moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pokazy lotnicze będą bezpieczniejsze

Zakaz lotów nad publicznością, konieczność utrzymywania określonej wysokości i prędkości samolotu oraz rejestrowanie lotu kamerą wideo – to tylko niektóre zmiany dotyczące organizowania lotniczych imprez. Przepisy weszły w życie tuż przed otwarciem sezonu.


Dotychczasowe przepisy powstały w 2003 roku i – zdaniem Urzędu Lotnictwa Cywilnego – wymagały doprecyzowania. Dlatego Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opracowało, w porozumieniu z resortami obrony i spraw wewnętrznych, nowe, bardziej szczegółowe rozporządzenie określające warunki organizacji pokazów lotniczych.

Zmiany weszły w życie pod koniec maja. Co się zmieniło? Przede wszystkim organizatorzy pokazu lotniczego mają obowiązek wyznaczenia dwóch stref: pokazu i publiczności. Nad tą ostatnią nie mogą już przelatywać samoloty, z kolei strefa pokazu ma być zamknięta dla samolotów nie biorących udziału w imprezie. Takie rozwiązanie ma zapobiec ewentualnemu zderzeniu samolotów.

– Organizatorzy muszą także określić minimalne warunki atmosferyczne, w jakich mogą odbyć się pokazy oraz wyznaczyć miejsca awaryjnych lądowań – wymienia Marta Chylińska, rzecznik prasowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Więcej będzie też papierkowej roboty. Organizatorzy przed każdym pokazem, będą musieli przygotować specjalny program, w którym wpiszą m.in. informacje dotyczące członków załogi, typu samolotu oraz czasu trwania lotu pokazowego. W tej dokumentacji muszą się też znaleźć dane o wysokości i prędkości przelotu. Wysokość nad ziemią np. samolotów kategorii III (czyli o napędzie tłokowym, turbinowym, turbośmigłowym lub elektrycznym lecących z maksymalną prędkością 280 km/h) nie będzie mogła być niższa jak 50 metrów nad ziemią.

Rozporządzenie wprowadziło wymóg rejestrowania wideo wszystkich lotów oraz nagrywania rozmów radiowych z pilotami. – Wszystko po to, by w razie wypadku można było odtworzyć jego przebieg. Dane te będą musiały być przechowywane przez rok – mówi Marta Chylińska z ULC.

Rozporządzenie precyzuje też czas „pracy w powietrzu” członków załóg podczas pokazu. Każdy z nich będzie mógł spędzić w samolocie maksymalnie pięć godzin, przy czym jednorazowy wylot nie może być już dłuższy niż 60 minut. Po każdej wylatanej godzinie członkowie załogi muszą zrobić półgodzinną przerwę.

Zdaniem ppłk Artura Goławskiego, rzecznika prasowego Dowództwa Sił Powietrznych, nowe przepisy na pewno zwiększą bezpieczeństwo imprez lotniczych. Jednak zaznacza, że rozporządzenie stanie się wskazówką przede wszystkim dla cywilnych organizatorów pokazów. – W przypadku wojskowych pokazów lotniczych część z rozwiązań ujętych w nowym rozporządzeniu obowiązywała nas już wcześniej. Mamy własne, wewnętrzne przepisy, które nakładały obowiązek na przykład oddzielenia strefy pokazów od strefy dla publiczności – wyjaśnia ppłk Goławski.

Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo pokazów lotniczych. Urząd Lotnictwa Cywilnego, który brał udział w opracowywaniu nowych przepisów, przeanalizował imprezy lotnicze z ostatnich siedmiu lat i wypadki, które się podczas nich zdarzyły. M.in. na Airshow w Radomiu w 2007 roku, gdy doszło do zderzenia dwóch samolotów z zespołu akrobacyjnego „Żelazny”. Zginęło wówczas dwóch pilotów. Z kolei w 2009 roku doszło do katastrofy białoruskiego myśliwca Su-27. Dwa lata później, na 5 Płockim Pikniku Lotniczym, zginął polski pilot akrobacyjny.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: Artur Weber / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


MON nie wycofuje się z MSPO
 
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Agent w generalskich szlifach
F-16 kończą misję w Estonii
Ćwiczenia z torpedą
„Spartan” znów na Mazurach
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Widzieć i nie być widzianym
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Nowy wiceminister w MON
Na wakacje z WOT
„Harpun” do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Army of Medics
Białe noce podhalańczyków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Koniec kijowskiego snu
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Anakonda” rusza na poligony
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Morskie początki „Anakondy”
NATO walczy z koronawirusem
„Ratownik” od nowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Święto żołnierzy służących na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Co z tegorocznym MSPO?
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Online z mistrzami sportu
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Pracowity tydzień flotylli
Obradowała Rada Gabinetowa
Prawdziwi wojownicy
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Mercedes nie tylko do holowania
Sukcesy sportowców w mundurach
Głos (z) płonącej Warszawy
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Specjalsi świętują
Kierunek: Drawsko Pomorskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO