moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chronią szlaki handlowe na Bałtyku

Ruszają do akcji, gdy statek handlowy znajdzie się w niebezpieczeństwie. Grozi mu zamach, bo terroryści uprowadzili samolot, albo atak z głębin, gdzie czai się uzbrojony okręt podwodny. Żołnierze Marynarki Wojennej na morzu i w powietrzu ćwiczyli osłonę transportu morskiego.


Z Portu Wojennego w Gdyni wyszły cztery okręty. Na czele grupy stoi fregata rakietowa ORP „Kościuszko”. Towarzyszą jej okręt rakietowy ORP „Piorun”, jednostka ratownicza ORP „Lech”, a także zbiornikowiec ORP „Bałtyk”. Ich podstawowe zadanie to osłona transportu morskiego. A zagrożeń, które czyhają, jest mnóstwo.

Już pierwszego dnia cywilne statki zostały zaatakowane z powietrza. – Rolę agresora wziął na siebie samolot Bryza – wyjaśnia kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik Marynarki Wojennej. – W ten sposób przygotowujemy się na ewentualną akcję terrorystów. Mogą oni na przykład uprowadzić niewielki samolot, by uderzyć nim w statek – dodaje. Do walki z agresorem wysyła się przede wszystkim fregatę. Dysponuje ona m.in. wyrzutniami rakiet przeciwlotniczych SM-1 i radarami, które umożliwiają wykrywanie celów powietrznych nawet z odległości 500 kilometrów. Posiada też systemy pozwalające na współpracę z samolotami wczesnego wykrywania typu AWACS.


Ale statkom handlowym zagrażają też jednostki morskie. Dlatego scenariusz ćwiczeń zakładał, że konwój został zaatakowany również przez okręt podwodny. A to sprawa znacznie poważniejsza. – Okręt podwodny jest dobrze uzbrojony, jednocześnie bardzo trudny do wykrycia. Może zaatakować znienacka i poczynić wielkie szkody – podkreśla kmdr por. Zajda. Tego typu jednostka może zostać namierzona choćby przez śmigłowiec SH-2G (również bierze udział w ćwiczeniach). Ale i tym razem to fregata musi dać odpór okrętowi.

W jaki sposób? – ORP „Kościuszko”, podobnie jak bliźniacza jednostka ORP „Pułaski”, może skorzystać z zaawansowanego technologicznie systemu wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych. Do dyspozycji ma torpedy nowej generacji MU-90, a na jego pokładzie stacjonuje śmigłowiec SH-2G – wylicza kmdr por. Zajda. Fregata posiada też system „wyciszania”, który utrudnia wrogom jej wykrycie.

W czasie symulowanego ataku od strony morza grupa okrętów jest wspomagana przez samoloty Bryza. Ich zadaniem jest wskazać cel. – Radary zamontowane na fregacie mają ogromny zasięg, ale obejmuje on jednostki poruszające się w powietrzu. Statków czy okrętów, które znajdują się poza linią horyzontu, nie widzą. Wtedy właśnie potrzebna jest pomoc samolotu lub śmigłowca – tłumaczy kmdr por. Zajda.

Żołnierze podkreślają, że tego typu ćwiczenia mają ogromne znaczenie. – Nie tylko przygotowują nas do odparcia ataku, budują też atmosferę bezpieczeństwa na morzu. A to warunek niezbędny do rozwoju transportu i handlu morskiego – zaznacza kmdr por. Zajda.

Na Bałtyku każdego dnia przebywa od dwóch do trzech tysięcy jednostek transportowych. W ciągu roku w polskich portach przeładowywanych jest około 60 mln ton ładunków. – Jeden kontenerowiec może dostarczyć jednorazowo 15 tysięcy kontenerów, jeden wycieczkowiec zaś przewieźć nawet trzy tysiące pasażerów – wylicza kmdr por. Zajda.Ochrona bałtyckich szlaków handlowych to jedno z najważniejszych zadań Marynarki Wojennej. Dlatego okręty i siły powietrzne MW ćwiczą ten element bardzo regularnie. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Marynarka ćwiczy ochronę szlaków

Na Morzu Bałtyckim pojawiły się wrogie jednostki. Chcą opanować kluczowe dla państwa szlaki komunikacyjne. Marynarka Wojenna musi zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. W polskich portach wojennych ogłoszono alarm bojowy i okręty wyszły w morze. Tak właśnie rozpoczynają się kolejne w tym roku ćwiczenia Okrętowej Grupy Zadaniowej.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MW

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1364040720
Z Portu Wojennego w Gdyni wyszły cztery okręty. Na czele grupy stoi fregata rakietowa .Towarzyszą jej okręt rakietowy, jednostka ratownicza „Lech”, a także zbiornikowiec. Ich podstawowe zadanie to osłona transportu morskiego. Już pierwszego dnia cywilne statki zostały zaatakowane z powietrza .Do walki z agresorem wysyła się przede wszystkim fregatę. Dysponuje ona m.in. wyrzutniami rakiet przeciwlotniczych SM-1 i radarami, które umożliwiają wykrywanie celów powietrznych nawet z odległości 500 kilometrów. Posiada też systemy pozwalające na współpracę z samolotami wczesnego wykrywania typu AWACS. Konwój został zaatakowany również przez okręt podwodny. Tego typu jednostka może zostać namierzona choćby przez śmigłowiec ZOP. Po tym wszystkim moje pytanie- fregata, korweta jest wg. premiera i nie tylko za wielka na Bałtyk, ma zostać tylko 6 śmigieł ZOP z czego 2 będą sprawne do lotu ,a OP są niepotrzebne bo Bałtyk za płytki to czym więc maja walczyć marynarze z agresorem Bryzami czy latawcami a może NSM będzie tak wszechstronny i zwalczy wszystko ( te 48 rakiet )
4E-76-40-C4
~scoobydoopoznan
1363949340
.... statek zatonął chińskie trampki i banany z Ekwadoru nie dotrą do kraju .. . . Jaka szkoda.
5C-16-3D-92

Laserowa artyleria US Army
 
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Kaper” przeciw terrorystom
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Medycy po unitarce
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zaplecze dla Rosomaków
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Polsko-amerykańska współpraca
Druga kariera byłych żołnierzy
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
16 Dywizja najlepsza!
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Wybuchowa edukacja
Ukraiński kurs na Zachód
Kraby kontra okręt
Amerykanie odmładzają F-16
Święto terytorialsów
„Aviation Detachment” w Łasku
Ogień w natarciu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Nowe sanitarki dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Dodatki dla specjalsów po nowemu
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Mordercza obrona Warszawy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Polak z Medalem NATO
Wesprzyj kombatantów
Marynarski Katyń
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Wojsko przeciw wirusowi
Kombatanci na parkiecie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Sonary dla śmigłowców ZOP
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO