Most do współpracy
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Zbiegowie z innego świata
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Brawurowe zagony motorowe
Groty z granatnikiem
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
16 sekund Liberatora
„Defender” – pracowity poligon saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO