moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Logistyczny zespół doradców zakończył misję

Dzięki pracy polskich logistyków z zespołu doradców (MAT-2) afgański batalion logistyczny uzyskał zdolność do samodzielnego wykonywania zadań i już jako samodzielna jednostka został skierowany do nowego miejsca dyslokacji.


Początki pracy zespołu doradczego logistyki (MAT-2) sięgają XI zmiany PKW. Doświadczenia z wcześniejszych zmian wskazywały wtedy na potrzebę utworzenia nowej komórki w strukturze PKW, która zajęłaby się szkoleniem i doradzaniem piątemu kandakowi logistycznemu, który zabezpieczał logistycznie 3 brygadę Armii Afgańskiej. Wcześniej to zadanie realizowali oficerowie delegowani z innych komórek organizacyjnych PKW.

Polacy przez ostatnie 5 miesięcy doradzali żołnierzom afgańskiego batalionu logistycznego w zakresie wszystkich dyscyplin wojskowego zabezpieczenia działań, organizacji transportu, procesów zaopatrywania i prowadzenia remontów, gospodarki paliwami, środkami bojowymi, zabezpieczenia funkcjonowania łączności i wojskowej służby zdrowia.

By wypełnić swoje zadania sami spędzili tygodnie na szkoleniach w Glewicach, w 3 Batalionie Logistycznym ze składu 1 Brygady Logistycznej. Potem wyjechali na trzytygodniowe ćwiczenia do Hohenfels w Niemczech, gdzie przeszli certyfikację potwierdzającą gotowość do wykonywania swoich zadań.

Odbiorcami ich wiedzy w rejonie odpowiedzialności Polskich Sił Zadaniowych, w Prowincji Ghazni, byli żołnierze 5 kandaku (logistycznego) z 3 Brygady Armii Afgańskiej (ANA).

Obszary codziennej, bezpośredniej współpracy obejmowały organizację i realizację bieżących zadań służbowych, a także rozwijanie znajomości procedur sztabowych dotyczących planowania i prowadzenia zabezpieczenia logistycznego na szczeblu batalionu, zgodnie z dokumentami normującymi zasady funkcjonowania ANA, które zostały opracowane przy udziale polskich specjalistów z poprzednich zmian MAT-u logistycznego.

Jednym z podstawowych osiągnięć, jakie udało się wdrożyć w życie, było wypracowanie procedur na bazie tashila (etatu) ujmującego właściwe dla ANA struktury obsady osobowej i wyposażenia w sprzęt wojskowy i uzbrojenie.

Oprócz szkolenia i doradzania w wykonywaniu bieżących zadań, specjaliści zespołu MAT-2 prezentowali polskie standardy kultury technicznej i ochrony środowiska w trakcie wykonywania prac remontowych oraz w procesach przechowywania środków materiałowych, kładąc nacisk na optymalizowanie procesów wykonawczych, jakość wykonywanych usług warsztatowych i magazynowych.

Nieodzownym dla wszystkich żołnierzy było szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy porażonym i rannym, co również było tematem szkoleń prowadzonych przez Polaków.

Ciekawym doświadczeniem, które stało się udziałem polskich specjalistów, była współpraca z oficerami batalionu logistycznego, których z Polską łączy ich życiowa, wojskowa historia. Kilku z nich szkoliło się już w Polsce, a dziś wspominają często udział w kursach skoczków spadochronowych. Dowódca kandaku uczestniczył w szkoleniu przeprowadzonym 2 lata temu w Bydgoszczy. Na kolejne uda się w najbliższych miesiącach do Żagania i Wrocławia.

***

W bazie Polskich Sił Zadaniowych „White Eagle” w Ghazni odczytany został na zbiórce Zespołów Doradców Wojskowych, w obecności dowódcy kontyngentu gen. bryg. Marka Sokołowskiego i kierowniczej kadry, amerykańskich współpracowników z zespołu SFAAT oraz przedstawicieli 5 kandaku z jego dowódcą, rozkaz szefa Sztabu Generalnego o zakończeniu działań w rejonie odpowiedzialności i skierowaniu do służby w kraju 11 oficerów i podoficerów, którymi dowodził mjr Andrzej Mocny.

Aktualnie w składzie Polskich Sił Zadaniowych pozostają zespoły doradców wojskowych na szczeblach brygady i kandaku oraz zespoły doradców policyjnych. Łącznie to 78 oficerów i podoficerów, których zadania są priorytetem zgodnym z charakterem misji.

Źródło: mjr Dariusz Osowski 

PZ

autor zdjęć: Archiwum PKW

dodaj komentarz

komentarze


Pretorianie na Mazurach
 
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Śmierć bohatera
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Double Eagle po nowemu
JWK z odznaką pamiątkową
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Darłowo czeka na śmigłowce
Stulatka hydrografia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Własne interesy Europy
Defense Without Politics
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Arsenał Iranu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Symulatory strzelań Rosomaków
Klasy wojskowe po nowemu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nauka zimowego pływania
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Iran uderza w USA
Rywalizacja strzelców wyborowych
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Podziemna potęga
Krwawe walki o Monte Cassino
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Ważka bliżej
For the Right Cause
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
We Are All Darfur
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowy wiceminister w MON
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
They Train Together, They Fight Together
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Chciałem walczyć z Niemcami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO