moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Ghazni każdy czterolatek wie, co to znaczy CIMIC

Dyrektorów departamentów z prowincji Ghazni uczyliśmy, jakie są drogi pozyskiwania pomocy. Jesteśmy pewni, że dadzą sobie radę, a my będziemy trzymać za nich kciuki.

Pomoc humanitarna mieszkańcom prowincji, od początku stacjonowania naszych wojsk w Ghazni stanowi istotny element działań wojsk ISAF. Miejscowa ludność postrzegała naszą obecność poprzez pryzmat poprawy bezpieczeństwa, bądź też przez formy pomocy mieszkańcom najbiedniejszych wiosek, domów dziecka, szkół. Był to ważny komunikat wysyłany do lokalnej społeczności pokazujący intencje działania sił koalicji.

Do dziś za naszym pośrednictwem do najuboższych rodzin afgańskich trafiło ponad 90 ton darów ofiarowanych w odruchu polskich serc. Przekazaliśmy ok. 15 tysięcy książek do nauki języka angielskiego, 20 tysięcy koców, 20 ton ubrań, 12 tysięcy par butów, 5 ton środków czystości, ok. 5 ton artykułów szkolnych i ok. 12 ton zabawek . Najbardziej spektakularne akcje pomocowe z udziałem zespołów wsparcia CIMIC realizowane były w latach 2010−2013. W tym okresie zorganizowano ponad 180 operacji, podczas których nasi żołnierze wspólnie z wojskiem lub policją afgańską wydawali przekazane z Polski dary w afgańskich wioskach, szkołach, szpitalach.

REKLAMA

Źródłami pomocy humanitarnej przekazanej do Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie są m.in.: Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” (przysyła w każdej zmianie książki do nauki języka angielskiego, ubrania, buty, pomoce szkolne, środki czystości i koce), Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” (systematyczne, dwa razy w ciągu zmiany  przysyła ubrania, buty, zabawki, artykuły szkolne). W latach 2010−2011otrzymywaliśmy również wsparcie od Caritas Ordynariatu Polowego WP oraz od Fundacji Ojca Werenfrieda.

Nadsyłana z Polski pomoc humanitarna jest przyjmowana z ogromną radością, oraz jest doceniana przez lokalną społeczność. Miała ona ogromny wpływ na zjednanie przychylności mieszkańców. Wydawanie pomocy było poprzedzane spotkaniami ze starszyzną wiosek, podczas których mieszkańcy przedstawiali swoje najważniejsze problemy i potrzeby. Akcje pomocowe organizowano w taki sposób, aby przy okazji podnosić autorytet rodzącej się władzy oraz funkcjonariuszy Afgańskich Sił Bezpieczeństwa. To oni najczęściej przekazywali dary potrzebującym. Żołnierze polscy zapewniali bezpieczeństwo i nadzorowali wydawanie darów.

Istotne znaczenie miała współpraca przedstawicieli CIMIC z dyrektorami departamentów, zwłaszcza edukacji, spraw społecznych oraz plemion i granic, którzy podpowiadali, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna.  Wiele razy pluszowe zabawki łagodziły ból rannych dzieci afgańskich, którym udzielano pomocy w naszym szpitalu polowym. Wielokrotnie zakładaliśmy w zimie skarpety i buty na bose nogi widząc radość dzieci i łzy wdzięczności ich rodziców. Darami łagodziliśmy skutki klęsk żywiołowych lub działalności rebeliantów, którzy niszczyli mieszkańcom wiosek cały dobytek.

Dziś w Ghazni każdy czterolatek wie, co to znaczy CIMIC. Ludzie ze smutkiem przyjmują informację, że nasza obecność w Afganistanie dobiega końca. Kończy się nasza działalność humanitarna, ale na lata 2013−2014 decyzją ministra obrony narodowej planowane jest przekazanie afgańskim organizacjom humanitarnym oraz instytucjom rządowym kilkuset ton pozostającego w dyspozycji PKW mienia. Będą to: sprzęt kwaterunkowy, ręczniki, ciepła bielizna itp. Proces przekazywania sprzętu i odzieży rozpocznie się w pierwszych dniach lipca, a zakończy w trakcie XIV zmiany. Funkcjonuje już komisja, opracowany został harmonogram oraz określono organizacje i instytucje za pośrednictwem których przekazane środki trafią do najbardziej potrzebujących.

W związku z planowanym na 2014 r. zakończeniem misji PKW Afganistan, odpowiedzialność za działalność humanitarną przejmą organizacje międzynarodowe oraz lokalne organizacje pozarządowe. Dyrektorów departamentów z prowincji Ghazni nauczyliśmy, jak pozyskiwać pomoc od organizacji pozarządowych. Jesteśmy pewni, że dadzą sobie radę, a my będziemy trzymać za nich kciuki.

Źródło: płk rez. Krzysztof Grygiel, mjr Dariusz Osowski

PZ

autor zdjęć: PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
Tak się zostaje prymusem
Amerykanie odmładzają F-16
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Online z mistrzami sportu
Ukraiński kurs na Zachód
Cud Piłsudskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Galicyjskie przesilenie
Laserowa artyleria US Army
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Druga kadencja prezydenta Dudy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Łączność: fundament operacji specjalnej
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Hekatomba na Woli
Not Contaminated With Routine
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Kurs dla saperskich ekspertów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Strzelnice dla terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Wojsko przeciw wirusowi
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wojskowy Hot450Challenge
Chwała powstańcom
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Skok na głęboką wodę
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: misja
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Lato z czerwonym terrorem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO