moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak Mateusz został czołgistą

Kiedy płk Stanisław Czosnek, dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, otrzymał pismo z fundacji  „Mam marzenie z prośbą o umożliwienie obejrzenia przez jednego z podopiecznych czołgu, odpowiedź mogła być w zasadzie tylko jedna – zgoda.


Podopiecznym fundacji, którego marzeniem było zobaczyć czołg i żołnierzy,  jest  Mateusz. Mateusz ma sześć lat, mieszka w Zielonce i jest chory na białaczkę. Pomimo choroby Mateusz jest bardzo pogodnym dzieckiem, ciekawym świata i bardzo interesującym się wojskiem.

Niestety, jego świat to głównie szpital, lekarze i lekarstwa. Mateusz jest krótko po przeszczepie szpiku kostnego, którego dawcą była starsza siostra Karolcia. Więc kiedy z pomocą fundacji „Mam marzenie” pojawiła się możliwość, aby mały Mateusz spełnił jedno ze swoich marzeń i choć na chwilę zapomniał o swoich codziennych zmartwieniach, nikt się nie wahał.

Dowódca 1 Kompanii Czołgów, kpt. Sławomir Jankowski, nie raz udowodnił, że on i jego żołnierze znają się na swoim fachu. Jako czołgiści prezentują naprawdę wysoką klasę. Ale pierwszy raz mieli zetknąć się z małym, ciężko chorym chłopcem. Jak się później przyznali, bardzo się obawiali – czy potrafią ukryć wzruszenie, jak nawiązać z nim kontakt, jak rozmawiać z takim  chorym  maluchem. Obaw było dużo więcej, ale, jak się później okazało, całkiem niepotrzebnie.

Twardzi czołgiści –  kpr. Michał Karulski, st. szer. Piotr Bereda, st. szer. Piotr Świerżewski i st. szer. Dariusz Jankowski – okazali się znakomitymi psychologami. Bardzo szybko zaprzyjaźnili się  z Mateuszkiem i pokonali jego początkowe skrępowanie. Pokazywali mu Twardego, z bardzo poważną miną tłumacząc wiele zawiłych spraw, jak ta dlaczego czołg nie ma kierownicy.

Bardzo ciężkim przeżyciem dla wszystkich była chwila, kiedy tata Mateusza opowiadał o jego chorobie i walce z nią. Mało które oczy, tych twardych na co dzień żołnierzy,  nie zwilgotniały… Na zakończenie spotkania,  w imieniu wszystkich czołgistów brygady, kpt. Jankowski wręczył Mateuszowi prawdziwy beret czołgisty. Z beretem Mateusz nie rozstawał się już do końca wizyty.

Kolejnym punktem, który tego dnia miał zobaczyć Mateusz, był wóz strażacki. Strażacy Paweł Olszewski i Karol Szostak również okazali się bardzo „kontaktowi”, szybko znajdując wspólny język z Mateuszem, który wciąż był pod wrażeniem czołgu. Ale gdy ten założył strażacki hełm, usiadł za kierownicą strażackiego wozu i na dodatek włączył prawdziwą strażacką syrenę, jego szczęściu nie było końca. Kiedy Mateusz dowiedział się wszystkiego o Wojskowej Straży Pożarnej, a wóz strażacki nie miał już przed nim tajemnic, dał się namówić, aczkolwiek ze sporymi obawami, żeby poszukać bomb i min.

W poszukiwaniach pomóc miał doświadczony saper st. szer. Paweł Kowalczuk, ale mimo wszystko Mateusz trochę się bał. Jednak gdy wziął do ręki wykrywacz i zaczął poszukiwania, wszelkie obawy zniknęły. A gdy wykrywacz zasygnalizował, że w ziemi coś jest, odezwała się w nim żyłka poszukiwacza. Wykopany przedmiot okazał się, ,,niezwykle niebezpieczną bombą’’, która dzięki małemu Mateuszowi nie zrobi nikomu krzywdy. Dalsze poszukiwania przyniosły kolejne, równie „niebezpieczne” znaleziska.

Po znalezieniu chyba wszystkich „bomb”, Mateusz udał się do Sali Tradycji. Tam zobaczył atrapy prawdziwych min, karabiny, telefony polowe i mnóstwo innych, równie ciekawych, a tajemniczych przedmiotów. W Sali Tradycji również nastąpił niezwykle ważny moment − Mateusz otrzymał z rąk dowódcy brygady w zastępstwie płk Krzysztofa Radomskiego certyfikat na czołgistę. 17 lipca 2013 stan etatowy 1 Brygady Pancernej powiększył się o jednego, sześcioletniego pancerniaka (chociaż Mateusz rozważa również służbę u saperów i wojskowych strażaków).

Kiedy mama przeczytała i wytłumaczyła Mateuszkowi, co znaczy ten certyfikat, jego szczęście było ogromne. Pamiątkowe zdjęcie i zaproszenie Mateusza na kolejne spotkanie było ostatnim punktem wizyty. Pożegnania nie było, bo jak powiedziała mama Mateusza, lepiej się witać niż żegnać. Umówiono się tylko na kolejne odwiedziny w październiku, kiedy to brygada obchodzi swoje święto. Mateuszek, czekamy.

Źródło: kpt. Zbigniew Gierczak

PZ

autor zdjęć: kpt. Zbigniew Gierczak

dodaj komentarz

komentarze


„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
 
Wybory do gremiów przedstawicielskich
„Błękitni” lecą do Afganistanu
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Z archiwum „Szarego”
Razem się szkolą, razem walczą
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe po nowemu
The Army Enters the Frame
AMW poleca się na święta
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Terytorialsi za oceanem
Nowe laboratorium WAT
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Leopardy na Podkarpaciu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Amunicja i miny dla armii
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Gotowi na misję
Paczki dla kresowiaków
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kto zostawia ślady w sieci
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Artyleryjska interoperacyjność
Defense Without Politics
Błyskawiczna reakcja
Ostre strzelanie artylerzystów
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Los Polski naszym losem
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Trzy filary wojny minowej
Trudna droga
Gorące obrady NATO w Londynie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Klucz do dobrych relacji
Polska pod kontrolą armii
Unwanted Treaty
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Wojsko na święta
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO