moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Pułaski” wśród znakomitości

Fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” to ósmy okręt, który trafił na kolekcjonerską dwuzłotówkę. To ostatnia moneta z serii wybitej przez Narodowy Bank Polski. Jej wodowanie odbyło się w Gdyni. Podczas imprezy można było m.in. zwiedzić port wojenny, wybrane okręty Marynarki Wojennej.

Film: Reporterzy MW


Emisja monet z wizerunkami polskich okrętów rozpoczęła się w ubiegłym roku. Do tej pory na dwuzłotówki trafiły m.in. historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica”, zaginiony podczas drugiej wojny światowej okręt podwodny ORP „Orzeł”, a także kuter rakietowy ORP „Gdynia”, który w momencie podniesienia bandery ze względu na unikatową technologię był jednostką ściśle tajną. Ostatnio do tego grona dołączył pierwszy okręt pozostający w czynnej służbie – ORP „Lublin”. – Każda z monet została wyemitowana w 800 tysiącach egzemplarzy. Mają wartość kolekcjonerską, ale też można nimi płacić – podkreśla Paweł Kuk z Narodowego Banku Polskiego. Jak zapewniają pracownicy NBP, dwuzłotówki cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza na Wybrzeżu.

Kolekcja została oficjalnie zamknięta. W Gdyni odbyło się uroczyste wodowanie ósmej, ostatniej monety – tym razem z wizerunkiem fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”.


Mieszkańcy Trójmiasta i turyści mogli wejść na pokłady czterech okrętów: fregat rakietowych ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko”, a także okrętów ratowniczych OORP „Lech” i „Zbyszko”. Na chętnych czekał też krótki rejs holownikiem Marynarki Wojennej. Na nabrzeżu sprzęt zaprezentowali marynarze m.in. z Grupy Nurków Minerów i 43 Batalionu Saperów. Na kolekcjonerów czekało też specjalnie stoisko wymieniające tradycyjne dwuzłotówki na monety z okrętami.

ORP „Gen. K. Pułaski” to jedna z dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. Może odeprzeć atak zarówno z powietrza, wody, jak i spod powierzchni morza. Jest wykorzystywana przede wszystkim do osłaniania transportów morskich oraz poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. – Służące w naszej marynarce fregaty zostały zbudowane przeszło 30 lat temu. Amerykanie przekazali nam je na przełomie wieków – przypomina kmdr ppor. Piotr Adamczak z biura prasowego Marynarki Wojennej. 15 marca 2000 roku na pierwszym z nich załopotała biało-czerwona bandera. Okręt stał jeszcze w amerykańskim porcie i nosił nazwę USS „Clark”. Po sprowadzeniu do Polski został przemianowany na „Pułaskiego”.


Potem w dziejach jednostki było jeszcze co najmniej kilka momentów zwrotnych. – Za takie uznałbym na pewno szkolenie w Plymouth, które przygotowywało załogę do służby w Siłach Odpowiedzi NATO, no i dwie misje, które nastąpiły potem – zaznacza kmdr ppor. Paweł Werner, p.o. dowódcy ORP „Gen. K. Pułaski”. W skład zespołu SNMG-1 polska fregata weszła w 2006 i 2008 roku. Operowała na Morzu Śródziemnym oraz Morzu Czarnym.

– Pod względem rozwiązań technicznych i warunków bytowych to jeden z najlepszych okrętów na świecie. Jest bardzo manewrowy. Czasem marynarze półżartem porównują go do dużej motorówki. Ponieważ został zbudowany głównie z myślą o oceanach, doskonale sprawdza się podczas sztormów – wylicza kmdr ppor. Werner i dodaje, że fregatę spotkało niezwykłe wyróżnienie: – Na okolicznościowe monety trafiają zazwyczaj osoby niezwykłe, znakomitości. A my znaleźliśmy się z tymi znakomitościami w jednym szeregu. To dla nas duży zaszczyt.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, archiwum MW

dodaj komentarz

komentarze


Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
 
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Gotowi na „Defendera”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sukcesy sportowców w mundurach
Partyzanci rozgromili ubeków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
NATO walczy z koronawirusem
Podchorążowie za sterami Bielików
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na zakupy do sklepu AMW
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Pilot F-16 oślepiony laserem
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Białe noce podhalańczyków
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Widzieć i nie być widzianym
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rubiny w walce z epidemią
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Przeciwlotnicza Sona
Pracowity tydzień flotylli
Specjalsi świętują
Poszukiwania Magneto
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Spartan” znów na Mazurach
Online z mistrzami sportu
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Ćwiczenia z torpedą
Amerykanie odmładzają F-16
Obradowała Rada Gabinetowa
F-16 kończą misję w Estonii
Patrioty z polskimi przyczepami
Polskie porty bardziej otwarte
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Co z tegorocznym MSPO?
Agent w generalskich szlifach
MBDA w walce o „Narew”
Army of Medics
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Nowy wiceminister w MON
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kontrakty na Raki i nowe mundury

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO