moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Japońskie okręty w Gdyni

Takiego wydarzenia jeszcze w Polsce nie było. W środę po raz pierwszy w historii do Gdyni zawiną okręty Morskich Sił Samoobrony Japonii. Czterodniowej wizycie będzie towarzyszyło mnóstwo atrakcji. – Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów – podkreśla kmdr ppor. Piotr Adamczak z Marynarki Wojennej.


W Gdyni pojawią się dwa okręty szkolne „Kashima” i „Shirayuki”, a także niszczyciel „Isoyuki”. Na ich pokładach odbywają praktyki młodzi oficerowie, którzy właśnie ukończyli studia. Podczas rejsu japońskie jednostki odwiedzą 18 państw na całym świecie i przepłyną 30 tysięcy mil. – Gdynia znalazła się na trasie, bo to bardzo dobry port, baza morska i miasto, w którym mieści się Dowództwo Marynarki Wojennej – tłumaczy Makoto Yamanaka, ambasador Japonii w Polsce. Wizyta stała się możliwa za sprawą rozmów, które odbyli szefowie rządów obydwu państw.
Japońskie okręty na wody terytorialne Polski wejdą już we wtorek. Na spotkanie wypłynie im fregata rakietowa ORP „Kościuszko”. Potem jednostki wspólnie staną na redzie gdyńskiego portu. Oficjalne powitanie zaplanowane zostało na środę. – Jego elementem będzie narodowy salut armatni. Japoński okręt „Kashima” i zacumowany w Gdyni historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica” oddadzą naprzemiennie po 21 strzałów – wyjaśnia kmdr ppor. Piotr Adamczak, p.o. rzecznika Marynarki Wojennej.

Narodowy salut oddawany jest podczas świąt państwowych i przy okazji bardzo ważnych zagranicznych wizyt. To bardzo stara tradycja. – Dawne fregaty miały na każdej burcie 20 armat. Kiedy wchodziły do portu, oddawały specjalny salut. Rozpoczynało go i kończyło pierwsze działo – tłumaczy kmdr ppor. Adamczak. – Był to znak, że okręt nie ma złych zamiarów i chce wpłynąć do portu z pustymi lufami – dodaje.

O godzinie 9 „Kashima” zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim w okolicach gdyńskiego Oceanarium. – Zespół okrętów pod dowództwem kontradmirała Fumiyuki Kitagawy powitany zostanie przez wiceadmirała Ryszarda Demczuka, zastępcę dowódcy Marynarki Wojennej – zapowiada kmdr ppor. Adamczak. Pozostałe jednostki zacumują w porcie handlowym przy Nabrzeżu Francuskim. W środę i czwartek wszyscy chętni będą mogli zwiedzić pokład okrętu „Shirayuki” (środa godz. 14.00 – 17.00; w czwartek godz. 13.00 – 17.00).

W czwartek rano delegacja japońska złoży wieniec na Westerplatte, zaś od 14.00 mieszkańcy i wczasowicze będą mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Zespołu Morskich Sił Samoobrony Japonii. Odbędzie się on na Nabrzeżu Pomorskim. Dwie godziny później na Narodowym Stadionie Rugby rozegrany zostanie mecz pomiędzy polskimi i japońskimi marynarzami.
– W sobotę japońskie okręty wyjdą w morze i rozpoczną pierwsze w historii wspólne ćwiczenia z polską jednostką. Naszą marynarkę będzie reprezentowała fregata ORP „Kościuszko” – zapowiada kmdr ppor. Adamczak. Szczegóły manewrów nie są jeszcze znane. – Załogi na pewno przećwiczą jednak procedury łączności i manewrowanie w szykach – tłumaczy kmdr ppor. Adamczak i zaraz dodaje: – Wizyta Japończyków to wyjątkowe wydarzenie. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby wziąć w nim udział.


Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: UsDod

dodaj komentarz

komentarze


JWK z odznaką pamiątkową
 
Nauka zimowego pływania
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Krwawe walki o Monte Cassino
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Darłowo czeka na śmigłowce
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Double Eagle po nowemu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Pretorianie na Mazurach
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Stulatka hydrografia
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Symulatory strzelań Rosomaków
For the Right Cause
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Defense Without Politics
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Rywalizacja strzelców wyborowych
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Arsenał Iranu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Własne interesy Europy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Ważka bliżej
Iran uderza w USA
Podziemna potęga
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Śmierć bohatera
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Chciałem walczyć z Niemcami
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Klasy wojskowe po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO