moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowa certyfikacja dragonów

W ostatnich dniach lutego kompania odwodowa XIII zmiany PKW Afganistan – żołnierze 10 Batalionu Zmechanizowanego dragonów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc), skupili swój poligonowy wysiłek szkoleniowy na sprawdzeniu poziomu wyszkolenia plutonów, które zostały poddane certyfikacji.


Żołnierze kapitana Jana Bochnackiego, dowódcy kompanii odwodowej, podczas tych dobowych zajęć musieli się wykazać praktyczną wiedzą i bezbłędną reakcją w trakcie wykonywania postawionych im zadań.

− Sprawdzenie poziomu wykonywania procedur operacyjnych jest kluczowym celem tego egzaminu certyfikującego plutony dowodzonej przeze mnie kompanii. Odpowiednią wiedzą, jej jasnym przekazem dla podwładnych i celowością stawianych zadań muszą się wykazać dowódcy plutonów. Dowodzeni przez nich żołnierze muszą być odpowiednio przygotowani do praktycznego działania podczas wykonywania między innymi patrolu, konwoju, jak i działania na posterunku kontrolnym (check point) czy też w momencie znalezienia improwizowanego ładunku wybuchowego. Nie może dojść do sytuacji, w których żołnierze będą zaskoczeni zaistniałą sytuacją na polu działania. Płynne zastosowanie odpowiednich procedur w czasie na przykład kontaktu ogniowego z przeciwnikiem, czy też wezwanie pomocy dla rannego (użycie procedury Medevac, polegającej na transporcie rannych z pola walki przez personel medyczny do obiektów medycznych) jest bardzo ważne podczas tego egzaminu. Oprócz procedur towarzyszących wykonywaniu patroli zarówno w warunkach dziennych i nocnych żołnierze poznają także zasady organizowania spotkań ze starszyzną plemienną wiosek afgańskich – tłumaczył i objaśniał kierownik zajęć kapitan Bochnacki.

W pewnym momencie od strony lasu padają strzały. Pluton realizując procedurę ochrony bazy odpowiada ogniem, a następnie wysyła grupę, która dokonuje rozpoznania. Tuż przy drodze napotykają cywili, którzy niezadowoleni z obecności wojska w pobliżu wioski nie chcą udzielać żołnierzom żadnych informacji. Po 15 minutach rusza patrol. Rosomaki pokonują świętoszowskie, leśne ostępy w drodze do następnej wioski. Na peryferiach małej osady formują check point. Jej mieszkańcy są wyraźnie poirytowani widokiem żołnierzy, a do check pointu szybko zbliża się nieznany pojazd.

– W tym miejscu działa ruchomy posterunek kontrolny. Każdorazowo przed utworzeniem check pointu powinno nastąpić rozpoznanie terenu: pluton wysyła drużynę patrolową, która rozpoznaje obszar, działonowy wozu bojowego „skanuje” teren, czy w pobliżu nie ma jakiś ładunków wybuchowych. Na przodzie check pointu znajdują się grupy zabezpieczające do przeszukiwania pojazdów – objaśnia dowódca plutonu, podporucznik Dawid Sameriak.

Pojazdy lub osoby przeszukuje się wybiórczo, nie wszystkie, głównie te, które wzbudzają podejrzenia swoim wyglądem lub zachowaniem. Pojazd, który zbliżał się do check pointu został zatrzymany do szczegółowego przeszukania. Kierowca i pasażerowie samochodu są nerwowi i zachowują się niespokojnie. W trakcie rewizji pojazdu utrudniają czynności i głośno wyrażają swoją dezaprobatę.

W tym czasie pluton nieustannie utrzymuje kontakt wzrokowy z mieszkańcami wioski, monitoruje co się dzieje. Nagle od strony osady padają strzały. Check point odpowiada ogniem i natychmiast podejmuje działania zmierzające do zmiany miejsca położenia.

Szybka i odpowiednia reakcja dowódców plutonów na dynamicznie zmieniającą się sytuację jest na pewno wynikiem dużego doświadczenia części ćwiczących dowódców plutonów. Wielu z nich uczestniczyło w misjach poza granicami kraju, gdzie bardzo często praktycznie realizowali procedury operacyjne w rejonie misji.

Kierownik ćwiczenia, kapitan Bochnacki poziom przygotowania swoich plutonów ocenił na poziomie dobrym. – W trakcie tego sprawdzenia chodzi nie tylko o kontrolę poziomu wyszkolenia plutonów, ale również określenia kierunków, w których trzeba je jeszcze podszkolić – podsumował dowódca kompanii odwodowej XIII zmiany PKW Afganistan.

Kolejna weryfikacja poziomu wyszkolenia kompanii odwodowej już w marcu, na poligonie w Wędrzynie, gdzie odbędzie się certyfikacja żołnierzy na poziomie kompanii.

Źródło: kpt. Justyna Balik, Katarzyna Przepióra

REKLAMA

PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze

~q
1362146760
Ten afgański kamuflaż na rosomakach to już na zawsze tak pozostanie?
33-7F-19-59

Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
 
Ćwiczenia z torpedą
Obradowała Rada Gabinetowa
Zwiadowcy na start
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Ratownik” od nowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Głos (z) płonącej Warszawy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Defender” na poligonie!
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
MON nie wycofuje się z MSPO
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Święto żołnierzy służących na misjach
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Transportery płyną na drugi brzeg
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraby strzelają nad Bałtykiem
„Anakonda” rusza na poligony
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Terytorialsi nie stracą dodatku
Morskie początki „Anakondy”
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Sojusznicy w Drawsku
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Czek i wsparcie od lotników
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Polskie zwycięstwo w D-Day
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowy wiceminister w MON
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Generał Haller przybył w sam czas
Wojsko przeciw wirusowi
„Spartan” znów na Mazurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Harpun” do walki
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na misjach święta inne niż zwykle
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Agent w generalskich szlifach
Co z tegorocznym MSPO?
Koniec kijowskiego snu
Białe noce podhalańczyków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
NATO walczy z koronawirusem
Trzeba rozbić to więzienie!
Na wakacje z WOT
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Mercedes nie tylko do holowania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO