moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Płeć w mundurze, czyli baby są jakieś inne

Zawsze rekordy w biegach ustanawiane przez mężczyzn są czasowo lepsze niż rekordy kobiet. Dlatego oczekiwanie, że żołnierka powinna zdawać egzamin z WF na takich samych zasadach jak jej kolega z jednostki, jest absurdalne – mówi poseł Cezary Tomczyk (PO), wiceprzewodniczący podkomisji obrony narodowej zajmującej się zmianami w ustawie pragmatycznej.

Nie jestem zwolennikiem pomysłu, by zrównywać wymagania stawiane na egzaminie sprawnościowym kobietom żołnierzom i mężczyznom w mundurach. Dziś panie muszą przebiec 1 km, a panowie – 3. Zróżnicowane są także czasy, w jakich powinni pokonać ten dystans. I to jest – moim zdaniem – najlepsze rozwiązanie.

Jeśli już mówimy o wprowadzeniu takich samych wymagań, to możemy jedynie zastanawiać się nad wprowadzeniem jednakowych dystansów. Ale zróżnicowanie czasowe zdecydowanie musi pozostać. Wystarczy spojrzeć na światowe rekordy w biegach mężczyzn i kobiet, np. na 100 czy 200 metrów. Dystans jest taki sam, lecz osiągane czasy zupełnie inne. Zawsze rekordy ustanawiane przez panów są czasowo lepsze niż rekordy pań. Tylko w takich dziedzinach sportu jak np. strzelectwo płeć nie ma większego znaczenia. Jednak w biegach czy podnoszeniu ciężarów trudno oczekiwać takich samych rezultatów.

Pamiętam, jak do mojego biura poselskiego zgłosiły się panie w mundurach z brygady łącznościowej. Opowiadały, że ich bezpośredni przełożony stawia przed nimi takie same wymagania, jak przed mężczyznami. Tyle tylko, że to równe traktowanie sprowadzało się głównie do wykonywania identycznych prac fizycznych, np. noszenia ciężkich kabli. Moim zdaniem, był to przykład równania w złym tego słowa znaczeniu. Kobiety mogą przecież w wojsku wykazywać swoje umiejętności w nieco inny sposób niż noszenie ciężkiego sprzętu.

Nie przekonuje mnie też argument, że skoro w wojsku kobiety i mężczyźni mogą zajmować takie same stanowiska, to powinny ich obowiązywać takie same wymagania na egzaminie z WF. Nawet w Kodeksie pracy jest szereg zapisów, które odnoszą się do zróżnicowania pracy kobiet i mężczyzn, m.in. dotyczące dopuszczalnej wagi podnoszonych ciężarów czy długości pracy.
Wiadomo, że organizm kobiety, a już szczególnie kobiety w ciąży czy w początkowym okresie karmienia dziecka, funkcjonuje zupełnie inaczej niż organizm mężczyzny. Dlatego zróżnicowanie jest potrzebne i wydaje mi się to oczywiste. Powinniśmy być równi wobec prawa, ale przecież nie jesteśmy tacy sami.

Cezary Tomczyk
poseł PO, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej, delegat na Zgromadzenie Parlamentarne NATO

dodaj komentarz

komentarze

~vito
1403594580
Do koleżanki ~smonika: "czy na wojnie odleglość od celu magicznie się skraca dla wojskowych ze starszych grup wiekowych?" Ech... Mężczyźni w starszej grupie wiekowej biegają na egzaminie ten sam dystans, co mężczyźni w młodszej grupie wiekowej... :P
50-72-7B-5A
~smonika
1402239660
dla Pana -wisznu odpowiem pytaniem na pytanie : czy na wojnie odleglosc od celu magicznie sie skraca dla wojskowych ze starszych grup wiekowych ?
6A-01-93-FB
~wisznu
1398880200
to ja mam 2 pytania: czy wrogi snajper nagle zacznie gorzej celować jak zorientuje się, że ma kobietę na celowniku? Czy na wojnie odległość do celu (np. do obozu) dla kobiet magicznie się skróci o 2/3 w stosunku do facetów w oddziale? Nie sądzę. Wojna nie daje kobietom taryfy ulgowej.
7B-2E-30-60
~ewelina
1396649400
szkoda tylko że kobiety tak jak w artykule było wspomniane jednak nie są traktowane na równi, zawsze byłyśmy traktowane tak samo tylko przy pracach. Jestem za pozostaniem przy tych zasadach:) mam lżej i z tego korzystam. A panowie tylko patrzą żeby się nie narobić.. niech urodzi jeden z drugim dziecko!!!:)
7E-C6-D7-D8
~TJ
1374656400
Pan poseł raczył pomylić sprawdzian z zawodami sportowymi. Zasady tegoż sprawdzianu nie nakazują bić rekordów lecz zademonstrować pewien poziom określony dla danej grupy wiekowej w powiązaniu z zajmowanym stanowiskiem. A narzuconym normom bardzo daleko od rekordów.
76-70-E0-57

Trudna droga
 
Ludzie niebezpiecznej profesji
Wyzwania polskiej fotoniki
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Nowy wiceminister w MON
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Tyraliera terytorialsów
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Wołyńskie lwie serca
Plan modernizacji marynarki wojennej
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Niechciany traktat
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Obrona bez polityki
Nowa spółka lotnicza PGZ
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Thin Blue Line
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Razem się szkolą, razem walczą
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
T-72 strzelają na poligonie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Podaruj upominek kombatantowi
Jani, Miraculously Saved
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Unwanted Treaty
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Eksperyment z przywództwa
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
PESCO z polskim projektem
Mroczne serce okupowanej Europy
Reserves Win Wars
Wojsko wchodzi w kadr
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Logistycy w akcji
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Symbol zaklęty w dacie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
GROM na kursie działań specjalnych
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO