moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Atak chemiczny na kawalerię pancerną

Ubrani w odzież ochronną i maski przeciwgazowe w ciągu godziny potrafią oczyścić ponad 20 skażonych pojazdów i 60 żołnierzy. Wojskowi chemicy ruszają do akcji, gdy przeciwnik użyje broni masowego rażenia. Na poligonie w Żaganiu operacje ćwiczyła kompania likwidacji skażeń z Tarnowskich Gór.


Scenariusz szkolenia zakładał atak chemiczny na wojska pancerne. Poważnych strat nie było, ale jedna z kompanii czołgów musiała się wycofać z walki. Do strefy przeprowadzenia zabiegów specjalnych skierowano także kilka pododdziałów logistycznych brygady. Skażeniu uległy czołgi Leopard, transportery na podwoziu MTLB, ale też samochody ciężarowe oraz wielu żołnierzy. Pluton chemików z 10 Brygady Kawalerii Pancernej musiał wezwać pomoc.

Do akcji przystąpiła 1 Kompania Likwidacji Skażeń z 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór. Punkt likwidacji skażeń żołnierze zorganizowali na jednej z poligonowych dróg. Stanęło na niej 16 instalacji rozlewczych IRS 2M i IRS 2C. W lesie zbudowano plac do przeprowadzenia zabiegów specjalnych dla ludzi. Jego głównym punktem była ogrzewana łaźnia polowo-namiotowa.


Film: Bogusław Politowski

Do oczyszczenia sprzętu chemicy zastosowali uniwersalny odkażalnik proszkowy. Działa on skutecznie zarówno na broń chemiczną, jak i biologiczną. Na bazie proszku stworzono kilkuprocentowy roztwór, który za pomocą instalacji rozlewczych nanoszono na sprzęt neutralizując skażenie.

Cały proces był podzielony na pięć etapów. – Najpierw wodą pod ciśnieniem chemicy zmywali z pojazdów pył, kurz, błoto i śnieg. Wraz z zanieczyszczeniami ze sprzętu usuwano sporą część groźnej substancji – opowiada kpt. Marcin Czapeczko, dowódca kompanii.

Potem żołnierze za pomocą specjalnych myjek wysokociśnieniowych nakładali substancję odkażającą na czołgi i pojazdy kołowe. Jednocześnie w pojazdach niemających urządzeń filtrowentylacyjnych jedna z drużyn odkażała wnętrza.

Chemikom pracę utrudniał panujący mróz. – Przygotowanie instalacji rozlewczych, tak byśmy mogli ich użyć, wymagało między innymi rozmrażania zaworów, przewodów rurowych i utrzymywania cieczy w ciągłym obiegu – mówi ppor. Michał Grabka, dowódca plutonu.

W kolejnym etapie operacji skażony sprzęt został ponownie umyty, po czym trafił do punktu kontrolnego, gdzie zwiadowca-dozymetrysta dokonywał pomiarów i sprawdzenia, czy cały proces odkażania się powiódł.

Czas, jakiego chemicy potrzebują do odkażenia jednego czołgu czy samochodu, zależy między innymi od rodzaju środka trującego, dostępu do wody i warunków atmosferycznych. Przeciętnie kompania chemiczna może w ciągu godziny odkazić około 24 jednostek sprzętu i 60 żołnierzy. Jedna instalacja rozlewcza stosowana przez chemików ma pojemność niemal trzech tysięcy litrów wody.

1 Kompania Likwidacji Skażeń liczy 128 żołnierzy. Obecnie pełni dyżur bojowy w strukturach Sił Odpowiedzi NATO w ramach tzw. zestawu 2013. Od początku roku wchodzi w skład wielonarodowego batalionu obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR).Przed ćwiczeniami chemików żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powstrzymywali atakującego przeciwnika i wyprowadzali kontrnatarcie. O ćwiczeniach „Borsuk 13” czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Ćwiczenia „Borsuk” w mrozie i śniegu

Pięć dni i nocy żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej spędzili w terenie. Mimo mrozu spali w czołgach, samochodach, transporterach i kilkuosobowych namiotach. Jedli suche racje żywnościowe i tylko czasami ciepłe posiłki przygotowane w polowych kuchniach. W środę zakończyły się ćwiczenia „Borsuk 13”.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~Fenol
1363542120
Artykuł niestety posiada parę błędów merytorycznych. Nie przeprowadza sie juz zabiegów specjalnych. Dodatkowo zabiegi takowe nie dotyczyły ludzi tylko sprzętu. Teraz (zgodnie z DD.3.8 przeprowadza sie likwidacje skażeń (cłkowitą, częściową itp).
15-1F-84-29

„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
 
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Miliony ofiar hiszpanki
Dowodzę najlepszymi
Testy radarów dla Wisły
Więcej wojska do walki z pandemią
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Trzy cele na ścieżce
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Arsenał Iranu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Studia on-line w Szkole Orląt
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nissany zastąpią Honkery
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iran uderza w USA
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Saperzy w walce z Covid-19
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sukcesy sportowców w mundurach
Rakiety w celu
Cichociemny patronem 14 BOT
Sześć dekad pod wirnikiem
Dwa oblicza agenta wywiadu
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Gwiezdne wojny” Reagana
Kwarantanna na WAT
Nabór na wojskowe studia trwa
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Poprady i Pilica z interrogatorami
Kremlowska gra
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Wojskowi medycy w gotowości
Zryw kościuszkowski
Medycy WOT kontra COVID-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Koronawirus na wojskowej uczelni
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Beagle dla Polaków
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
We Are All Darfur
Poprad w kolejnej jednostce
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Certyfikacja na „Tarczowni”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO