moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Letnie porządkowanie poligonów

Mimo, że zmniejszyła się intensywność szkoleń pododdziałów, na poligonach panuje ruch. Letnie miesiące to dla żołnierzy z komend poligonów dobry moment na to, by sprawdzić co i jak trzeba poprawić, by z końcem „sezonu urlopowego” szkolenie znów mogło ruszyć pełną parą.


Przez okrągły rok centra i ośrodki szkolenia poligonowego tętnią życiem. Rytm codziennej służby wyznaczają kolejne ćwiczenia taktyczne z wojskami, zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Tak było również w tym roku.

Miesiące lipiec i sierpień to czas, w którym spada nieco intensywność wykorzystania obiektów szkoleniowych. Nie oznacza to jednak, że komendy poligonów mają mniej pracy. Wykorzystują ten czas na uporządkowanie terenu, sprawdzenie stanu infrastruktury. Poważnym zadaniem jest, prowadzona zwykle już od kwietnia, akcja oczyszczania poligonów z niewybuchów i niewypałów. Zadanie to realizują patrole rozminowania i żołnierze wojsk inżynieryjnych delegowani do tej pracy z poszczególnych jednostek. Dla żołnierzy to kolejna forma doskonalenia swoich umiejętności, a dla komend poligonów wydatna i efektywna pomoc.

Sezon letni to okres, w którym prowadzi się konserwację i obsługę obiektów poligonowych. Polega to głównie na wykonaniu czynności obsługowych, sprawdzeniu poprawności działania urządzeń szkolno-treningowych. To także sposobność do naprawy dróg, po których w ciągu roku przejeżdżają setki ciężkiego sprzętu, a także poprawa przejezdności dróg przeciwpożarowych. Przy okazji uzupełnia się i poprawia stan oznakowania terenu. Szczególną uwagę przywiązuje się do oczyszczenia strzelnic i pasów ćwiczeń taktycznych, naprawy i przygotowania do strzelań stanowisk i celów. Jako, że poligon to „drugi dom żołnierza”, dużo czasu poświęca się na remont infrastruktury na terenie obozowisk, gdzie później mieszkają ćwiczący.

Dla żołnierzy z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu czas na „prace gospodarskie” nie jest zbyt długi. – W lipcu na terenie naszego poligonu prowadzimy głównie prace związane z przygotowaniem obiektów poligonowych do mającego zacząć się z początkiem sierpnia intensywnego szkolenia wojsk – podkreśla kapitan Marek Sobieszek, szef sekcji Wydziału Poligonowego. To tu swój ostateczny sprawdzian przed wyjazdem na XIV zmianę do Afganistanu zdawać będą żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Swoje umiejętności szlifować będą też między innymi żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 11 Batalionu Dowodzenia i jednostki AGAT.

Podobnie jak na poligonie w Żaganiu, sytuacja przedstawia się między innymi w Nowej Dębie. – Obecnie trwa oczyszczanie placu ćwiczeń taktycznych „Lipa”, które prowadzą żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. Ma to związek z planem przekazania tego terenu poza resort obrony narodowej. Po zakończeniu prac zostanie on przekazany do Lasów Państwowych – wyjaśnia szef sekcji personalnej OSPWL Nowa Dęba kapitan Franciszek Zagaja.

Aktualnie Wojska Lądowe użytkują osiem poligonów o łącznej powierzchni około 130 tysięcy hektarów. Są to: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie, cztery ośrodki szkolenia poligonowego – Żagań, Wędrzyn, Orzysz, Nowa Dęba, dwa ośrodki szkolenia poligonowego podległe centrom szkolenia (Biedrusko i Toruń) oraz Ośrodek Piechoty Górskiej Duszniki Zdrój.

Źródło: Jacek Matuszak

PZ

autor zdjęć: DWL

dodaj komentarz

komentarze


Ostre strzelanie artylerzystów
 
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Leopardy na Podkarpaciu
Trzy filary wojny minowej
Defense Without Politics
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wojsko na święta
Los Polski naszym losem
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
The Army Enters the Frame
Błyskawiczna reakcja
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Gorące obrady NATO w Londynie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Szwedzki baypass przed „Orką”
Unwanted Treaty
Z archiwum „Szarego”
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Artyleryjska interoperacyjność
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polska pod kontrolą armii
Gotowi na misję
Kto zostawia ślady w sieci
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Trudna droga
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Nowe laboratorium WAT
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Amunicja i miny dla armii
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Razem się szkolą, razem walczą
Terytorialsi za oceanem
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Klucz do dobrych relacji
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Paczki dla kresowiaków
Sojusznicy przy wigilijnym stole
AMW poleca się na święta
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO