moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chronią szlaki handlowe na Bałtyku

Ruszają do akcji, gdy statek handlowy znajdzie się w niebezpieczeństwie. Grozi mu zamach, bo terroryści uprowadzili samolot, albo atak z głębin, gdzie czai się uzbrojony okręt podwodny. Żołnierze Marynarki Wojennej na morzu i w powietrzu ćwiczyli osłonę transportu morskiego.


Z Portu Wojennego w Gdyni wyszły cztery okręty. Na czele grupy stoi fregata rakietowa ORP „Kościuszko”. Towarzyszą jej okręt rakietowy ORP „Piorun”, jednostka ratownicza ORP „Lech”, a także zbiornikowiec ORP „Bałtyk”. Ich podstawowe zadanie to osłona transportu morskiego. A zagrożeń, które czyhają, jest mnóstwo.

Już pierwszego dnia cywilne statki zostały zaatakowane z powietrza. – Rolę agresora wziął na siebie samolot Bryza – wyjaśnia kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik Marynarki Wojennej. – W ten sposób przygotowujemy się na ewentualną akcję terrorystów. Mogą oni na przykład uprowadzić niewielki samolot, by uderzyć nim w statek – dodaje. Do walki z agresorem wysyła się przede wszystkim fregatę. Dysponuje ona m.in. wyrzutniami rakiet przeciwlotniczych SM-1 i radarami, które umożliwiają wykrywanie celów powietrznych nawet z odległości 500 kilometrów. Posiada też systemy pozwalające na współpracę z samolotami wczesnego wykrywania typu AWACS.


Ale statkom handlowym zagrażają też jednostki morskie. Dlatego scenariusz ćwiczeń zakładał, że konwój został zaatakowany również przez okręt podwodny. A to sprawa znacznie poważniejsza. – Okręt podwodny jest dobrze uzbrojony, jednocześnie bardzo trudny do wykrycia. Może zaatakować znienacka i poczynić wielkie szkody – podkreśla kmdr por. Zajda. Tego typu jednostka może zostać namierzona choćby przez śmigłowiec SH-2G (również bierze udział w ćwiczeniach). Ale i tym razem to fregata musi dać odpór okrętowi.

W jaki sposób? – ORP „Kościuszko”, podobnie jak bliźniacza jednostka ORP „Pułaski”, może skorzystać z zaawansowanego technologicznie systemu wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych. Do dyspozycji ma torpedy nowej generacji MU-90, a na jego pokładzie stacjonuje śmigłowiec SH-2G – wylicza kmdr por. Zajda. Fregata posiada też system „wyciszania”, który utrudnia wrogom jej wykrycie.

W czasie symulowanego ataku od strony morza grupa okrętów jest wspomagana przez samoloty Bryza. Ich zadaniem jest wskazać cel. – Radary zamontowane na fregacie mają ogromny zasięg, ale obejmuje on jednostki poruszające się w powietrzu. Statków czy okrętów, które znajdują się poza linią horyzontu, nie widzą. Wtedy właśnie potrzebna jest pomoc samolotu lub śmigłowca – tłumaczy kmdr por. Zajda.

Żołnierze podkreślają, że tego typu ćwiczenia mają ogromne znaczenie. – Nie tylko przygotowują nas do odparcia ataku, budują też atmosferę bezpieczeństwa na morzu. A to warunek niezbędny do rozwoju transportu i handlu morskiego – zaznacza kmdr por. Zajda.

Na Bałtyku każdego dnia przebywa od dwóch do trzech tysięcy jednostek transportowych. W ciągu roku w polskich portach przeładowywanych jest około 60 mln ton ładunków. – Jeden kontenerowiec może dostarczyć jednorazowo 15 tysięcy kontenerów, jeden wycieczkowiec zaś przewieźć nawet trzy tysiące pasażerów – wylicza kmdr por. Zajda.Ochrona bałtyckich szlaków handlowych to jedno z najważniejszych zadań Marynarki Wojennej. Dlatego okręty i siły powietrzne MW ćwiczą ten element bardzo regularnie. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Marynarka ćwiczy ochronę szlaków

Na Morzu Bałtyckim pojawiły się wrogie jednostki. Chcą opanować kluczowe dla państwa szlaki komunikacyjne. Marynarka Wojenna musi zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. W polskich portach wojennych ogłoszono alarm bojowy i okręty wyszły w morze. Tak właśnie rozpoczynają się kolejne w tym roku ćwiczenia Okrętowej Grupy Zadaniowej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MW

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1364040720
Z Portu Wojennego w Gdyni wyszły cztery okręty. Na czele grupy stoi fregata rakietowa .Towarzyszą jej okręt rakietowy, jednostka ratownicza „Lech”, a także zbiornikowiec. Ich podstawowe zadanie to osłona transportu morskiego. Już pierwszego dnia cywilne statki zostały zaatakowane z powietrza .Do walki z agresorem wysyła się przede wszystkim fregatę. Dysponuje ona m.in. wyrzutniami rakiet przeciwlotniczych SM-1 i radarami, które umożliwiają wykrywanie celów powietrznych nawet z odległości 500 kilometrów. Posiada też systemy pozwalające na współpracę z samolotami wczesnego wykrywania typu AWACS. Konwój został zaatakowany również przez okręt podwodny. Tego typu jednostka może zostać namierzona choćby przez śmigłowiec ZOP. Po tym wszystkim moje pytanie- fregata, korweta jest wg. premiera i nie tylko za wielka na Bałtyk, ma zostać tylko 6 śmigieł ZOP z czego 2 będą sprawne do lotu ,a OP są niepotrzebne bo Bałtyk za płytki to czym więc maja walczyć marynarze z agresorem Bryzami czy latawcami a może NSM będzie tak wszechstronny i zwalczy wszystko ( te 48 rakiet )
4E-76-40-C4
~scoobydoopoznan
1363949340
.... statek zatonął chińskie trampki i banany z Ekwadoru nie dotrą do kraju .. . . Jaka szkoda.
5C-16-3D-92

PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
 
Misja wojownika
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
We Are All Darfur
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Beagle dla żołnierzy?
Misje na dłużej
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Pomagali z narażeniem życia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Klasy wojskowe po nowemu
Rekordowy budżet MON
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Terytorialsi za oceanem
Polsko-łotewska „Zima”
Mobilne moździerze dla armii
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał Iranu
Powstanie bez sukcesu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Strykery znów na Mazurach
Defense Without Politics
Następcy Wstęg poszukiwani
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Kajak idealny dla komandosa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Benemerenti 2020
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Nowy wiceminister w MON
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Ostatni samochód Marszałka
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Za wolność naszą i waszą
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Iran uderza w USA
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
To nie mogło się udać, ale…
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO