moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Międzynarodowa brygada coraz bliżej

Jeszcze w tym roku zostaną podpisane międzynarodowe umowy w sprawie utworzenia polsko-ukraińsko-litewskiej brygady – zapowiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Głównym zadaniem LITPOLUKRBRIG ma być utrzymanie międzynarodowego pokoju i udział w zagranicznych operacjach pod egidą Unii, NATO i ONZ.


Należy się spodziewać, że stosowne porozumienie w sprawie brygady będzie podpisane w drugim kwartale tego roku – zapowiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Lebiediewem. Politycy rozmawiali na sesji ministrów obrony państw NATO 22 lutego w Brukseli. – Prace nad projektem umowy między Litwą, Polską i Ukrainą w sprawie utworzenia wspólnej jednostki wojskowej są kontynuowane – potwierdza Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony narodowej. W marcu do Warszawy przyjedzie ukraiński szef resortu obrony. Ostateczne uzgodnienia mają zapaść do kwietnia, a w drugim kwartale tego roku będzie podpisana umowa techniczna dotycząca lubelskiej jednostki. Wtedy zostaną wyznaczone konkretne pododdziały bojowe, które wejdą w skład polsko-litewsko-ukraińskiej brygady.

O utworzeniu wspólnego, litewsko-polsko-ukraińskiego batalionu zdecydowali ministrowie obrony Litwy, Polski i Ukrainy jeszcze w 2007 roku. Kilka miesięcy później podjęto decyzję o przekształceniu batalionu w brygadę. List intencyjny o powołaniu LITPOLUKRBRIG podpisali przedstawiciele trzech państw w 2009 roku podczas nieformalnych konsultacji wysokiego szczebla NATO–Ukraina w Brukseli. Jedną z przesłanek do stworzenia wielonarodowej brygady było zaangażowanie Ukrainy we współpracę z NATO.

Polski komponent wielonarodowej brygady stworzono na podstawie istniejącej wcześniej w Lublinie 3 Brygady Zmechanizowanej. Głównym jej zadaniem ma być utrzymywanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz prowadzenie współpracy wojskowej między krajami. Jednostka ma uczestniczyć w operacjach zagranicznych pod egidą UE, ONZ i Sojuszu Północnoatlantyckiego. – W obecnej sytuacji naszym głównym zadaniem jest działanie w sytuacjach kryzysowych. Oprócz tego intensywnie szkolimy się do działania w strukturach międzynarodowych – mówi kpt. Dariusz Drączkowski z lubelskiej brygady.

Polska część brygady to na razie około 350 wojskowych. Tworzą w Lublinie dowództwo i batalion dowodzenia. Zgodnie z planami pododdziały bojowe, które ma wydzielić Ukraina i Litwa, nie będą przenoszone do Lublina. Żołnierze z Ukrainy i Litwy na czas misji i szkoleń będą podlegać polskiemu dowódcy. Obecnie LITPOLUKRBRIG dowodzi płk Jarosław Kraszewski. Litwini i Ukraińcy obejmą stanowiska w dowództwie i sztabie brygady dopiero po podpisaniu umowy.
Zgodnie z planem gotowość operacyjną wielonarodowa brygada ma osiągnąć do końca 2013 roku.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1361802480
A jak się ma taki twór w stosunku do NATO i UE ( Ukraina nie jest członkiem ) Niedawno krytykowano próbę stworzenie sił skandynawsko-bałtyckich jako podstawową przeszkodę wymieniając brak członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.Jak to się ma do wspólnych ćwiczeń Ukrainy i Rosji oraz nie najlepszych stosunków Polski i Litwy.Jakie siły będą zadysponowane przez poszczególne kraje ( ilość wojska i sprzętu ) jego kompatybilność.W razie wystąpienia zagrożenia kto zdecyduje o dysponowaniu tymi siłami i w jakim czasie, i najważniejsze KTO za to wszystko zapłaci przy niewielkich nakładach na wojsko Ukrainy i Litwy, przypomnę że Baltic Air Policing finansują kraje uczestniczące a nie gospodarze ( nawet za hotel i wyżywienie my płaciliśmy ) nie wspomnę o reszcie.I na końcu co my jako kraj i płacący podatki będziemy z tego mieli prócz wydatków za wyjazdy oficerów i trochę żołnierzy na tzw.ćwiczenia - darmowe zwiedzanie.
8E-9C-73-BE

Sukcesy wojskowych lekkoatletów
 
Ogień w natarciu
Zaplecze dla Rosomaków
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Dodatki dla specjalsów po nowemu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Kabina do zadań specjalnych
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
„Kaper” przeciw terrorystom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Nowe sanitarki dla wojska
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Szybciej do wojska
Defender 2020: Symulator Pioruna
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Kaprale po Legii Akademickiej
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Polsko-amerykańska współpraca
Ochotnik do Auschwitz
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Ukraiński kurs na Zachód
Kraby kontra okręt
16 Dywizja najlepsza!
Bohaterska obrona wzgórza 385
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Sonary dla śmigłowców ZOP
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Wybuchowa edukacja
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polak z Medalem NATO
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Aviation Detachment” w Łasku
Druga kariera byłych żołnierzy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szybsza droga do armii zawodowej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zamek na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO