moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Syria wciąż w wojennym klinczu

Żadna ze stron konfliktu w Syrii nie może przerwać militarnego impasu. Po kontrofensywie wojsk prezydenta Baszara al-Asada powstańcy przypuścili ataki na bastiony jego zwolenników. Z kolei Arabia Saudyjska oferuje Moskwie, że kupi od niej broń, jeśli ta przestanie wspierać reżim w Damaszku.


Kontrofensywa prowadzona od tygodni przez armię rządową osłabła. Mimo to zwolennicy prezydenta Baszara al-Asada mają na koncie kilka znaczących sukcesów, między innymi w rejonie miasta Homs. W ubiegłym tygodniu pochwalili się, że w zasadzce koło miasta Adra zabili 62 powstańców z islamskiej grupy Front al-Nusra.

W odwecie rebelianci w ostatnich tygodniach uderzyli na tereny zamieszkałe przez alawitów, członków muzułmańskiej sekty, z której wywodzi się prezydent Baszar al-Asad oraz większość elity rządzącej krajem od ponad 40 lat. Władze musiały wysłać do walki lotnictwo, by powstrzymać powstańców próbujących opanować Latakii, rodzinną prowincję prezydenta. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w sunnickiej wiosce Salma w górach Dżebel Akrad w wyniku nalotu zginęło 20 osób. Połowę ofiar stanowili cywile. Obie strony konfliktu oskarżają się wzajemnie o mordowanie ludności cywilnej. Z kolei według władz w Damaszku rebelianci mieli stracić 123 osoby w miejscowości Khan al-Assal.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w trwającym od 28 miesięcy w Syrii konflikcie zginęło ponad 100 tys. osób, a 1,7 mln uciekło z kraju. Przytłaczająca większość z nich przebywa w obozach dla uchodźców na terenie sąsiednich państw – Jordanii, Turcji, Iraku i Libanu. Skutki wojny domowej w Syrii odczuł najbardziej ten ostatni kraj. Napięcie w Libanie wzrosło, gdy szyicka organizacja Hezbollah zapowiedziała, że zaangażuje się w walkę po stronie al-Asada. Ostatnio pojawiło się zagrożenie, że do konfliktu włączą się także iraccy Kurdowie. Mieliby wystąpić w obronie syryjskich Kurdów atakowanych ostatnio przez islamistów, którzy walczą po stronie opozycji.

Tymczasem Stany Zjednoczone i Rosja próbują doprowadzić do konferencji, w której wzięłyby udział obie strony konfliktu. Ostatnio rozmawiali o tym w Waszyngtonie szefowie dyplomacji John Kerry i Siergiej Ławrow. Jednak nadal nie wiadomo, kiedy w Genewie rozpoczną się negocjacje. Zapowiadane wcześniej rozmowy nie odbyły się w czerwcu i lipcu. Powodem są podziały wewnątrz syryjskiej opozycji, która nie może uzgodnić, kto ma ją reprezentować na konferencji pokojowej. Do negocjacji nie kwapił się też reżim w Damaszku, który podjął udaną kontrofensywę przeciwko rebeliantom.

By zakończyć patową sytuację, Arabia Saudyjska zaproponowała ostatnio Rosji, że kupi od niej broń za 15 mld dolarów, jeśli Moskwa przestanie wspierać prezydenta al-Asada – wynika z nieoficjalnych informacji. Propozycję tę miał przedstawić osobiście szef saudyjskiego wywiadu książę Bandar ibn Sultan podczas spotkania w Moskwie z prezydentem Władimirem Putinem. – Bandar starał się rozwiać rosyjskie obawy, że islamiści zastąpią al-Asada, a Syria stanie się dla państw leżących nad Zatoką kanałem eksportowym katarskiego gazu kosztem Rosji – mówi anonimowy syryjski opozycjonista. Saudyjczycy mieli też zapewniać Putina, że nie podważą pozycji Rosji jako głównego dostawcy gazu ziemnego do Europy. W zamian oczekują zmniejszenia rosyjskiego poparcia dla reżimu w Damaszku i nieblokowania przez Moskwę rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii.

Arabia Saudyjska już w 2008 roku zawarła kontrakt z Moskwą na zakup 150 czołgów T-90, 100 śmigłowców Mi-17 i Mi-35 oraz bojowych wozów piechoty BWP-3. Realizacja umowy została jednak z nieznanych powodów wstrzymana.

Źródło: BBC News, Reuters

REKLAMA

wr

autor zdjęć: Aleppo Media Centre

dodaj komentarz

komentarze


Nowa strategia z podpisem prezydenta
 
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Białe noce podhalańczyków
Sojusznicy w Drawsku
Mercedes nie tylko do holowania
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Generał Haller przybył w sam czas
„Ratownik” od nowa
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Agent w generalskich szlifach
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
MON nie wycofuje się z MSPO
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zwiadowcy na start
Polskie zwycięstwo w D-Day
Trzeba rozbić to więzienie!
„Harpun” do walki
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Anakonda” rusza na poligony
„Defender” na poligonie!
Transportery płyną na drugi brzeg
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowy wiceminister w MON
F-16 kończą misję w Estonii
NATO walczy z koronawirusem
Ćwiczenia z torpedą
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Co z tegorocznym MSPO?
Na misjach święta inne niż zwykle
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Koniec kijowskiego snu
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Spartan” znów na Mazurach
Morskie początki „Anakondy”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Czek i wsparcie od lotników
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Obradowała Rada Gabinetowa
Polskie porty bardziej otwarte
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Na wakacje z WOT
Terytorialsi nie stracą dodatku
Święto żołnierzy służących na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO