moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
X Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników

Ponad 600 osób uczestniczyło 12 i 13 lipca w X jubileuszowej Pielgrzymce Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników do Matki Bożej Licheńskiej. Uroczystej mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej, bp Jan Tyrawa.


Pielgrzymka rozpoczęła się 12 lipca uczestnictwem w drodze krzyżowej w lesie grąblińskim. Nabożeństwu przewodniczył i rozważania przygotował ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 pod pomnikiem upamiętniającym zmarłych żołnierzy-górników znajdującym się w starej części Sanktuarium. Przybyłych do Lichenia byłych żołnierzy-górników, wdowy po zmarłych, członków ich rodzin oraz zaproszonych gości powitał Bolesław Karandyszowski, prezes Okręgowego Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników w Bydgoszczy, organizator tegorocznej pielgrzymki. Pomimo upływu ponad sześćdziesięciu lat doskonale pamięta tamte wydarzenia:

– Każdy z nas, w oczekiwaniu na wcielenie do Wojska Polskiego, miał nadzieję jako chłopiec dwudziestoletni, że będzie w prawdziwym Wojsku Polskim. Tymczasem, nic nie wiedząc, w dniu poboru każdego z nas skierowano do jednostek, które były usytuowane bardzo blisko kopalni węgla kamiennego na Śląsku – wspomina.

REKLAMA

Dopiero wtedy dowiedzieli się, że powołanie ich do zasadniczej służby wojskowej nie miało nic wspólnego z pełnieniem zaszczytnej i honorowej służby na rzecz własnego kraju, a tylko przymusową pracą w kopalniach węgla, uranu oraz w kamieniołomach.

Ze względu na trudne warunki pogodowe, akademia przy licheńskim mauzoleum została nieco skrócona. W jej trakcie odbył się apel pamięci, który prowadził mjr Grzegorz Schmidt z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Jego zdaniem to ogromny zaszczyt, że żołnierze z Powidza mogli uczestniczyć w dzisiejszych uroczystościach, gdyż wiedza na temat żołnierzy, którzy w latach 1949−1959 zostali zmuszeni do ciężkiej pracy kopalniach, nadal jest znikoma: − Uznaliśmy, że jest to dobra sprawa. My możemy z bronią w ręku, czy na naszych samolotach, chronić i zabezpieczać nasz kraj. Im to nie było dane. Oni musieli w katorżniczej pracy, w warunkach, które uwłaczały godności człowieka, tę służbę wojskową pełnić.

Na zakończenie apelu został oddana salwa honorowa ku pamięci tych, którzy ponieśli śmierć w wyniku odniesionych ran i kontuzji podczas pracy w kopalniach i kamieniołomach. Po przeprowadzonym apelu przedstawiciele poszczególnych okręgów oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty po pomnikiem upamiętniającym żołnierzy-górników. 

Wśród osób, które przybyły na dzisiejsze uroczystości,  był m.in. prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Jak wyjaśnił, zbrodnia sprzed ponad 60 laty nie została jeszcze do końca zbadana w należyty sposób:

− Służba w batalionach górniczych była jedną z form represjonowania z przyczyn politycznych i to represjonowania wyjątkowo brutalnego i okrutnego, dlatego, że uderzało w dwie grupy osób: raz tych, którzy podnieśli rękę na władzę ludową, na władzę komunistyczną; ale była też druga grupa – władze nie ustaliły ich działań z walką z komunizmem, za to ustaliły co robili ich rodzice, kogo reprezentowali, np. grupę społeczną zamożniejszych rolników czy rzemieślników” – wyjaśnił. 

Zdaniem prof. Golona formą represji było nie osadzanie ich w więzieniach, ale kierowanie młodych wówczas ludzi do katorżniczej, darmowej pracy w ramach odbywania służby wojskowej, co miało „wybielić” i zatuszować niecne działania ówczesnych władz wobec swoich obywateli w oczach światowej opinii publicznej.

Możliwość przyjazdu do Lichenia miała dla prof. Golona także wymiar osobisty, gdyż jego ojciec także pracował w kopalni węgla na Śląsku będąc wcielonym do struktur wojskowych i pełniąc zasadniczą służbę wojskową.

O godz. 12:00 uczestnicy pielgrzymki wzięli udział we mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył bp Jan Tyrawa z Bydgoszczy.

W licheńskich uroczystościach wzięło udział 11 pocztów sztandarowych z 15 okręgów z całego kraju. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników do Matki Bożej Licheńskiej był oddział z Bydgoszczy. W uroczystościach wzięła także udział orkiestra wojskowa z garnizonu Bydgoszcz oraz kompania honorowa z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników istnieje od 1992 roku. Do dziś przetrwało około 10 tysięcy spośród żołnierzy-górników, którzy w okresie od 1949 do 1959 pracowali w nieludzkich warunkach w kopalniach węgla, uranu i kamieniołomach. W batalionach górniczych pracowało ok. 200 000 osób. Ok. 1000 z nich poniosło śmierć w trakcie pracy, a 10 tysięcy do swoich domów wróciło kalekami. Byli tam kierowani synowie chłopscy, których rodziców uznano za kułaków, dzieci pochodzące z inteligenckich rodzin bądź powiązanych z działalnością w Armii Krajowej. Celem Związku jest m.in. zabieganie dla nich o status kombatantów oraz jednorazowe odszkodowania za pracę. Do Lichenia przyjeżdżają od dziesięciu lat, aby podziękować Matce Bożej, że przetrwali oraz aby młode pokolenie pamiętało o represjach, jakie ich dotknęły ze strony reżimu komunistycznego.

 Źródło: Robert Adamczyk   

PZ

autor zdjęć: Robert Adamczyk

dodaj komentarz

komentarze


Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
 
Święto terytorialsów
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Sonary dla śmigłowców ZOP
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Laserowa artyleria US Army
Bohaterska obrona wzgórza 385
Polak z Medalem NATO
Zaplecze dla Rosomaków
Kraby kontra okręt
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Ogień w natarciu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
16 Dywizja najlepsza!
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Defender 2020: Symulator Pioruna
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
„Aviation Detachment” w Łasku
Ukraiński kurs na Zachód
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Szybciej do wojska
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Medycy po unitarce
Amerykanie odmładzają F-16
Nowe sanitarki dla wojska
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Polsko-amerykańska współpraca
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Szybsza droga do armii zawodowej
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Komisje sejmowe o umowie z USA
Druga kariera byłych żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zamek na poligonie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
„Kaper” przeciw terrorystom
Kaprale po Legii Akademickiej
Ochotnik do Auschwitz
Kabina do zadań specjalnych
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wybuchowa edukacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO