moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Syria wciąż w wojennym klinczu

Żadna ze stron konfliktu w Syrii nie może przerwać militarnego impasu. Po kontrofensywie wojsk prezydenta Baszara al-Asada powstańcy przypuścili ataki na bastiony jego zwolenników. Z kolei Arabia Saudyjska oferuje Moskwie, że kupi od niej broń, jeśli ta przestanie wspierać reżim w Damaszku.


Kontrofensywa prowadzona od tygodni przez armię rządową osłabła. Mimo to zwolennicy prezydenta Baszara al-Asada mają na koncie kilka znaczących sukcesów, między innymi w rejonie miasta Homs. W ubiegłym tygodniu pochwalili się, że w zasadzce koło miasta Adra zabili 62 powstańców z islamskiej grupy Front al-Nusra.

W odwecie rebelianci w ostatnich tygodniach uderzyli na tereny zamieszkałe przez alawitów, członków muzułmańskiej sekty, z której wywodzi się prezydent Baszar al-Asad oraz większość elity rządzącej krajem od ponad 40 lat. Władze musiały wysłać do walki lotnictwo, by powstrzymać powstańców próbujących opanować Latakii, rodzinną prowincję prezydenta. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w sunnickiej wiosce Salma w górach Dżebel Akrad w wyniku nalotu zginęło 20 osób. Połowę ofiar stanowili cywile. Obie strony konfliktu oskarżają się wzajemnie o mordowanie ludności cywilnej. Z kolei według władz w Damaszku rebelianci mieli stracić 123 osoby w miejscowości Khan al-Assal.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w trwającym od 28 miesięcy w Syrii konflikcie zginęło ponad 100 tys. osób, a 1,7 mln uciekło z kraju. Przytłaczająca większość z nich przebywa w obozach dla uchodźców na terenie sąsiednich państw – Jordanii, Turcji, Iraku i Libanu. Skutki wojny domowej w Syrii odczuł najbardziej ten ostatni kraj. Napięcie w Libanie wzrosło, gdy szyicka organizacja Hezbollah zapowiedziała, że zaangażuje się w walkę po stronie al-Asada. Ostatnio pojawiło się zagrożenie, że do konfliktu włączą się także iraccy Kurdowie. Mieliby wystąpić w obronie syryjskich Kurdów atakowanych ostatnio przez islamistów, którzy walczą po stronie opozycji.

Tymczasem Stany Zjednoczone i Rosja próbują doprowadzić do konferencji, w której wzięłyby udział obie strony konfliktu. Ostatnio rozmawiali o tym w Waszyngtonie szefowie dyplomacji John Kerry i Siergiej Ławrow. Jednak nadal nie wiadomo, kiedy w Genewie rozpoczną się negocjacje. Zapowiadane wcześniej rozmowy nie odbyły się w czerwcu i lipcu. Powodem są podziały wewnątrz syryjskiej opozycji, która nie może uzgodnić, kto ma ją reprezentować na konferencji pokojowej. Do negocjacji nie kwapił się też reżim w Damaszku, który podjął udaną kontrofensywę przeciwko rebeliantom.

By zakończyć patową sytuację, Arabia Saudyjska zaproponowała ostatnio Rosji, że kupi od niej broń za 15 mld dolarów, jeśli Moskwa przestanie wspierać prezydenta al-Asada – wynika z nieoficjalnych informacji. Propozycję tę miał przedstawić osobiście szef saudyjskiego wywiadu książę Bandar ibn Sultan podczas spotkania w Moskwie z prezydentem Władimirem Putinem. – Bandar starał się rozwiać rosyjskie obawy, że islamiści zastąpią al-Asada, a Syria stanie się dla państw leżących nad Zatoką kanałem eksportowym katarskiego gazu kosztem Rosji – mówi anonimowy syryjski opozycjonista. Saudyjczycy mieli też zapewniać Putina, że nie podważą pozycji Rosji jako głównego dostawcy gazu ziemnego do Europy. W zamian oczekują zmniejszenia rosyjskiego poparcia dla reżimu w Damaszku i nieblokowania przez Moskwę rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii.

Arabia Saudyjska już w 2008 roku zawarła kontrakt z Moskwą na zakup 150 czołgów T-90, 100 śmigłowców Mi-17 i Mi-35 oraz bojowych wozów piechoty BWP-3. Realizacja umowy została jednak z nieznanych powodów wstrzymana.

Źródło: BBC News, Reuters

wr

autor zdjęć: Aleppo Media Centre

dodaj komentarz

komentarze


Emerytura wypłacana w … karmie
 
Żołnierze wrócili do Polski
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Skok na głęboką wodę
W walce na dwa fronty – bez szans
Pomnik prawdy o Katyniu
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Śladami walk 2 Korpusu
Course on Diplomacy
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Przez sport do wojska!
Kosmiczne technologie na MSPO
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Czołgi do ataku!
Wybierz się na wojskowe studia
Nowe racje dla specjalsów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Defendery w komplecie
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Żołnierze bez testów z WF-u
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Defendery. Innowacyjność w cenie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Symulator dla kierowców ciężarówek
NATO na tropie dezinformacji
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Współpraca i walka w komunikacji
Ziemia z misji na pamiątkę
Do broni!
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Srebrna strzała na wschodniej flance
Srebro dla wytrwałych
Jaki będzie nowy rok akademicki?
W jedynym słusznym kierunku
MSPO 2021 - serwis specjalny
Symulator skoków ze spadochronem
Rzetelna informacja w cenie!
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Afganistan. Czas wracać do domu
Misja, w której stawką było życie
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Techniki linowe dla wybranych
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Szczyt NATO już w poniedziałek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO