moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
25 Brygada obchodziła swoje święto

22 czerwca 2013 r. tomaszowscy kawalerzyści uroczyście obchodzili na stadionie wojskowym w alejach Marszałka Piłsudskiego święto 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego. Uroczystości połączone były z przywitaniem żołnierzy Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej XII zmiany PKW Afganistan.

Tegoroczne obchody miały szczególny charakter dla żołnierzy brygady, ponieważ zorganizowane zostały nie tyko w Tomaszowie Mazowieckim, ale również Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie.

W Tomaszowie Mazowieckim święto kawalerzystów zainaugurowała o godz. 9:30 msza polowa w intencji żołnierzy, pracowników wojska i ich rodzin. Nabożeństwo celebrowało siedmiu kapelanów i kapłanów z Tomaszowa i Łodzi.

REKLAMA

Godzinę po nabożeństwie do uroczystego apelu stanęły pododdziały i poczty sztandarowe podległych jednostek brygady z Leźnicy Wielkiej, Nowego Glinnika i Tomaszowa Mazowieckiego oraz XII zmiany Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej PKW Afganistan. 

Uroczysty apel rozpoczął pułkownik Adam Grela składając meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości  generałowi brygady Dariuszowi Wrońskiemu, reprezentującemu w tym dniu dowódcę Wojsk Lądowych. W imieniu nieobecnego dowódcy brygady powitał ciepło podwładnych i zaproszonych gości.

Z okazji święta złożył wszystkim najlepsze życzenia. Powitał również żołnierzy SGPSz, którzy zakończyli służbę w ramach XII zmiany w PKW Afganistan. Minutą ciszy uczczono pamięć tych żołnierzy, którzy w misjach poza granicami kraju oddali swoje życie na ołtarzu ojczyzny.

Wojskowy apel stanowił wyśmienitą okazję do uhonorowania najbardziej zasłużonych i wyróżniających się żołnierzy brygady. Na wniosek ministra obrony narodowej „za nienaganną służbę poza granicami kraju” prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Gwiazdą Afganistanu: kapitanów Ewelinę Osuchowską-Rybkę, Tomasza Rybkę, Bartosza Pawlikowskiego, starszych szeregowych Szymona Swaczynę, Adriana Ciupę, Adama Smolca, Jarosława Woźnicę, Macieja Oskresa, chorążego Roberta Kalinowskiego, podporucznika Daniela Cieślaka i sierżanta Jarosława Balickiego.

Gwiazdą Czadu uhonorowano kaprali: Piotra Baldiszaka, Adama Woracha Bogusława Świecha i starszego szeregowego Bogusława Zarębę.

Gwiazdę Iraku otrzymali: major Artur Chrzanowski, porucznik Daniela Cieślak, kapral Adam Worach, starszy szeregowy Michał Mielczarek.  

Wojskową Odznakę ,,Za rany i kontuzje” z jedną gwiazdką zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej otrzymał kapral Tomasza Rożniatowski.

Dowódca Wojsk Lądowych „Za wybitny wysiłek i dorobek w służbie wojskowej” nagrodził kordzikiem z dedykacją podpułkowników: Jarosława Niemca i Tomasza Królikowskiego, natomiast „ Za zasługi i znaczące osiągnięcia  w działalności służbowej” tytułem honorowym „Zasłużony żołnierz RP” odznaką II stopnia majora Sławomira Sołtysiaka oraz chorążego sztabowego Adama Strawę; Odznaką Honorową Wojsk Lądowych − podpułkowników Stanisława Rutowicza i Ryszarda Kowalczyka oraz starszego chorążego Jacka Nikodemskiego.

Dowódca brygady docenił kadrę zawodową i podległy personel cywilny, który od lat angażuje się w wykonanie zadań służbowych i wykonuje nienaganne powierzone zadania w godzinach pracy oraz czasie pozasłużbowym.

−Życzę wszystkim kawalerzystom satysfakcji ze służby w kawalerii powietrznej. Z dumą wspominam czasy, kiedy dowodziłem tym związkiem taktycznym zaliczanym do najlepszych jednostek w Wojsku Polskim − mówił generał brygady Dariusz Wroński.  – Pamiętajcie, że wykonując rozkazy i powierzone zadania robicie to z ogromną odpowiedzialnością wobec społeczeństwa, gdyż stan osobowy brygady obserwuje i ocenia cały naród. Wasze dotychczasowe sukcesy to efekt ciężkiej pracy, od pracownika cywilnego do pułkownika. Pamiętajcie, że wojsko zawsze jest na pierwszej linii i niesie pomoc tam gdzie to konieczne. Pomagajcie wszędzie tam, gdzie was potrzebują, zawsze z korzyścią dla najbliższego otocznia i ojczyzny  − dodał.

Apel zakończył pokaz sprawności kawalerzystów. Szturmani 7 Batalionu Kawalerii pokazali kunszt umiejętności walki wręcz, odbijanie zakładnika z rąk porywaczy oraz wytrzymałość fizyczną w różnych sytuacjach. Działania szturmanów na płycie stadionu z użyciem ślepej amunicji i innych środków pozoracji komentował dowódca batalionu, podpułkownik Jarosław Niemiec.

W międzyczasie nad stadionem przeleciała eskadra śmigłowców W-3 Sokół i Mi-17 z Nowego Glinnika i Leźnicy Wielkiej. Tuż za nimi dotarł śmigłowiec desantowy, wyrzucając grupę spadochroniarzy, którzy precyzyjnie wylądowali na płycie stadionu przed trybuną honorową. Byli wśród  nich zwycięzcy zawodów spadochronowych organizowanych na terenie 7 Dywizjonu Lotniczego w Nowym Glinniku, którzy puchary odebrali po wykonanym zadaniu.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta wojsk lotniczych z garnizonu radomskiego, którą dyrygował kapitan Sławomir Ćwiek. Wojskowym muzykom towarzyszyła początkująca grupa mażoretek z Aleksandrowa Łódzkiego. Dziewczęta ubrane w paradne kolorowe stroje, z pomponami w rękach, prezentowały choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki wojskowej orkiestry dętej.

W ceremonii uczestniczyli parlamentarzyści, wicewojewoda łódzki, przedstawiciele władz miasta i powiatu, byli dowódcy 25 BKPow, rodziny żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju, kombatanci, komendanci powiatowi Policji i Państwowej Straży Pożarnej, wyżsi oficerowie instytucji wojskowych, dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek, emerytowani żołnierze zawodowi, kombatanci, dyrektorzy firm, przedstawiciele wyższych uczelni, duchowieństwo oraz wielu zaproszonych gości.

Na płycie stadionu można było oglądać uzbrojenie osobiste, wyposażenie i poznawać możliwości działania kawalerii powietrznej.

Źródło: kpt. Ewelina Osuchowska-Rybka
PZ

autor zdjęć: st. szer. Mariusz Zalega

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnicy na ratunek
 
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Most do współpracy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Brawurowe zagony motorowe
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Ofensywa Tuchaczewskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
PGZ będzie obecna na MSPO
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Weterani znów staną na macie
Amerykanie odmładzają F-16
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Kolejne Groty dla wojska
16 sekund Liberatora
Kraby w Bolesławcu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Żołnierze w sztafecie pomocy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ogromne zainteresowanie Soną
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Polskie porty bardziej otwarte
Laserowa artyleria US Army
Zbiegowie z innego świata
Krwawy Wołyń
Prezydent Duda jedzie do USA
Oficer jak biała karta...
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Powstaną kolejne strzelnice
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Współzawodnictwo rozwija
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Groty z granatnikiem
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Online z mistrzami sportu
Rakiety z Mesko w F-35
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wojsko ma ofertę dla cywili
Szkolenie wodne podhalańczyków
Ułańska szarża

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO