moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Atomowe skrzydło amerykańskiej gwardii

Piloci B-2 Spirit służący w Lotniczej Gwardii Narodowej uzyskali uprawnienia do udziału w misjach bojowych z użyciem broni jądrowej. – Udowodnili, że są przygotowani do realizacji tej krytycznej dla bezpieczeństwa narodowego misji – powiedział gen. mjr Steve Danner, szef Gwardii Narodowej w stanie Missouri.


Od kilku lat piloci 131 Skrzydła Bombowego Lotniczej Gwardii Narodowej szkolą się razem z lotnikami 509 Skrzydła Bombowego US Air Force z bazy lotniczej Whiteman w Missouri. Na początku sierpnia ta jedyna latająca na bombowcach B-2 Spirit jednostka Lotniczej Gwardii Narodowej pomyślnie zakończyła proces certyfikacyjny. Dzięki temu ma pełne uprawnienia, by wykonywać wszystkie misje bojowe, także te z użyciem broni atomowej.

– Wyniki kontroli potwierdzają zdolność skrzydła do prowadzenia misji jądrowych, które wymagają przestrzegania najwyższych standardów – powiedział Henry Jenkins, szef zespołu inspekcyjnego z dowództwa strategicznego sił powietrznych (Air Force Global Strike Command).

– Uzyskanie certyfikatu przez lotników 131 Skrzydła Bombowego to wynik wielu lat ciężkiej pracy. Rozpoczyna się nowy rozdział w historii Lotniczej Gwardii Narodowej – podkreślił gen. mjr Steve Danner.

Droga do uzyskania przez gwardzistów tak wyjątkowych zdolności była długa. W 2006 roku ówczesny sekretarz sił powietrznych i ich szef sztabu zatwierdzili wstępną koncepcję tzw. inicjatywę sił totalnych.

Przewidywała ona bliskie powiązanie 509 Skrzydła Bombowego US Air Force z 131 Skrzydłem Lotniczym Gwardii Narodowej. Wówczas była to jednostka lotnictwa myśliwskiego latająca na samolotach F-15 Eagle. 131 Skrzydło stacjonowało na międzynarodowym lotnisku Lambert w Saint Louis (dziś stacjonuje w bazie lotniczej Whiteman w Missouri razem z 509 Skrzydłem). Dwa lata później piloci „sto trzydziestego pierwszego” wykonywali już pierwsze loty szkolne na B-2. Wtedy służyło w skrzydle około 60 osób. Obecnie liczy ono prawie 800 ludzi.


Pierwszą misję bojową jego piloci wykonali wspólnie z lotnikami 509 Skrzydła w marcu 2011 roku. Trzy B-2 zrzuciły wówczas 45 sztuk amunicji ataku bezpośredniego – JDAM (są to standardowe bomby wyposażone w system zwiększający celność). Ich celem były schrony dla samolotów na libijskich lotniskach. – Lotnicy 509 Skrzydła Bombowego i 131 Skrzydła Bombowego są zintegrowani na każdym poziomie – podkreśla dowódca pierwszego z nich gen. bryg. Thomas Bussiere. Dodał, że będąc na pasie startowym lotniska w Whiteman, nie da się rozróżnić, kto spośród pilotów i obsługi naziemnej jest żołnierzem służby czynnej, a kto jest gwardzistą.

B-2 Spirit (Duch) jest samolotem bombowym zbudowanym w technologii stealth pozwalającej na maksymalne obniżenie wykrywalności samolotu przez systemy radarowe przeciwnika.

„Duchy” mogą wykonywać misje bojowe z użyciem broni konwencjonalnej i jądrowej. Samolot po raz pierwszy został publicznie pokazany 22 listopada 1988 roku w zakładach lotniczych w Palmdale w Kalifornii, a pierwszy lot odbył rok później. Do bazy Whiteman bombowce trafiły w 1993 roku. Pierwszą misję bojową „Duchy” wykonały wiosną 1999 roku podczas interwencji NATO w Kosowie.

Maksymalna masa startowa czterosilnikowej maszyny wynosi 152 634 kilogramy. W dwóch komorach bombowych samolot może przenosić różnorodne uzbrojenie: bomby i pociski rakietowe o masie ponad 20 ton. B-2 może pokonać dystans 6 tysięcy mil morskich bez dodatkowego tankowania. Jego załoga składa się z dwóch osób, dla porównania w bombowcu B-1B załoga składa się z czterech osób, a w B-52 z pięciu.

Źródła: af.mil, ang.af.mil, northropgrumman.com

REKLAMA

wr

autor zdjęć: US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Przeciwlotnicy w drodze do USA
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Galicyjskie przesilenie
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Cud Piłsudskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Not Contaminated With Routine
Kierunek: misja
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Skok na głęboką wodę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojskowy Hot450Challenge
Laserowa artyleria US Army
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Amerykanie odmładzają F-16
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Polskie porty bardziej otwarte
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej celowników z PCO dla wojska
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Tak się zostaje prymusem
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Hekatomba na Woli
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szarża „Hallerczyka”
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Chwała powstańcom
Lato z czerwonym terrorem
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kurs dla saperskich ekspertów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Zanurkować i wymknąć się śmierci…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO