moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Afganistan na niemieckim poligonie

Żeby zostać Afgańczykiem, muszą przejść specjalistyczne szkolenie pod okiem amerykańskich trenerów, zdać egzamin ze znajomości kultury islamu i umieć rozmawiać w językach pasztu i dari. Ci, którzy opanują sztukę bycia Afgańczykiem, zostają wysłani do… Niemiec. Tu grają rolę mieszkańców kalaty.


Na poligonie w Hohenfels odbywają się szkolenia dla wojskowych wyjeżdżających na misję do Afganistanu. Przez miesiąc grupa polskich żołnierzy z 17 Brygady Zmechanizowanej obserwowała, jak przygotowują się żołnierze 2 amerykańskiego pułku „strykerów”, na co dzień stacjonujący w amerykańskiej bazie w niemieckim Vilseck. Polacy brali udział w części wykonywanych przez nich zadań. – Wspólnie z amerykańskimi żołnierzami obserwowaliśmy ćwiczenia i ocenialiśmy je – mówi mjr Artur Barański, szef sekcji operacyjnej 17 WBZ. Polaków do udziału w szkoleniu zaprosił amerykański sztab wojskowy w Europie.

Niemiecki poligon słynie z precyzji, z jaką odwzorowywane są warunki, w jakich będą działać żołnierze. – W zależności od tego, do czego przygotowują się żołnierze, specjaliści budują im odpowiednią infrastrukturę – mówi mjr Artur Barański. Tym razem były na nim oddziały wyjeżdżające do Afganistanu, więc zbudowano tam bazy wojskowe, afgańskie wioski, drogi, skrzyżowania, stacje benzynowe i kramy, w których robi się codzienne zakupy. – Byłem w Afganistanie na misji i jestem zaskoczony, bo zobaczyłem tu miniaturową kopię tego kraju. Wszystko było bardzo realistyczne, zauważyłem tylko różnice w pogodzie.

Dbałość o szczegóły przejawia się nie tylko w wiernym odwzorowaniu budynków i ich oryginalnego wystroju. W zbudowanej na poligonie afgańskiej wiosce spotkać można „Afgańczyków”. – W domach przez cały czas mieszkali pozoranci – opowiada mjr Barański. – To specjalnie wyszkoleni ludzie, którzy podczas ćwiczeń „grają” Afgańczyków. Wcześniej przechodzą kursy, zdają egzaminy ze znajomości kultury afgańskiej, potrafią porozumiewać się w językach pasztu i dari. Zatrudniają ich Amerykanie, którzy przeprowadzają dokładną selekcję i szkolenia. – Pozoranci nie tylko świetnie znają tamtejszą kulturę, ale są też ubrani tak jak Afgańczycy, zachowują się jak oni, modlą, sprzedają na targach – mówi major Artur Barański.

REKLAMA

Również bazy wojskowe wyglądają tak samo jak w Afganistanie. Znalazły się w nich miejsca, w których śpią, jedzą i odpoczywają żołnierze. Dzięki temu wojskowi nie wyjeżdżali z poligonu na noc. – Byliśmy tam 24 godziny na dobę – mówi mjr Barański. Polacy przyznają, że realizm był zachowany również podczas wykonywania konkretnych zadań. – Żołnierze ćwiczyli na przykład transport rannego z pola walki – wspominają. – Wezwali śmigłowiec MEDEVAC, wszystko odbywało się tak, jakby wypadek zdarzył się naprawdę. Tak samo było, gdy „wybuchła” mina pułapka. Żołnierze działali dokładnie tak, jak nakazują procedury w przypadku znalezienia „ajdika”.

A jak wyglądają podobne ćwiczenia w Polsce? – Organizowane są inaczej – mówi mjr Barański. – Muszę przyznać, że Amerykanie robią to zdecydowanie lepiej. Nie chodzi tylko o realizm, który udaje się zachować na poligonie. W Niemczech takie szkolenie trwa dłużej, ćwiczenia dowódczo-sztabowe połączone są z ćwiczeniami z wojskami bojowymi, w Polsce te działania są rozdzielone – dodaje major.

EK

autor zdjęć: kpt. Andrzej Jabłoński, JMRC Hohenfels

dodaj komentarz

komentarze

~Opus
1365372240
Jestem ciekaw jaki skutek jest po takich "perfekcyjnych" przygotowaniach, czy rzeczywiście ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości np. w bilansie ofiar polskich i amerykańskich żołnierzy.
9A-60-A0-84

Wojsko przeciw wirusowi
 
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Prawdziwi wojownicy
Rubiny w walce z epidemią
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Przeciwlotnicza Sona
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Harpun” do walki
Sukcesy sportowców w mundurach
Białe noce podhalańczyków
Poszukiwania Magneto
Co z tegorocznym MSPO?
Gotowi na „Defendera”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Army of Medics
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Ostatnie prace przed „Defenderem”
„Spartan” znów na Mazurach
Podchorążowie za sterami Bielików
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Agent w generalskich szlifach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Na misjach święta inne niż zwykle
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowy wiceminister w MON
Pracowity tydzień flotylli
Święto żołnierzy służących na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Specjalsi świętują
Terytorialsi nie stracą dodatku
MBDA w walce o „Narew”
Obradowała Rada Gabinetowa
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Polskie porty bardziej otwarte
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Pilot F-16 oślepiony laserem
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Partyzanci rozgromili ubeków
Na zakupy do sklepu AMW
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Patrioty z polskimi przyczepami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO walczy z koronawirusem
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Widzieć i nie być widzianym
Ćwiczenia z torpedą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO