moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rowerowy rajd weteranów z Europy

Sześciu polskich żołnierzy weźmie udział w międzynarodowym rajdzie rowerowym organizowanym w Niemczech dla weteranów z europejskich armii. – Soldier Raid to dla nas nie tylko lekcja radzenia sobie z niepełnosprawnością, ale także okazja do spotkania ludzi mających podobne doświadczenia – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz.


Soldier Raid w Europie odbywa się po raz trzeci. Jego organizatorem jest amerykańska fundacja Wounded Warrior Project oraz armia USA. Polscy weterani do udziału w tegorocznej edycji zostali zaproszeni przez gen. Donalda M. Campbella, dowódcę amerykańskich sił zbrojnych w Europie. Pomoc w transporcie do Niemiec i z powrotem zaoferowało im Dowództwo Wojsk Lądowych. W rajdzie ma wziąć udział blisko pół tysiąca żołnierzy z europejskich armii, którzy zostali poszkodowani podczas pełnienia służby. Oprócz Polaków na starcie stawią się także byli wojskowi m.in. z Norwegii, Estonii, Litwy i Wielkiej Brytanii.

Rajd, który odbędzie się na początku sierpnia, został podzielony na kilka etapów. Na początku weterani będą musieli pokonać próbną, 20-kilometrową trasę wokół jeziora Bostalesee. Dzięki temu zawodnicy będą mogli przetestować otrzymany sprzęt oraz sprawdzić własne siły. Następnego dnia weterani pojadą do Hermeskeil. Tu rozpocznie się górski 90-kilometrowy odcinek wyścigu. Trzeci, końcowy etap rajdu odbędzie się w okolicach jeziora Bastalesee i amerykańskiej bazy Ramstein. Na tym 50-kilometrowym odcinku do weteranów dołączą żołnierze z dowództwa amerykańskich sił w Europie, niemieckiej bazy i szpitala. W sumie na starcie stanie około dwóch tysięcy osób.

– To dla nas lekcja radzenia sobie z niepełnosprawnością. I nie chodzi tu tylko o urazy fizyczne, ale także psychiczne. Zapominamy o problemach i skupiamy się na dążeniu do celu. I sami sobie udowadniamy, że stać nas na wiele – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Podoficer razem ze st. szer. Kamilem Laszewiczem reprezentowali polską ekipę na Soldier Raid w ubiegłym roku.

Weterani nie muszą zabierać z sobą sprzętu sportowego, gdyż na miejscu wszyscy zawodnicy otrzymają specjalne rowery. Zostaną one rozdzielone w zależności od stanu zdrowia żołnierza oraz jego wagi i wzrostu. Do dyspozycji zawodników będą m.in. handbiki, czyli specjalne rowery dla osób po amputacjach nóg, tandemy dla żołnierzy, którzy stracili wzrok i w rajdzie mogą wziąć udział wraz z osobą widzącą. Z kolei weterani z uszkodzeniami kręgosłupa dostaną rowery trzykołowe, na których jedzie się niemal na leżąco. – Fizycznie czuję się przygotowany na rajd, choć przyznam, że jeszcze do niedawna nie bardzo byłem przekonany do sportu. Gdy udało mi się jednak zaliczyć rajd pieszy w Bieszczadach, aktywność fizyczna stała się dla mnie bardzo ważna – mówi Tomasz Rożniatowski. Żołnierzowi po wypadku na misji w Afganistanie w 2011 roku lekarze amputowali rękę.

REKLAMA

Weterani będą mogli także spróbować sił w innych dyscyplinach sportowych: w kajakarstwie, łucznictwie i strzelectwie. Będą też mogli spotkać się w gronie żołnierzy z innych państw.

Soldier Raid to jedyna taka impreza w Europie. W Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się siedziba fundacji Wounded Warrior Project, podobne rajdy odbywają się m.in. w Waszyngtonie, Los Angeles i Phoenix. W niektórych z nich bierze udział nawet 15 tysięcy weteranów. Ostatnia rowerowa impreza odbyła się w kwietniu w Waszyngtonie. – Powrót rannych żołnierzy do domu nie oznacza, że ich walka się kończy. W pewnym sensie dla niektórych to dopiero początek. Wspaniale jest patrzeć, jak wracają do aktywnego trybu życia – mówił Barack Obama, prezydent USA, który towarzyszył w rajdzie amerykańskim weteranom.

PG

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
 
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Army of Medics
Patrioty z polskimi przyczepami
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na zakupy do sklepu AMW
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Poszukiwania Magneto
Podchorążowie za sterami Bielików
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Spartan” znów na Mazurach
Partyzanci rozgromili ubeków
Co z tegorocznym MSPO?
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Specjalsi świętują
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
Białe noce podhalańczyków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pilot F-16 oślepiony laserem
Pracowity tydzień flotylli
NATO walczy z koronawirusem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowy wiceminister w MON
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
MBDA w walce o „Narew”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Online z mistrzami sportu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gotowi na „Defendera”
Rubiny w walce z epidemią
Amerykanie odmładzają F-16
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Wojsko przeciw wirusowi
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Przeciwlotnicza Sona
Ćwiczenia z torpedą
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Agent w generalskich szlifach
Obradowała Rada Gabinetowa
Sukcesy sportowców w mundurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Widzieć i nie być widzianym
Nowy tor przeszkód zawiszaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO