moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Międzynarodowa brygada coraz bliżej

Jeszcze w tym roku zostaną podpisane międzynarodowe umowy w sprawie utworzenia polsko-ukraińsko-litewskiej brygady – zapowiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Głównym zadaniem LITPOLUKRBRIG ma być utrzymanie międzynarodowego pokoju i udział w zagranicznych operacjach pod egidą Unii, NATO i ONZ.


Należy się spodziewać, że stosowne porozumienie w sprawie brygady będzie podpisane w drugim kwartale tego roku – zapowiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Lebiediewem. Politycy rozmawiali na sesji ministrów obrony państw NATO 22 lutego w Brukseli. – Prace nad projektem umowy między Litwą, Polską i Ukrainą w sprawie utworzenia wspólnej jednostki wojskowej są kontynuowane – potwierdza Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony narodowej. W marcu do Warszawy przyjedzie ukraiński szef resortu obrony. Ostateczne uzgodnienia mają zapaść do kwietnia, a w drugim kwartale tego roku będzie podpisana umowa techniczna dotycząca lubelskiej jednostki. Wtedy zostaną wyznaczone konkretne pododdziały bojowe, które wejdą w skład polsko-litewsko-ukraińskiej brygady.

O utworzeniu wspólnego, litewsko-polsko-ukraińskiego batalionu zdecydowali ministrowie obrony Litwy, Polski i Ukrainy jeszcze w 2007 roku. Kilka miesięcy później podjęto decyzję o przekształceniu batalionu w brygadę. List intencyjny o powołaniu LITPOLUKRBRIG podpisali przedstawiciele trzech państw w 2009 roku podczas nieformalnych konsultacji wysokiego szczebla NATO–Ukraina w Brukseli. Jedną z przesłanek do stworzenia wielonarodowej brygady było zaangażowanie Ukrainy we współpracę z NATO.

Polski komponent wielonarodowej brygady stworzono na podstawie istniejącej wcześniej w Lublinie 3 Brygady Zmechanizowanej. Głównym jej zadaniem ma być utrzymywanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz prowadzenie współpracy wojskowej między krajami. Jednostka ma uczestniczyć w operacjach zagranicznych pod egidą UE, ONZ i Sojuszu Północnoatlantyckiego. – W obecnej sytuacji naszym głównym zadaniem jest działanie w sytuacjach kryzysowych. Oprócz tego intensywnie szkolimy się do działania w strukturach międzynarodowych – mówi kpt. Dariusz Drączkowski z lubelskiej brygady.

Polska część brygady to na razie około 350 wojskowych. Tworzą w Lublinie dowództwo i batalion dowodzenia. Zgodnie z planami pododdziały bojowe, które ma wydzielić Ukraina i Litwa, nie będą przenoszone do Lublina. Żołnierze z Ukrainy i Litwy na czas misji i szkoleń będą podlegać polskiemu dowódcy. Obecnie LITPOLUKRBRIG dowodzi płk Jarosław Kraszewski. Litwini i Ukraińcy obejmą stanowiska w dowództwie i sztabie brygady dopiero po podpisaniu umowy.
Zgodnie z planem gotowość operacyjną wielonarodowa brygada ma osiągnąć do końca 2013 roku.

MKS

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1361802480
A jak się ma taki twór w stosunku do NATO i UE ( Ukraina nie jest członkiem ) Niedawno krytykowano próbę stworzenie sił skandynawsko-bałtyckich jako podstawową przeszkodę wymieniając brak członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.Jak to się ma do wspólnych ćwiczeń Ukrainy i Rosji oraz nie najlepszych stosunków Polski i Litwy.Jakie siły będą zadysponowane przez poszczególne kraje ( ilość wojska i sprzętu ) jego kompatybilność.W razie wystąpienia zagrożenia kto zdecyduje o dysponowaniu tymi siłami i w jakim czasie, i najważniejsze KTO za to wszystko zapłaci przy niewielkich nakładach na wojsko Ukrainy i Litwy, przypomnę że Baltic Air Policing finansują kraje uczestniczące a nie gospodarze ( nawet za hotel i wyżywienie my płaciliśmy ) nie wspomnę o reszcie.I na końcu co my jako kraj i płacący podatki będziemy z tego mieli prócz wydatków za wyjazdy oficerów i trochę żołnierzy na tzw.ćwiczenia - darmowe zwiedzanie.
8E-9C-73-BE

Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
 
Benemerenti 2020
Defense Without Politics
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Rekordowy budżet MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Posłowie o sytuacji w Iraku
Terytorialsi za oceanem
Za wolność naszą i waszą
Misje na dłużej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Nowy wiceminister w MON
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Arsenał Iranu
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Pomagali z narażeniem życia
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Misja wojownika
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Następcy Wstęg poszukiwani
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Beagle dla żołnierzy?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
We Are All Darfur
Kajak idealny dla komandosa
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Kondor wystartował
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Iran uderza w USA
Przeciw trzem wrogom
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Serwis AW101 w Łodzi
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Obradowała Rada Gabinetowa
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Klasy wojskowe po nowemu
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO