moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mistrzowskie NSR-y

Dobiegło końca dwutygodniowe ćwiczenie rotacyjne żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, którzy szkolili się wspólnie z 1 Batalionem Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej.


Blisko 100 żołnierzy uczestniczyło w ćwiczeniu rotacyjnym razem z żołnierzami zawodowymi 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Główny ciężar szkoleniowy wziął na siebie podpułkownik Michał Kuraczyk, dowódca 1 bpzmot ZRz, który uczestnikom ćwiczenia musiał nie tylko zapewnić odpowiednie warunki szkoleniowe, ale także tak zaplanować zajęcia, aby były jak najbardziej efektywne.

Większość żołnierzy NSR szkoliła się wspólnie z 4 kpzmot, dowodzoną przez kapitana Grzegorza Otockiego. Dwa tygodnie były intensywne, a początki dla większości uczestników trudne. Jednak nie zniechęcało to ani dowódców, ani ćwiczących. Żołnierze NSR brali udział w normalnych zajęciach, które na co dzień realizują żołnierze zawodowi. – Główny nacisk kładliśmy na szkolenie bojowe w ramach zajęć z taktyki i szkolenia ogniowego, zarówno w dzień jak i w nocy, w warunkach ograniczonej widoczności. Nie zabrakło również zajęć ze szkolenia inżynieryjno-saperskiego, chemicznego, medycznego, terenoznawstwa czy powszechnej obrony przeciwlotniczej, w ramach których żołnierze doskonalili swoje umiejętności i wyrabiali prawidłowe nawyki, które są niezbędne w trakcie realizacji zadań – relacjonował kapitan Otocki.

Największe zaangażowanie widać było w czasie szkolenia na Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym w Wędrzynie. Sporo emocji przyniosło także pokonywanie przeszkody wodnej na Ośrodku Ćwiczeń Biała Góra. 4 kpzmot oraz żołnierze NSR pod kierownictwem podpułkownika Kurczyka przeprawiali się przez Odrę na łodziach desantowych.

– Żołnierzom NSR szczególnie w pamięć zapadły zajęcia w terenie zurbanizowanym na COZ oraz na pasie taktycznym Trzemeszno, gdzie plutony wykonywały zadania taktyczno-ogniowe i prowadziły ogień z broni strzeleckiej w czasie natarcia do celów ukazujących się w budynkach – wsparty ogniem broni maszynowej naszych Rosomaków. Przysłowiową „wisienką na torcie” już pod koniec ćwiczenia rotacyjnego przy widocznym już zmęczeniu żołnierzy była przeprawa na OC Biała Góra przez Odrę. Cała kompania przeprawiała się przy pomocy łodzi i transporterów na drugi brzeg przy silnym nurcie rzeki. – Zawsze staraliśmy się tak przeprowadzić zajęcia, aby były jak najbardziej realne – podsumował szkolenie dowódca 4 kpzmot, kapitan Grzegorz Otocki.

Po wyczerpujących zajęciach znalazł się także czas na nieco przyjemności. Żołnierze NSR mieli okazję podziwiać atrakcje ziemi lubuskiej, a szczególnie międzyrzeckiego rejonu umocnionego.

Po dwóch tygodniach przyszedł czas na podsumowanie i zakończenie ćwiczenia. Dokonał go pułkownik Zenon Brzuszko, zastępca dowódcy 17 WBZ, który wręczył najlepszym ryngrafy, nagrody rzeczowe oraz listy gratulacyjne od dowódcy 17 WBZ. Wśród wyróżnionych znalazła się szeregowy Marzena Michalik, która w kwietniu ukończyła służbę przygotowawczą, a na co dzień trenuje zapasy. Szkolenie nie przeszkodziło jej w osiągnięciu ogromnego sukcesu: w ubiegłym tygodniu zdobyła akademickie mistrzostwo Polski w zapasach w kategorii do 59 kg. – Już od dziecka oprócz sportu, interesowałam się tematyką wojskową. Zostać żołnierzem zawodowym jest moim marzeniem. Najbardziej lubię zajęcia taktyczne, ale strzelanie też jest fajne – opowiadała 23- letnia mistrzyni.

– Żołnierze NSR są żołnierzami naszej brygady. Gratuluję Wam bardzo efektywnego szkolenia. Część z Was zapewne zechce służyć jako żołnierze zawodowi i z ogromną przyjemnością przywitamy Was w szeregach wojska zawodowego w 17 WBZ. Oczekujemy Was na egzaminach do służby zawodowej, przyjmiemy tych najlepszych. Wielu krytykowało tę formę służby, ale mijające dwa tygodnie szkolenia pokazują, że wszystko zależy od ludzi – jeżeli poważnie podchodzi się do zadania – to każda forma jest skuteczna. Gratuluję i życzę powodzenia w dalszej służbie – podsumował szkolenie pułkownik Brzuszko.

Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny

REKLAMA

PZ

autor zdjęć: 17 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Przysięga podkarpackich terytorialsów
 
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ogromne zainteresowanie Soną
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
PGZ będzie obecna na MSPO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zbiegowie z innego świata
Weterani znów staną na macie
Ułańska szarża
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Most do współpracy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Współzawodnictwo rozwija
Prezydent Duda jedzie do USA
16 sekund Liberatora
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na misjach święta inne niż zwykle
Rakiety z Mesko w F-35
Ochotnicy na ratunek
Groty z granatnikiem
Krwawy Wołyń
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Szkolenie wodne podhalańczyków
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kolejne Groty dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Kraby w Bolesławcu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Brawurowe zagony motorowe
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Oficer jak biała karta...
Żołnierze w sztafecie pomocy
Powstaną kolejne strzelnice
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko ma ofertę dla cywili
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO