moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Nowy Rok schwytał włamywacza

Ruszył w pościg za uciekającym włamywaczem, dogonił go i zatrzymał. Dzięki odważnej postawie sierż. Artura Nowojskiego udało się nie tylko schwytać złodzieja recydywistę, ale też odzyskać skradzione przedmioty. Podoficer został za to nagrodzony w tegorocznym konkursie Żandarmerii Wojskowej „Lex et Patria”.– To żadne bohaterstwo, po prostu naturalne, instynktowne zachowanie. Jak dzieje się coś złego, trzeba reagować – mówi w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl st. sierż. Artur Nowojski, kierownik magazynu w 10 Brygadzie Logistycznej w Opolu.

– To było w Nowym Roku. Choć na co dzień mieszkam w Opolu, a żona z córką w mniejszej miejscowości, święta spędzałem z rodziną i właśnie wyszedłem na poobiedni spacer – opowiada sierż. Nowojski. W czasie przechadzki zauważył około 40-letniego mężczyznę w kapturze na głowie, który dziwnie się zachowywał. – Zaglądał na posesje, sprawdzał, czy furtki są zamknięte, rozglądał się za alarmami – opisuje podoficer.

Żołnierz postanowił pójść za podejrzanie zachowującym się mężczyzną. Po chwili zobaczył, jak ten wyjmuje łom i wchodzi na jedno z podwórek. – Byłem już pewny, że to włamywacz i zawiadomiłem policję, ale na wszelki wypadek dalej go pilnowałem – tłumaczy. Jak się okazało, była to słuszna decyzja. Radiowóz przyjechał po 10 minutach, ale złodziej zdążył wyjść z łupem. – Bałem się, że ucieknie, więc postanowiłem sam go zatrzymać – wyjaśnia podoficer.

Sierż. Gustaw Łabędzki, kolega z opolskiej jednostki, nie jest zaskoczony, że Artur tak postąpił. – Spodziewałbym się tego po nim, tym bardziej, że dla nas jest oczywiste, że kiedy widzi się taką sytuacje, trzeba reagować. Poza tym Artur łatwo podejmuje decyzje i szybko działa, tutaj mu się to przydało – opisuje.

Złodziej, kiedy zauważył, że ktoś go nakrył, rzucił się do ucieczki. – Na szczęście kondycja wyrobiona w wojsku nie poszła na marne i po około 200 metrach go dogoniłem. Wyrywał się, próbował mnie uderzyć, wtedy powaliłem go na ziemię i przytrzymałem, aby nie mógł się ruszyć – opowiada sierżant. W tym momencie nadjechali policjanci.

Zatrzymali przestępcę i znaleźli przy nim ukradziony przed chwilą z garażu zestaw elektronarzędzi. Ich właściciel, emeryt, dziękował potem sierżantowi i opowiadał, że długo oszczędzał na ten zestaw. Trudno byłoby mu zebrać pieniądze na kolejny.

Na policji okazało się, że złodziej był już notowany za włamania, a nawet siedział w więzieniu, skąd wyszedł za dobre sprawowanie. – Miał pecha, że trafił na mnie. Byłem na przesłuchiwaniu w jego sprawie i wiem, że wrócił do więzienia – mówi sierż. Nowojski.

Koledzy i dowódca dowiedzieli się o wszystkim, kiedy komendant miejscowej policji przysłał pismo z podziękowaniami. – To było bardzo miłe, choć chciałem pozostać anonimowy. Mieszkam z dala od rodziny i boję się, żeby koledzy włamywacza nie chcieli się na niej mścić – tłumaczy podoficer. Dlatego też woli nie wymieniać nazwy miejscowości, w której się wszystko wydarzyło.

Twierdzi jednak, że dziś w identycznej sytuacji zachowałby się tak samo. Dodaje też, że podobnie myśli większość jego znajomych. – Choć na pewno część osób bałaby się zaryzykować. Jednak my żołnierze po to nosimy mundur, aby chronić, nie tylko podczas wojny – uważa sierż. Nowojski.

Podoficer jest jednym z czterech tegorocznych indywidualnych laureatów VIII edycji konkursu Żandarmerii Wojskowej „Lex et Patria”. Nagradzani są w nim żołnierze, którzy wykazali się ponadprzeciętną odwagą, uczciwością bądź bohaterstwem.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: arch. st. sierż. Artura Nowojskiego

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
 
Rubiny w walce z epidemią
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Spartan” znów na Mazurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Podchorążowie za sterami Bielików
Obradowała Rada Gabinetowa
Na zakupy do sklepu AMW
Partyzanci rozgromili ubeków
Army of Medics
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Na misjach święta inne niż zwykle
Ćwiczenia z torpedą
Amerykanie odmładzają F-16
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Sukcesy sportowców w mundurach
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Białe noce podhalańczyków
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Co z tegorocznym MSPO?
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO walczy z koronawirusem
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Specjalsi świętują
Nowy wiceminister w MON
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Online z mistrzami sportu
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Patrioty z polskimi przyczepami
Pracowity tydzień flotylli
MBDA w walce o „Narew”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Gotowi na „Defendera”
Widzieć i nie być widzianym
Polskie porty bardziej otwarte
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Przeciwlotnicza Sona
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Agent w generalskich szlifach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poszukiwania Magneto
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pilot F-16 oślepiony laserem
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO