moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wędrzyńsko-poznańskie obchody Dni Ułana

Zgodnie z tradycją lat ubiegach, przez 3 dni żołnierze 15 Batalionu Ułanów Poznańskich celebrowali święto pułkowe. Uroczystości, które przyciągnęły rzesze miłośników, odbyły się w Wędrzynie i w Poznaniu.


Tradycyjnie obchody rozpoczęły się w Wędrzynie mszą świętą w intencji 15 Batalionu Ułanów Poznańskich (15 bUP). Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym jednostki stacjonujące w Wędrzynie w latach 1955-2006 rozpoczął się uroczysty apel. Głównymi bohaterami byli żołnierze 15 bUP, dowodzeni przez podpułkownika Tomasza Borowczyka. W świątecznej atmosferze oraz w obecności wielu przyjaciół ze stowarzyszeń historycznych i przedstawicieli władz rządowych i samorządowych weterani polskich kontyngentów wojskowych otrzymali Gwiazdy Iraku i Afganistanu. Najlepsi ułani wyróżnieni zostali pismem pochwalnym ze zdjęciem na tle sztandaru oraz nagrodami rzeczowymi. Piątkowe uroczystości zakończył piknik połączony z pokazem sprzętu.

Poznańskie uroczystości to ułańska precyzja i staranność. Przemarsz szwadronu honorowego, pododdziałów pieszych i konnych, uroczysty capstrzyk, apel poległych oraz uroczystości na Cytadeli zrobiły na uczestnikach obchodów ogromne wrażenie. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski chętnie przyłączyli się do wspólnego świętowania.

W sobotni wieczór przed pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich, w czasie uroczystego capstrzyku, obecni wspominali wszystkich poległych żołnierzy pułku. Przy wystrzałach salwy honorowej oddali im należną cześć i honor. – Tak jak nasi wielcy poprzednicy oddajemy, kiedy potrzeba, to co najcenniejsze – życie. Już nie pod Monte Cassino, ale wszędzie tam, gdzie przychodzi nam wykonywać zadania: daleko w Iraku i Afganistanie. Myślę, że nie ma bardziej odpowiedniego miejsca dla uczczenia pamięci żołnierzy jak to tutaj – pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Chwała wielkopolskiej i poznańskiej kawalerii – w imieniu wszystkich żołnierzy cześć poległym oddał generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Równie podniosłą chwilą było wręczenie żołnierzom znaków pułkowych 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Pierwszy znak z rąk dowódcy odebrał podpułkownik Tomasz Borowczyk. W niedzielny poranek jeszcze pięciu zasłużonych żołnierzy zostało wyróżnionych tym zaszczytnym odznaczeniem. Znaki pułkowe to najważniejszy symbol tradycji 15 Pułku Ułanów Poznańskich. – Ta chwila jest niezwykła dlatego, że powrót znaku pułkowego w szeregi Wojska Polskiego zamyka klamrą i oznacza kontynuację dziejów i tradycji 15 pUP we współczesnym Wojsku Polskim. Obecność historycznego sztandaru pułku w tym miejscu to rzecz niezwykła. Wy, stojący dziś przed pomnikiem ułani poznańscy, musicie sobie zdawać sprawę z tego, że ta chwila właśnie dzięki obecności sztandaru jest niezwykła. Wy, którzy stoicie w poczcie sztandarowym, wiedzcie, że być może jest to najważniejsze wydarzenie związane z tradycjami pułkowymi – mówił do żołnierzy Adam Bech, prezes Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

REKLAMA

Obecność wojskowej asysty honorowej, historycznego sztandaru, oddziałów konnych, stowarzyszeń historycznych oraz współczesnego sprzętu będącego w wyposażeniu 17 WBZ to połączenie tradycji i współczesności. W uroczystościach wzięło udział wielu obecnych i byłych żołnierzy, którzy w ten sposób wyrazili swoją cześć dla tradycji i historii. Swoją obecnością udowodnili, że pamięć i kultywowanie tradycji to dla nich ważna część służby.

Trzydniowe obchody święta 15 Batalionu Ułanów Poznańskich zakończyły się festynem na Cytadeli, gdzie można było podziwiać sprzęt wojskowy oraz kawaleryjskie umiejętności.

Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny/ 17 BZ

PZ

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Na wakacje z WOT
 
„Harpun” do walki
Białe noce podhalańczyków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Sojusznicy w Drawsku
Trzeba rozbić to więzienie!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Koniec kijowskiego snu
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Generał Haller przybył w sam czas
Amerykanie odmładzają F-16
„Anakonda” rusza na poligony
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Święto żołnierzy służących na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Co z tegorocznym MSPO?
MON nie wycofuje się z MSPO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Transportery płyną na drugi brzeg
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Ratownik” od nowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ćwiczenia z torpedą
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Obradowała Rada Gabinetowa
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Spartan” znów na Mazurach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Zwiadowcy na start
Agent w generalskich szlifach
Morskie początki „Anakondy”
Polskie zwycięstwo w D-Day
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Mercedes nie tylko do holowania
Czek i wsparcie od lotników
Online z mistrzami sportu
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Defender” na poligonie!
Nowy wiceminister w MON
NATO walczy z koronawirusem
Polskie porty bardziej otwarte
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Głos (z) płonącej Warszawy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO