moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia „Borsuk” w mrozie i śniegu

Pięć dni i nocy żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej spędzili w terenie. Mimo mrozu spali w czołgach, samochodach, transporterach i kilkuosobowych namiotach. Jedli suche racje żywnościowe i tylko czasami ciepłe posiłki przygotowane w polowych kuchniach. W środę zakończyły się ćwiczenia „Borsuk 13”.


Pancerniacy działali jak podczas wojny. Byli odwodem 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Mieli przygotować obronę, powstrzymać przeciwnika i przeprowadzić skuteczny kontratak. Wszystko jak podczas prawdziwych zmagań. O realizm dbano do tego stopnia, że pojazdy poruszające się nocami nie mogły włączać świateł.

Scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem „Borsuk 13” był ułożony tak, by przełożeni mogli sprawdzić, czy 10 Brygada Kawalerii Pancernej jest odpowiednio sprawna, wyszkolona i zdolna do obrony granic kraju. Pododdziały brygady musiały zapomnieć o przygotowaniach do XIV zmiany w Afganistanie i pokazać, że należycie potrafią wykonywać także bojowe działania symetryczne.

Podczas ćwiczeń sprawdzano przygotowanie pancerniaków do strzelań w dzień i w nocy, umiejętność planowania operacji bojowych, prowadzenia rozpoznania oraz sprawność zabezpieczenia logistycznego i medycznego. Kontrolowano również zdolność sztabowców brygady do współdziałania z siłami układu pozamilitarnego, czyli policją, strażą pożarną i centrami zarządzania kryzysowego.


Film: Bogusław Politowski

Zdaniem szefa szkolenia 10 Brygady ppłk. Tomasza Biedziaka ćwiczenia były trudne głównie ze względu na zimowe warunki atmosferyczne. – W polu pracowali i pięć dni bytowali nie tylko żołnierze pododdziałów bojowych, ale także oficerowie sztabu brygady – zaznaczył pułkownik. Dodał, że sztabowcom o wiele łatwiej planuje się i pracuje koncepcyjnie w kancelariach jednostki niż w warunkach polowych, w namiotach, często w minusowych temperaturach.

Szef szkolenia chwalił wszystkich żołnierzy brygady. – Widziałem w ludziach olbrzymie zaangażowanie i poświęcenie. Nikt nie narzekał na zimno i inne niedogodności. Wszyscy starali się jak najlepiej wykonać swoje zadania. Świadczy to o tym, że w brygadzie panuje bardzo wysokie morale – ocenił ppłk Biedziak.

Żołnierze brygady przebywali w obronie i atakowali. Pododdziały pancerne i zmechanizowane pokonywały przeszkodę wodną po dnie i moście towarzyszącym. Saperzy robili przejścia w polach minowych, wykorzystując ładunki wydłużone, a chemicy przeprowadzili odkażanie kompanii czołgów, żołnierzy i sprzętu logistycznego.

Ppłk Rafał Miernik podczas ćwiczeń był rozjemcą taktycznym przy 24 Batalionie Ułanów, którego pododdziały pancerne odgrywały bardzo ważną rolę. – Batalion dobrze wykonał wszystkie zadania taktyczne i ogniowe – ocenia pułkownik. Ćwiczenia były trudne, ponieważ dowódcy batalionów otrzymali różne pododdziały wsparcia. – Musieli podczas dynamicznie zmieniających się sytuacji koordynować działanie większej liczby ludzi i sprzętu niż ta, którą dysponują na co dzień – powiedział ppłk Miernik.

W ćwiczenia zaangażowanych było około 2300 żołnierzy, z czego 1700 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Wykorzystywano blisko 400 jednostek różnego rodzaju sprzętu. W manewrach wzięli udział żołnierze batalionów czołgów, batalionu zmechanizowanego, artylerzyści, przeciwlotnicy, saperzy, a także zwiadowcy i logistycy 10 Brygady.

W działaniach wspierały ich pododdziały z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 5 Pułku Chemicznego, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Przeciwnika pozorowali żołnierze z pododdziału zmotoryzowanego 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Ćwiczenia „Borsuk 13” organizowała i prowadziła 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania.Scenariusz „Borsuka-13” zakładał, że naprzeciwko siebie stanęły państwa Wislandia i Baria. Tłem konfliktu były roszczenia terytorialne. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Kawaleria pancerna broni granic

Ponad dwa tysiące żołnierzy, czołgi Leopard i drony, walka między dwoma zwaśnionymi państwami: Wislandią i Barią. Na poligonach w okolicach Żagania i Świętoszowa ruszają ćwiczenia „Borsuk 13”. – Sprawdzimy jak żołnierze są przygotowani do obrony kraju – zapowiada kierownik ćwiczeń, gen. dyw. Janusz Adamczak.
REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1363251660
Jakoś nie mam przekonania co do tego modelu karabinu. Chyba za bardzo kojarzy mi się z Wehrmacht'em.
00-B3-ED-57

Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Wybuchowa edukacja
Polak z Medalem NATO
Wesprzyj kombatantów
Wojsko przeciw wirusowi
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Marynarski Katyń
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
„Kaper” przeciw terrorystom
Nowe sanitarki dla wojska
Święto terytorialsów
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sonary dla śmigłowców ZOP
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Kraby kontra okręt
„Aviation Detachment” w Łasku
Mordercza obrona Warszawy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
16 Dywizja najlepsza!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Ogień w natarciu
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kombatanci na parkiecie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Zaplecze dla Rosomaków
Polsko-amerykańska współpraca
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Druga kariera byłych żołnierzy
Ochotnik do Auschwitz
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
F-16 kończą misję w Estonii
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Medycy po unitarce
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO