moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Ghazni każdy czterolatek wie, co to znaczy CIMIC

Dyrektorów departamentów z prowincji Ghazni uczyliśmy, jakie są drogi pozyskiwania pomocy. Jesteśmy pewni, że dadzą sobie radę, a my będziemy trzymać za nich kciuki.

Pomoc humanitarna mieszkańcom prowincji, od początku stacjonowania naszych wojsk w Ghazni stanowi istotny element działań wojsk ISAF. Miejscowa ludność postrzegała naszą obecność poprzez pryzmat poprawy bezpieczeństwa, bądź też przez formy pomocy mieszkańcom najbiedniejszych wiosek, domów dziecka, szkół. Był to ważny komunikat wysyłany do lokalnej społeczności pokazujący intencje działania sił koalicji.

Do dziś za naszym pośrednictwem do najuboższych rodzin afgańskich trafiło ponad 90 ton darów ofiarowanych w odruchu polskich serc. Przekazaliśmy ok. 15 tysięcy książek do nauki języka angielskiego, 20 tysięcy koców, 20 ton ubrań, 12 tysięcy par butów, 5 ton środków czystości, ok. 5 ton artykułów szkolnych i ok. 12 ton zabawek . Najbardziej spektakularne akcje pomocowe z udziałem zespołów wsparcia CIMIC realizowane były w latach 2010−2013. W tym okresie zorganizowano ponad 180 operacji, podczas których nasi żołnierze wspólnie z wojskiem lub policją afgańską wydawali przekazane z Polski dary w afgańskich wioskach, szkołach, szpitalach.

Źródłami pomocy humanitarnej przekazanej do Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie są m.in.: Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” (przysyła w każdej zmianie książki do nauki języka angielskiego, ubrania, buty, pomoce szkolne, środki czystości i koce), Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” (systematyczne, dwa razy w ciągu zmiany  przysyła ubrania, buty, zabawki, artykuły szkolne). W latach 2010−2011otrzymywaliśmy również wsparcie od Caritas Ordynariatu Polowego WP oraz od Fundacji Ojca Werenfrieda.

Nadsyłana z Polski pomoc humanitarna jest przyjmowana z ogromną radością, oraz jest doceniana przez lokalną społeczność. Miała ona ogromny wpływ na zjednanie przychylności mieszkańców. Wydawanie pomocy było poprzedzane spotkaniami ze starszyzną wiosek, podczas których mieszkańcy przedstawiali swoje najważniejsze problemy i potrzeby. Akcje pomocowe organizowano w taki sposób, aby przy okazji podnosić autorytet rodzącej się władzy oraz funkcjonariuszy Afgańskich Sił Bezpieczeństwa. To oni najczęściej przekazywali dary potrzebującym. Żołnierze polscy zapewniali bezpieczeństwo i nadzorowali wydawanie darów.

Istotne znaczenie miała współpraca przedstawicieli CIMIC z dyrektorami departamentów, zwłaszcza edukacji, spraw społecznych oraz plemion i granic, którzy podpowiadali, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna.  Wiele razy pluszowe zabawki łagodziły ból rannych dzieci afgańskich, którym udzielano pomocy w naszym szpitalu polowym. Wielokrotnie zakładaliśmy w zimie skarpety i buty na bose nogi widząc radość dzieci i łzy wdzięczności ich rodziców. Darami łagodziliśmy skutki klęsk żywiołowych lub działalności rebeliantów, którzy niszczyli mieszkańcom wiosek cały dobytek.

Dziś w Ghazni każdy czterolatek wie, co to znaczy CIMIC. Ludzie ze smutkiem przyjmują informację, że nasza obecność w Afganistanie dobiega końca. Kończy się nasza działalność humanitarna, ale na lata 2013−2014 decyzją ministra obrony narodowej planowane jest przekazanie afgańskim organizacjom humanitarnym oraz instytucjom rządowym kilkuset ton pozostającego w dyspozycji PKW mienia. Będą to: sprzęt kwaterunkowy, ręczniki, ciepła bielizna itp. Proces przekazywania sprzętu i odzieży rozpocznie się w pierwszych dniach lipca, a zakończy w trakcie XIV zmiany. Funkcjonuje już komisja, opracowany został harmonogram oraz określono organizacje i instytucje za pośrednictwem których przekazane środki trafią do najbardziej potrzebujących.

W związku z planowanym na 2014 r. zakończeniem misji PKW Afganistan, odpowiedzialność za działalność humanitarną przejmą organizacje międzynarodowe oraz lokalne organizacje pozarządowe. Dyrektorów departamentów z prowincji Ghazni nauczyliśmy, jak pozyskiwać pomoc od organizacji pozarządowych. Jesteśmy pewni, że dadzą sobie radę, a my będziemy trzymać za nich kciuki.

Źródło: płk rez. Krzysztof Grygiel, mjr Dariusz Osowski

PZ

autor zdjęć: PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze


Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Głosuj na wojskowego sportowca roku
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Nowe maszyny w LAW
Trudna droga
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Unwanted Treaty
Klucz do dobrych relacji
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Z archiwum „Szarego”
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Kto zostawia ślady w sieci
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Leopardy na Podkarpaciu
Obrona bez polityki
Ludzie niebezpiecznej profesji
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Razem się szkolą, razem walczą
Ostre strzelanie artylerzystów
Volhynian Lion Hearts
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Dołącz do zawodowców
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wrocław czeka na Amerykanów
Szwedzki baypass przed „Orką”
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
T-72 strzelają na poligonie
Kontenery dla Wisły
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Klasy wojskowe po nowemu
Nowe laboratorium WAT
Gorące obrady NATO w Londynie
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO