moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe mundury dla techników lotnictwa

Są wodoodporne i bardziej praktyczne, ale latem może być w nich gorąco. Tak o nowym umundurowaniu mówią żołnierze, którzy je testują. Inspektorat Wsparcia przekazał technikom lotnictwa 40 nowych kompletów. Przez pół roku będą je nosić na próbę żołnierze z jednostek lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

Nowa bluza, spodnie i wojskowa czapka – nowe umundurowanie technika lotniczego zaprojektował Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Mundurowej w Łodzi. Wytyczne do stroju przygotowało Szefostwo Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Ale wzór był konsultowany z technikami lotnictwa. – Żołnierze powiedzieli nam, jakie zmiany w dotychczasowym ubraniu są ich zdaniem konieczne – mówi Katarzyna Portianko-Gaca z Inspektoratu Wsparcia.

Zmian jest wiele. Przede wszystkim dotychczasowy strój technika był w większości wykonany z bawełny, przez co łatwo chłonął wilgoć. Nowe ubranie składa się w połowie z bawełny i poliestru, dzięki czemu będzie bardziej odporne na wodę. To tkanina drelichowa w kolorze stalowym, obecne umundurowanie jest granatowe. Nowością są m.in. srebrne, odblaskowe taśmy na stójce, rękawach, środkowej części bluzy i w dolnej części nogawek. W obecnym stroju odblaski są montowane na rzepach.

REKLAMA

Żołnierze już testują nowe ubranie. Na próbę noszą je technicy w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, 1 Brygadzie Lotnictwa Wojsk Lądowych, w bazach lotniczych w Warszawie, Powidzu, Krakowie, Łasku, Poznaniu, Radomiu, Dęblinie, Malborku, Mińsku Mazowieckim i Świdwinie oraz marynarze w 43 Bazie Lotniczej w Gdyni.

Większość chwali umundurowanie. Zwłaszcza to, że jest odporne na wodę i zabrudzenia. – To ważne, bo więcej czasu spędzamy na płycie lotniska niż w hangarze. Naszym zadaniem jest przygotowanie samolotu do startu niezależnie od pogody i pory roku. Czasami zaczynamy pracę o czwartej rano, bywa że kończymy o drugiej w nocy – mówi plut. Michał Stawski, który pracuje w eskadrze obsługi C-295 M w kluczu eksploatacji awioniki.

Plutonowa Ewa Gutkowska z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego dodaje: – Nowy strój jest bardzo wygodny i ładniejszy od obecnego. Ale przede wszystkim podoba mi się to, że ma wiele funkcjonalnych kieszeni.

Umundurowanie ma cztery kieszenie w spodniach i cztery na bluzie. Stary strój na spodniach ma trzy kieszenie, z czego dwie na dole nogawek. Z kolei na bluzie kieszenie są tylko od wewnętrznej strony. – Nowe rozwiązania są praktyczniejsze. Takie kieszenie są ważne dla technika, bo można w nich nosić notatnik, pędzelek i inne drobne akcesoria – przyznaje plut. Michał Stawski.
Czy testowany strój ma wady? Technicy przyznają, że drobnych uwag nie brakuje. Część żołnierzy podkreśla, że latem w nowym ubraniu jest trochę gorąco. Inni zauważają, że odblaskowe taśmy nie sprawdzą się na przykład podczas działań wojennych, bo z daleka żołnierze będą widoczni, a to może zagrozić ich bezpieczeństwu.

Czterdziestu żołnierzy oceni strój i przekaże swoje opinie do Inspektoratu Wsparcia na początku przyszłego roku. – Zakończenie prac nad nowym ubraniem technika lotniczego jest planowane na koniec kwietnia 2014 roku – informuje wydział prasowy Inspektoratu Wsparcia.

W przyszłym roku zakończą się też prace nad nową kurtką dla pilotów. Okrycie wzorowane na kultowych flyersach ma poprawić komfort pracy i podnieść bezpieczeństwo lotników (kurtka jest wodoodporna i wykonana z trudnopalnego materiału). Technicy na nowy strój poczekają nieco dłużej, najpewniej do końca przyszłego roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marian Kluczyński, kpt. Włodzimierz Baran

dodaj komentarz

komentarze


McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
 
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Komisje sejmowe o umowie z USA
Polak z Medalem NATO
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Druga kariera byłych żołnierzy
Święto terytorialsów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
16 Dywizja najlepsza!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Medycy po unitarce
Sonary dla śmigłowców ZOP
F-16 kończą misję w Estonii
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
„Aviation Detachment” w Łasku
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Ukraiński kurs na Zachód
Ogień w natarciu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polsko-amerykańska współpraca
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Zaplecze dla Rosomaków
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Amerykanie odmładzają F-16
Kombatanci na parkiecie
Wesprzyj kombatantów
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Nowe sanitarki dla wojska
Wybuchowa edukacja
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Mordercza obrona Warszawy
Marynarski Katyń
Marsz po brązową szarotkę
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
„Kaper” przeciw terrorystom
Kraby kontra okręt
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO