moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przez pół Polski dla generała Buka

– Bieg zaczynaliśmy zimą, a kończymy w środku lata – mówili żołnierze, którzy wzięli udział w III Sztafecie Pamięci generała broni Tadeusza Buka. W ciągu dziewięciu dni pokonali 420 kilometrów. Dziś dotarli do mety w Żaganiu.

Biegacze wyruszyli na trasę 10 kwietnia, dokładnie w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. Na miejsce startu wybrali cmentarz w Spale, gdzie został pochowany gen. Tadeusz Buk, dowódca Wojsk Lądowych.

– Nasza ekipa liczyła jedenaście osób. Biegaczy było ostatecznie ośmiu, a każdy z nich pokonał średnio 200 kilometrów – wylicza st. chor. sztab. Wojciech Ziółkowski z 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W sztafecie oprócz żołnierzy z żagańskiej jednostki wzięli udział ich koledzy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Był też gość z armii Stanów Zjednoczonych. W Szlichtingowej do biegaczy dołączył James Seller, komendant szkoły podoficerskiej w Grafenwoehr. – Dzień wcześniej, o dwudziestej trzeciej, przyleciał z Niemiec do Wrocławia. W Szlichtingowej był o drugiej w nocy, a już sześć godzin później dołączył do zespołu. Nawet nie zdążył się rozpakować – przyznaje chor. Ziółkowski.

REKLAMA

Żołnierze biorący udział w sztafecie biegli parami. Wyjątkiem był etap z Góry do Szlichtingowej. – Wówczas na trasę wyruszyli równocześnie wszyscy biegacze. W ten sposób chcieliśmy oddać hołd ofiarom zamachu terrorystycznego w Bostonie – tłumaczy chor. Ziółkowski. Przyznaje, że właśnie ten etap był chyba najtrudniejszy. – Kiedy zaczynaliśmy biec, padał deszcz, wszędzie wokół zalegał śnieg. I nagle pogoda się zmieniła diametralnie. Wylądowaliśmy niemal w środku lata – opowiada chor. Ziółkowski. – Szybko się okazało, że łatwiej pokonać 67 kilometrów w chłodzie niż 23 w pełnym słońcu – dodaje.

Na trasie nie brakowało też niespodziewanych wydarzeń. – Tuż przed metą kierowca pomylił trasę. Zanim zawrócił, wyskoczyłem z samochodu i zacząłem biec przed zawodnikami, żeby robić im zdjęcia. Oczywiście w mundurze – wspomina chor. Ziółkowski. Ostatecznie jednak biegacze szczęśliwie dotarli do końca. – Nikt nie odniósł kontuzji. Były drobne otarcia, ale w takich wypadkach plaster załatwiał sprawę – podkreśla chor. Ziółkowski.

Przebieg tegorocznej sztafety bardzo ucieszył jej pomysłodawcę, a zarazem jednego z zawodników, chor. Daniela Sienkiewicza z żagańskiej brygady. – Na trasie bywało ciężko, ale bez żadnych wpadek udało nam się osiągnąć to, co zaplanowaliśmy – przekonuje. – Sztafecie towarzyszyły spotkania w szkołach. Ich uczniowie przygotowywali patriotyczne przedstawienia, my opowiadaliśmy im o wojsku, patronie sztafety, a także zachęcaliśmy do aktywnego trybu życia. A takie właśnie założenia od samego początku przyświecają przedsięwzięciu – dodaje chor. Sienkiewicz.

Koniec sztafety zbiegł się z obchodzonym dziś świętem żagańskiej brygady. Tymczasem chor. Sienkiewicz myśli już o przyszłorocznym biegu. – Trasa na pewno zostanie poprowadzona pomiędzy Żaganiem a Spałą. W tej chwili trudno jednak powiedzieć, z której miejscowości wyruszymy. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że w czasie sztafety przypada Wielkanoc – wylicza chor. Sienkiewicz. – Ale na pewno sobie z tym jakoś poradzimy – dodaje.

Gen. Tadeusz Buk podczas swojej kariery służył m.in. w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu oraz 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Kierował IX zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w Iraku. We wrześniu 2009 roku został dowódcą Wojsk Lądowych. Kilka miesięcy później zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu w pobliżu Smoleńska.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. Wojciech Ziółkowski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1366492620
Szacun.
5C-16-3D-92

Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
 
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Tak się zostaje prymusem
Galicyjskie przesilenie
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Druga kadencja prezydenta Dudy
Strzelnice dla terytorialsów
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Szarża „Hallerczyka”
Skok na głęboką wodę
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Lato z czerwonym terrorem
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Kierunek: misja
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Ukraiński kurs na Zachód
Wojskowy Hot450Challenge
Polsko-amerykańska współpraca
Chwała powstańcom
Łączność: fundament operacji specjalnej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Hekatomba na Woli
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Kurs dla saperskich ekspertów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Not Contaminated With Routine
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Amerykanie odmładzają F-16
Cud Piłsudskiego
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO