moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Atomowe skrzydło amerykańskiej gwardii

Piloci B-2 Spirit służący w Lotniczej Gwardii Narodowej uzyskali uprawnienia do udziału w misjach bojowych z użyciem broni jądrowej. – Udowodnili, że są przygotowani do realizacji tej krytycznej dla bezpieczeństwa narodowego misji – powiedział gen. mjr Steve Danner, szef Gwardii Narodowej w stanie Missouri.


Od kilku lat piloci 131 Skrzydła Bombowego Lotniczej Gwardii Narodowej szkolą się razem z lotnikami 509 Skrzydła Bombowego US Air Force z bazy lotniczej Whiteman w Missouri. Na początku sierpnia ta jedyna latająca na bombowcach B-2 Spirit jednostka Lotniczej Gwardii Narodowej pomyślnie zakończyła proces certyfikacyjny. Dzięki temu ma pełne uprawnienia, by wykonywać wszystkie misje bojowe, także te z użyciem broni atomowej.

– Wyniki kontroli potwierdzają zdolność skrzydła do prowadzenia misji jądrowych, które wymagają przestrzegania najwyższych standardów – powiedział Henry Jenkins, szef zespołu inspekcyjnego z dowództwa strategicznego sił powietrznych (Air Force Global Strike Command).

– Uzyskanie certyfikatu przez lotników 131 Skrzydła Bombowego to wynik wielu lat ciężkiej pracy. Rozpoczyna się nowy rozdział w historii Lotniczej Gwardii Narodowej – podkreślił gen. mjr Steve Danner.

Droga do uzyskania przez gwardzistów tak wyjątkowych zdolności była długa. W 2006 roku ówczesny sekretarz sił powietrznych i ich szef sztabu zatwierdzili wstępną koncepcję tzw. inicjatywę sił totalnych.

Przewidywała ona bliskie powiązanie 509 Skrzydła Bombowego US Air Force z 131 Skrzydłem Lotniczym Gwardii Narodowej. Wówczas była to jednostka lotnictwa myśliwskiego latająca na samolotach F-15 Eagle. 131 Skrzydło stacjonowało na międzynarodowym lotnisku Lambert w Saint Louis (dziś stacjonuje w bazie lotniczej Whiteman w Missouri razem z 509 Skrzydłem). Dwa lata później piloci „sto trzydziestego pierwszego” wykonywali już pierwsze loty szkolne na B-2. Wtedy służyło w skrzydle około 60 osób. Obecnie liczy ono prawie 800 ludzi.


Pierwszą misję bojową jego piloci wykonali wspólnie z lotnikami 509 Skrzydła w marcu 2011 roku. Trzy B-2 zrzuciły wówczas 45 sztuk amunicji ataku bezpośredniego – JDAM (są to standardowe bomby wyposażone w system zwiększający celność). Ich celem były schrony dla samolotów na libijskich lotniskach. – Lotnicy 509 Skrzydła Bombowego i 131 Skrzydła Bombowego są zintegrowani na każdym poziomie – podkreśla dowódca pierwszego z nich gen. bryg. Thomas Bussiere. Dodał, że będąc na pasie startowym lotniska w Whiteman, nie da się rozróżnić, kto spośród pilotów i obsługi naziemnej jest żołnierzem służby czynnej, a kto jest gwardzistą.

B-2 Spirit (Duch) jest samolotem bombowym zbudowanym w technologii stealth pozwalającej na maksymalne obniżenie wykrywalności samolotu przez systemy radarowe przeciwnika.

„Duchy” mogą wykonywać misje bojowe z użyciem broni konwencjonalnej i jądrowej. Samolot po raz pierwszy został publicznie pokazany 22 listopada 1988 roku w zakładach lotniczych w Palmdale w Kalifornii, a pierwszy lot odbył rok później. Do bazy Whiteman bombowce trafiły w 1993 roku. Pierwszą misję bojową „Duchy” wykonały wiosną 1999 roku podczas interwencji NATO w Kosowie.

Maksymalna masa startowa czterosilnikowej maszyny wynosi 152 634 kilogramy. W dwóch komorach bombowych samolot może przenosić różnorodne uzbrojenie: bomby i pociski rakietowe o masie ponad 20 ton. B-2 może pokonać dystans 6 tysięcy mil morskich bez dodatkowego tankowania. Jego załoga składa się z dwóch osób, dla porównania w bombowcu B-1B załoga składa się z czterech osób, a w B-52 z pięciu.

Źródła: af.mil, ang.af.mil, northropgrumman.com

wr

autor zdjęć: US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


O służbach specjalnych na ASzWoj
 
Codziennie składamy legunom raport
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plan modernizacji marynarki wojennej
Cybersec’19
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
GROM na kursie działań specjalnych
Wojsko na Biegu Niepodległości
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Symbol zaklęty w dacie
Awanse na 11 listopada
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wołyńskie lwie serca
68W Means Lifesaver
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Wojny wygrywa rezerwa
Wierny Polsce
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Mroczne serce okupowanej Europy
Black Jack ściąga do Polski
Jani, Miraculously Saved
Polacy świętowali niepodległość
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Niechciany traktat
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
101 lat Niepodległej!
Tyraliera terytorialsów
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Najwyższy skok w tandemie
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Nowa spółka lotnicza PGZ
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Logistycy w akcji
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Razem się szkolą, razem walczą
Thin Blue Line
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Klasy wojskowe po nowemu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO