moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusz musi wrócić do swoich korzeni

Bez wprowadzenia zmian Sojusz będzie tracił na swojej efektywności. W najgorszym scenariuszu przeistoczy się w pakt stricte polityczny, który szybkością działania i możliwościami oddziaływania na sytuację na świecie zacznie przypominać inne mało operatywne organizacje, takie jak np. OBWE – pisze minister Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Gdy czternaście lat temu wstępowaliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jawił się on nam, jako oaza bezpieczeństwa bezpośredniego, terytorialnego. Potencjał militarny i wartości, jakie przyświecały państwom członkowskim, miały być dla nas gwarancją spokoju na granicach. Chcieliśmy też wyrwać się z szarej strefy bezpieczeństwa, w jakiej znaleźliśmy się po rozpadzie Układu Warszawskiego.

Szybko okazało się, że Sojusz do którego „maszerowaliśmy” w latach 90. to nie ta sama organizacja, do której ostatecznie wstąpiliśmy. Zaangażowanie NATO w Kosowie pokazało, że w Sojuszu nastąpiła reorientacja podejścia do bezpieczeństwa. NATO ujawniło na Bałkanach swoje nowe oblicze. W zasięgu jego zainteresowania były już nie tylko granice państw członkowskich, ale także obszary poza nimi. Chęć niwelowania zagrożeń u ich źródła stała się na całą dekadę podstawowym bodźcem do działania.

Dzisiaj, gdy operacja w Afganistanie dobiega końca, Sojusz znów musi się na nowo określić. Bolesne doświadczenia, jakie nabyliśmy w walce z talibami, muszą wywołać poważną dyskusję wewnątrz NATO. Okazało się, że nie można wygrać wojny metodami niewojennymi. Także próba strategicznej zmiany sposobu i formy funkcjonowania kraju odległego kulturowo i geograficznie nie przebiega tak, jak początkowo myśleliśmy.

Samo przeprowadzenie afgańskiej misji również zmusza do refleksji. Specyfika narodowych kontyngentów, zorganizowanych według różnych zasad i działających pod różnymi ograniczeniami pokazała, że w ten sposób nie można prowadzić skutecznej operacji militarnej.

Bez wprowadzenia zmian Sojusz będzie tracił na swojej efektywności. W najgorszym scenariuszu przeistoczy się w pakt stricte polityczny, który szybkością działania i możliwościami oddziaływania na sytuację na świecie zacznie przypominać inne mało operatywne organizacje, takie jak np. OBWE. Taka ewolucja Sojuszu nie leży w naszym interesie, dlatego uważam, że Polska powinna być aktywnym uczestnikiem debaty i głośno postulować powrót NATO do jego źródeł.

Sojusz Północnoatlantycki będzie na tyle skuteczny, w tym także w swoich misjach zewnętrznych, które będzie musiał realizować, na ile bezpieczny będzie każdy z jego krajów członkowskich. Jeśli będziemy czuć się wystarczająco bezpieczni u siebie w domu, łatwiej będzie o wspólną wolę polityczną angażowania się na zewnątrz. Musimy zatem wrócić do podstaw, czyli konsolidacji wokół podstawowej funkcji obronnej, opartej na art. 5. Traktatu Waszyngtońskiego. I to nie na tylko w wymiarze werbalnym, ale praktycznym. Absolutną podstawą są wspólne ćwiczenia, modernizacja i budowa infrastruktury czy aktualizacja planów na wypadek wystąpienia różnorodnych zagrożeń.

Dekada zaangażowania NATO to okres bogaty w doświadczenia – militarne oraz polityczne. Teraz należy je podsumować, przeanalizować i wdrożyć w życie wnioski, by przygotować Sojusz do realizacji jego podstawowego zadania – obrony granic państw członkowskich.

REKLAMA

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1363270740
Nie pytaj co sojusz może zrobić dla ciebie , tyko zapytaj co ty możesz zrobić dla sojuszu....
00-B3-ED-57

Ochotnik do Auschwitz
 
Dekady za wcześnie
„Kaper” przeciw terrorystom
Szybsza droga do armii zawodowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kraken dla Kormoranów
Promocja oficerska w AWL
Wojsko przeciw wirusowi
A więc wojna...
Ukraiński kurs na Zachód
Ryzykowne remedium
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komisje sejmowe o umowie z USA
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Trenują, aby szkolić innych
Defender 2020: Symulator Pioruna
Październik pod znakiem Tallboya
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kraby kontra okręt
Defendery 2020: RobUV
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kabina do zadań specjalnych
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Laserowa artyleria US Army
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zostań studentem ASzWoj
Ku czci roku 1918 i 1920
W MON o polsko-słowackiej współpracy
16 Dywizja najlepsza!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zamek na poligonie
Amerykanie odmładzają F-16
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Bohaterska obrona wzgórza 385
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
„Aviation Detachment” w Łasku
Nadchodzi Armia Fight Night!
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Szybciej do wojska
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wybuchowa edukacja
Nowe sanitarki dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Dodatki dla specjalsów po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO