moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W boju i koszarach. Żołnierski niezbędnik – wystawa MWP

Wśród tegorocznych projektów realizowanych przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na szczególną uwagę zasługuje szwedzka wystawa Bits and Pieces between Life and Death, firmowana przez sztokholmskie Muzeum Armii.

Wystawa pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka zostanie uroczyście otwarta 8 maja o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum WP przy Al. Jerozolimskich 3. Gościem honorowym będzie ambasador Szwecji Staffan Herrström. Obecny będzie również sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek.


Na wystawie zaprezentowany zostanie imponujący zbiór przedmiotów związanych z wyposażeniem wojskowym, należący do prywatnego kolekcjonera Torbjörna Lenskoga. Pochodzą one z różnych epok i różnych stron świata. Eksponaty takie rzadko bywają przedmiotem monograficznych prezentacji, zazwyczaj znikają w sąsiedztwie elementów uzbrojenia i umundurowania. Tymczasem były i są niezbędnymi częściami żołnierskiego wyposażenia, pozwalającymi egzystować w koszarach i na polu walki, przetrwać czas służby w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Zapraszamy na uroczyste otwarcie ekspozycji. Wstęp dla mediów na podstawie ważnej legitymacji dziennikarskiej.

Więcej o wystawie Michał Mackiewicz – kurator wystawy

Wojna kojarzy się, co oczywiste, z walką, a więc rozmaitymi narzędziami służącymi do wyeliminowania przeciwnika. Niezakłócony, sprawnie zorganizowany transport amunicji i paliwa jest jednym z kluczowych czynników decydujących o zwycięstwie. Nie mniej istotnym – zaopatrzenie w żywność i medykamenty. Bez nich nie można w ogóle myśleć o walce, więcej nawet, armia pozbawiona jedzenia i lekarstw gwałtownie traci jakąkolwiek wartość. Nie może więc dziwić, iż spośród 1200 obiektów zgromadzonych na wystawie znaczną część stanowią naczynia (imponuje kolekcja manierek) oraz chlebaki i tornistry, w których żołnierze przenosili racje żywnościowe oraz pakiety pierwszej pomocy. Poza znanymi doskonale w Polsce wzorami niemieckimi czy angielskimi pochodzącymi z obu wojen światowych, uwagę przykuwają rzadko u nas spotykane egzemplarze z Dalekiego Wschodu – przede wszystkim japońskie, zawsze wyjątkowe ze względu na oryginalną estetykę. Nie mogło zabraknąć także sztućców - szczególnie cenne są te zawierające własnoręcznie naniesione nazwiska właścicieli. Wśród rozmaitych medykamentów i opatrunków, przenoszonych indywidualnie przez żołnierzy, niewątpliwą ciekawostkę stanowią zestawy zawierające antidotum przeciwko ukąszeniom węży stosowane w klimacie tropikalnym.

Koszmar wojny chemicznej przypominają rozmaite maski przeciwgazowe; niesamowicie i groteskowo zarazem wygląda brytyjski model dla małego dziecka z lat czterdziestych XX wieku. „Śmieszna”, jaskrawo kolorowa maska pegaz miała ułatwiać oswojenie się malucha z niezrozumiałą i okrutną rzeczywistością wojny.

Żołnierz powinien być nie tylko nakarmiony i zdrowy, ma także schludnie wyglądać. Mundur, zwłaszcza podczas służby garnizonowej, winien lśnić guzikami! Do czyszczenia stosowano specjalne listewki z otworami, umożliwiające ich polerowanie przy zapiętej kurtce mundurowej. Na wystawie pokazano kilka, oczywiście z różnych stron świata. Ciekawą i liczną kategorię eksponatów tworzą zestawy toaletowe, żołnierskie i oficerskie - mydła wraz pojemnikami, wreszcie perfumy.

Wojskowa służba jest ciężka i często trąci rutyną. Podtrzymaniu morale służyły… papierosy. Choć dzisiaj zaciekle zwalczane, na frontach I i II wojny stanowiły artykuł pierwszej potrzeby! Uwagę zwracają m.in. słynne francuskie Gauloises (z nieśmiertelnym symbolem hełmu Adrian na etykiecie) i nie mniej znane papierosy amerykańskich G.I. – Camele.

W trakcie krótkich przerw pomiędzy żołnierskimi obowiązkami na froncie bądź w koszarach umilano sobie czas grając w kości, karty, wreszcie śpiewając. Zwłaszcza przy akompaniamencie akordeonu (także prezentowanego na wystawie).

Liczba zgromadzonych eksponatów mogłaby przytłaczać, gdyby nie to, że pokazano je w estetycznych i przejrzystych gablotach na kubikach, rezygnując przy tym z dodatkowej zewnętrznej aranżacji. „Okruchy” wojskowego życia w czystej postaci!

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do końca marca 2014 roku.

Zapraszamy na wystawę.

Źródło: MON

REKLAMA

PZ

autor zdjęć: Fot. MWP

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety z Mesko w F-35
 
Krwawy Wołyń
Kolejne Groty dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda jedzie do USA
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Amerykanie odmładzają F-16
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Ochotnicy na ratunek
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Brawurowe zagony motorowe
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ułańska szarża
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Defender” – pracowity poligon saperów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szkolenie wodne podhalańczyków
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Weterani znów staną na macie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kraby w Bolesławcu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Most do współpracy
PGZ będzie obecna na MSPO
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Wojsko ma ofertę dla cywili
Groty z granatnikiem
16 sekund Liberatora
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Ofensywa Tuchaczewskiego
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Ogromne zainteresowanie Soną
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Zbiegowie z innego świata
F-16 kończą misję w Estonii
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Online z mistrzami sportu
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Oficer jak biała karta...
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Współzawodnictwo rozwija
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Powstaną kolejne strzelnice

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO