moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rewolucja w armii dzięki misjom

Doszliśmy do wniosku, że jeżeli chcemy mieć sprawną i gotową do zadań armię, to musi być armia zawodowa. To najważniejszy efekt naszego zaangażowania w operacje zagraniczne – mówił gen. dyw. Marek Tomaszycki na wykładzie w ramach Wszechnicy Obronności Akademii Obrony Narodowej.

Gen. dyw. Marek Tomaszycki.

Akademia gościła dziś dwóch byłych dowódców Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie – gen. dyw. Marka Tomaszyckiego, szefa szkolenia Wojsk Lądowych, który wczoraj został wyznaczony na nowego dowódcę operacyjnego Sił Zbrojnych, i gen. bryg. Rajmunda Andrzejczaka, dowódcę 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Tematem spotkania były doświadczenia i wnioski płynące z zaangażowania Wojska Polskiego w operację ISAF w Afganistanie.

REKLAMA

– Dzięki misjom urealniliśmy proces szkolenia żołnierzy i dostosowaliśmy ich wyposażenie indywidualne do potrzeb nowoczesnego pola walki. Tego na poligonie nie dałoby się zrobić – stwierdził gen. Tomaszycki. Obaj dowódcy byli zgodni, że w ciągu ostatnich 10 lat nastąpiła prawdziwa rewolucja, jeżeli chodzi o uzbrojenie i sprzęt.

Gen. bryg. Rajmund Andrzejczak.

Wprowadzenie nowoczesnych systemów dowodzenia, wykorzystanie transporterów Rosomak czy samolotów bezzałogowych podczas misji będą procentowały w przyszłości. Udział w operacjach ISAF pozwolił nie tylko sprawdzić w boju nowy sprzęt i uzbrojenie, ale także podpatrzeć, jak działają armie sojuszników. Część zmian zachodzących w polskiej armii, jak choćby zwiększenie roli podoficerów w procesie dowodzenia, to też wynik tych doświadczeń. – Do tej pory to batalion i kompania stanowiły samodzielny pododdział wyznaczony do działań. Okazało się, że to dowódca plutonu jest tym, który w polu odpowiada za sukces operacji. Musi więc umieć tyle, ile wcześniej wymagaliśmy od dowódcy batalionu – powiedział gen. Tomaszycki.

Gen. Andrzejczak przestrzegał jednak przed bezrefleksyjnym przenoszeniem afgańskich doświadczeń na polski grunt. – Trochę się „zachłysnęliśmy” tym, czego dowiedzieliśmy się na misji. Teraz, gdy koniec operacji jest coraz bliżej, trzeba zadać sobie kluczowe pytanie – czy wszystko powinniśmy wdrażać u nas – zaznaczył. Zdaniem dowódcy 17 Brygady, najważniejsze jest określenie potrzeb armii i zarysowanie scenariuszy działań.

Bardzo ważną lekcję odrobiło także polskie społeczeństwo. – Zdaliśmy sobie sprawę, że wysyłamy żołnierzy w bój. Niestety, w takich sytuacjach będą ranni i zabici. Jedną z mądrzejszych rzeczy wprowadzonych po misjach jest system ochrony rannych i poszkodowanych. Dowódcy wiedzą już jak to robić, mają do dyspozycji pieniądze i odpowiednie przepisy – mówił gen. Andrzejczak.

Wszechnica Obronności Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa rektora Akademii gen. Bogusława Packa. Ma być platformą wymiany poglądów dla dowódców, strategów i wojskowych, którzy biorą udział w przygotowaniach do działań obronnych państw i organizacji międzynarodowych. Jednym z poprzednich jej gości był m.in. gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

MC

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1366887060
~st.szer. MON Ci nie płaci emerytury tylko przelewa część pieniędzy na konto w ZUS. Jak b po 12 latach pójdziesz do prywatnej firmy i zrobią Cię kierownikiem z pensją 5000 zł , będziesz miał wyższą niż byś pozostał w wojsku bo składki będą szły od 5000 zł.
5C-16-3D-92
~st.szer.
1366876140
"Doszliśmy do wniosku, że jeżeli chcemy mieć sprawną i gotową do zadań armię, to musi być armia zawodowa." - na 12 lat... Dopóki to się nie zmieni to nie ma czegoś takiego jak wojsko zawodowe. To jest tylko dłuższa służba zasadnicza za lepsze pieniądze. MON oszczędza na tym że nie płaci żołnierzowi emerytury ale traci jego doświadczenie umiejętności i wszelkie kursy za które też się płaci. Ale tam gdzie kończy się logika zaczyna się wojsko...
CE-0F-54-C1
~scoobydoopoznan
1366823160
Zdecydowanie podzielam opinię obu generałów. Dużo pracy przed wami ale też dużo zostało już zrobione. Gratulacje i powodzenia.
5C-16-3D-92

Laserowa artyleria US Army
 
Chwała powstańcom
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Cud Piłsudskiego
Skok na głęboką wodę
Polskie porty bardziej otwarte
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Łączność: fundament operacji specjalnej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Hekatomba na Woli
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Not Contaminated With Routine
Wojsko przeciw wirusowi
Galicyjskie przesilenie
Na misjach święta inne niż zwykle
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Amerykanie odmładzają F-16
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Lato z czerwonym terrorem
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
F-16 kończą misję w Estonii
Kurs dla saperskich ekspertów
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojskowy Hot450Challenge
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Chłopiec, który przyniósł śmierć
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Druga kadencja prezydenta Dudy
Kierunek: misja
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polsko-amerykańska współpraca
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO