moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niemcy: życie na podsłuchu

Na początku czerwca Edward Snowden, były pracownik amerykańskiej agencji wywiadu NSA ujawnił, że prowadzi ona poza granicami USA szeroko zakrojoną inwigilację telekomunikacji za pomocą programu PRISM. Okazało się, że do najbardziej inwigilowanych państw należy RFN. „Der Spiegel” podał, że kontrola amerykańskich służb obejmuje co miesiąc około 500 mln rozmów telefonicznych, wiadomości sms oraz e-maili – pisze Marta Zawilska-Florczuk, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.

17 lipca dziennik „Bild Zeitung” podał, powołując się na informatorów zbliżonych do administracji USA, że PRISM był również używany w ramach misji ISAF w Afganistanie w celu gromadzenia danych o osobach podejrzanych o działalność terrorystyczną. Jak donosi gazeta, działo się to za wiedzą Bundeswehry i niemieckich służb specjalnych. Powołując się na informacje BND, rzecznik rządu Steffen Seibert oświadczył, że mimo zbieżnych nazw, program był używany wyłącznie przez wojska NATO (w tym Bundeswehrę) do celów wojskowych i nie miał nic wspólnego z inwigilacją osób cywilnych i polityków przez NSA.

Z kolei z opublikowanego 18 lipca raportu sekretarza stanu w ministerstwie obrony Rüdigera Wolfa wynika, że program stosowany w Afganistanie był dostępny jedynie dla armii amerykańskiej, a Bundeswehra mogła otrzymać zebrane przez niego informacje po złożeniu odpowiedniego wniosku do ośrodka dowodzenia IJC w Kabulu. 21 lipca tygodnik „Der Spiegel” doniósł na podstawie tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu wojskowego, że współpraca niemieckich i amerykańskich służb specjalnych jest znacznie bliższa niż dotychczas sądzono.

Federalna Służba Wywiadowcza (BND) i Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) korzystają z amerykańskiego programu „XKeyscore”, umożliwiającego inwigilację usług telekomunikacyjnych. Wiąże się to z dostępem NSA do zebranych w ten sposób danych z RFN.

***

Od chwili ujawnienia stosowania PRISM na terytorium Niemiec przedstawiciele rządu utrzymują, że nie wiedzieli o samym programie i skali jego użycia. […] Opozycja utrzymuje jednak, że rząd musiał wiedzieć wcześniej o działaniach NSA na terytorium Niemiec. Podobnego zdania jest niemiecka opinia publiczna. Według badania przeprowadzonego na zlecenie telewizji ARD uważa tak ponad 73 proc. Zaledwie 22 proc. Niemców jest zdania, że rząd postępuje w tej sprawie właściwie i dostatecznie stara się wyjaśnić okoliczności działania NSA w Niemczech. Jednak ponad połowa badanych sądzi, że rząd nie ma możliwości przeciwdziałania użyciu PRISM w RFN.

Przekazywanie sobie nawzajem informacji przez wywiad niemiecki i amerykański odbywa się na podstawie przepisów pochodzących jeszcze z lat sześćdziesiątych. Są to dodatkowa umowa do traktatu północnoatlantyckiego, dotycząca stacjonowania sił zbrojnych, zawarta w 1963 roku, ustawa o ograniczeniu tajemnicy poczty i telekomunikacji z 1968 roku oraz porozumienie administracyjne z tego samego roku. W myśl tych przepisów służby wywiadowcze USA są uprawnione w ramach zapewnienia bezpieczeństwa swoich obywateli (pierwotnie wojsk stacjonujących w bazach na terenie RFN) do korzystania z danych zebranych przez BND w ramach inwigilacji usług telekomunikacyjnych bądź samodzielnego przeprowadzania działań w celu zebrania danych. O współpracy wywiadów USA i RFN wiadomo przynajmniej od 2007 roku, kiedy dzięki informacjom uzyskanym od USA udało się zapobiec serii zamachów terrorystycznych m.in. na amerykańską bazę wojskową w Ramstein i lotnisko we Frankfurcie n. Menem, planowanych przez tzw. Grupę z Sauerlandu (składającą się m.in. z dwóch etnicznych Niemców – konwertytów na islam). BND zwracała się również o pomoc Amerykanów w przypadkach porwania obywateli niemieckich w Afganistanie i Jemenie. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu tajemnicy poczty i telekomunikacji BND może kontrolować do 20 proc. komunikacji telefonicznej i internetowej między RFN a zagranicą. Obecne możliwości techniczne pozwalają jednak na wykorzystanie tych uprawnień jedynie w 5 procentach. Wobec braku odpowiednich programów do inwigilacji w Internecie, niemiecki wywiad jest zmuszony do współpracy ze służbami innych państw i korzystania z ich programów, co wiąże się z udostępnianiem im zebranych informacji. […]

Ujawnienie informacji o PRISM przyspieszy planowaną rozbudowę pionu BND, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo cybernetyczne. W ciągu najbliższych kilku lat na wzmocnienie technicznych możliwości zbierania i przetwarzania danych użytkowników usług internetowych, także spoza Niemiec, w celu prewencji ataków terrorystycznych ma być przeznaczone 100 mln euro. Można się spodziewać, że kontrowersyjny dotąd projekt zyska szerszą akceptację niemieckiej sceny politycznej i może być przedstawiany opinii publicznej jako sposób na uniezależnienie się służb RFN od informacji zdobytych przez obce wywiady. W praktyce jednak współpraca niemieckich służb z Amerykanami będzie kontynuowana.

Pełny tekst analizy znajduje się na stronach Ośrodka Studiów Wschodnich.


Marta Zawilska-Florczuk
analityk Ośrodka Studiów Wschodnich

dodaj komentarz

komentarze


Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
 
Wojsko wchodzi w kadr
Polscy lekkoatleci pokazali moc
T-72 strzelają na poligonie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Czwarty rozbiór
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Weterani w Żelaznej Dywizji
Reserves Win Wars
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Wołyńskie lwie serca
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Plan modernizacji marynarki wojennej
PESCO z polskim projektem
Razem się szkolą, razem walczą
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Ludzie niebezpiecznej profesji
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Mroczne serce okupowanej Europy
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Nowa spółka lotnicza PGZ
Thin Blue Line
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
GROM na kursie działań specjalnych
Klasy wojskowe po nowemu
Spielberg’s Stars
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Studenci w kryzysie
Unwanted Treaty
Obrona bez polityki
Symbol zaklęty w dacie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Trudna droga
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wyzwania polskiej fotoniki
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Tyraliera terytorialsów
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO