moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
80. rocznica śmierci litewskich lotników

W sposób nieoczekiwany przelot lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa połączył narody Polski i Litwy – powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w Pszczelniku (woj. zachodniopomorskie), gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę ich śmierci.

Prezydenta RP reprezentował zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Włosowicz, który odczytał okazjonalny list. W uroczystości uczestniczył także podsekretarz stanu w MON ds. polityki obronnej Robert Kupiecki.

Podczas uroczystości, która odbyła się 14 lipca br., Bronisław Komorowski w liście przypomniał historię bohaterskich lotników i związki między narodami Polski i Litwy. „Podczas dzisiejszej uroczystości myślimy o całej historycznej drodze, jaką przeszły nasze narodowy. Jest to droga naznaczona zarówno przyjaźnią, sojuszem, unia państwową, jak i trudnymi doświadczeniami. Doprowadziła nas jednak do wspólnego zwycięstwa nad komunizmem i sowiecką dominacją. Do pojednania i współpracy, do aktywnego uczestnictwa w wolnej, zjednoczonej Europie” − napisał B. Komorowski.

Darius i Girenas są uznawani na Litwie za bohaterów narodowych. W 1933 r. w Pszczelniku tragicznie zakończyli próbę pokonania bez międzylądowania trasy Nowy Jork – Kowno.

Jak powiedziała D. Grybauskaite, na polskiej ziemi Litwini znajdują przyjaciół, którzy czczą pamięć bohaterów jej kraju. Dziękowała ludziom, którzy nie zapominają o litewskich bohaterach. Po polsku podkreśliła, że bardzo się cieszy, że może być w tym miejscu.

− Pokonawszy małym samolotem Ocean Atlantycki, zapisując się przez to w dziejach lotnictwa, ci dwaj śmiałkowie przed 80 laty całemu światu przesłali wieść o Litwie. Lot „Lituaniki” stanowił wyraz odwagi, poświęcenia i miłości do ojczyzny (…) w swoim testamencie lotnicy historyczny przelot określili, jak swój obowiązek. Darius i Girenas pragnęli, aby przemierzająca przestworza „Lituanika” połączyła Litwinów na całym świecie, dodając im więcej poczucia wspólnoty i zaufania, a Litwie natchnienia do zdecydowanych prac – mówiła Grybauskaite.

Na koniec po polsku podziękowała mieszkańcom gminy Myślibórz i jej władzom lokalnym za organizację uroczystości.

Po przemówieniach odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń obywatelom Polski. Wśród wyróżnionych przez prezydent Litwy znaleźli się m.in. burmistrz Myśliborza Arkadiusz Janowicz i przewodniczący szczecińskiego oddziału Towarzystwa Litwinów w Polsce Wiktor Buwelski.

Uroczystości w rocznicę lotu Litwinów rozpoczęły się przed południem w Szczecinie w tamtejszej archikatedrze mszą świętą z udziałem hierarchów polskich i litewskich. Koncelebrze przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy abp Sigitas Tamkevicius. Prezydent Litwy złożyła w archikatedrze kwiaty pod tablicą upamiętniającą śmierć litewskich lotników.

Litewscy lotnicy zamierzali pokonać trasę 7 tys. km z Nowego Jorku do Kowna samolotem nazwanym „Lituanika” bez międzylądowania. Wystartowali z Nowego Jorku rano 15 lipca 1933 r., w rocznicę zwycięstwa wojsk polskich i litewskich pod Grunwaldem. Lecieli bez radia, zmuszeni zabrać odpowiednią ilość paliwa. 

Po ponad 37 godzinach lotu doszło jednak do tragedii. 17 lipca o godzinie 0.36 w nocy w lesie w okolicy Kundham (obecnie Pszczelnik, koło Myśliborza) w ówczesnych Niemczech, doszło do katastrofy – samolot rozbił się, a obaj Litwini zginęli. Do celu zabrakło im tylko 650 km. Nad ranem znaleziono szczątki samolotu i ciała lotników.

Przyczyny katastrofy do dziś nie są znane. Przyjmuje się, że prawdopodobnymi przyczynami mogły być burza, błąd pilota lub wada techniczna samolotu.

Mimo, że lot „Lituaniki” odbywał się bez przyrządów radionawigacyjnych, był jednym z najbardziej precyzyjnych na ówczesne czasy. Piloci, jako pierwsi w historii, dostarczyli też pocztę z Ameryki do Europy drogą powietrzną.

Pomnik w Pszczelniku jest dla Litwinów szczególnym miejscem. Monument, zbudowany według projektu Vytautasa Landsbergisa-Zamkalnisa, ojca byłego prezydenta Litwy, został odsłonięty w 1936 roku, trzy lata po tragedii. Ma kształt Krzyża Wielkiego Księcia Witolda.

Źródło: PAP, BBN

REKLAMA

PZ

autor zdjęć: Damian Orlik

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szarża „Hallerczyka”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie znów w Drawsku
Sprawdzony sojusznik
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Ukraiński kurs na Zachód
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Amerykanie odmładzają F-16
Trwała odporność terytorialsów
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Polsko-amerykańska współpraca
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Kierunek: misja
Przeciwlotnicy w drodze do USA
F-16 kończą misję w Estonii
Strzelnice dla terytorialsów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Bon turystyczny także w wojsku
Świętuj z żołnierzami
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Chemicy do zadań specjalnych
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Więcej celowników z PCO dla wojska
Biblią w bolszewików
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
Dla odważnych i walecznych
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Polskie porty bardziej otwarte
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Super Warrior w GROM-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO