moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Morski smok poleciał na Śląsk

Śmigłowiec Marynarki Wojennej SH-2G został ozdobiony wizerunkiem morskiego smoka. W ten sposób piloci uczcili przypadające za kilka dni dziesięciolecie lotnictwa pokładowego. Dziś maszynę będzie można obejrzeć na Śląsku, gdzie weźmie udział w pokazach lotniczych.

Wylot z Gdyni śmigłowca SH-2G na Śląski Air Show. Film: Reporterzy MW


Marynarka Wojenna posiada cztery śmigłowce SH-2G. Do Polski trafiły wraz z pozyskaniem od Amerykanów fregat rakietowych Oliver Hazard Perry, z którymi bardzo ściśle współdziałają. Działo się to niemal równo dziesięć lat temu.

REKLAMA

– Długo myśleliśmy, jak uczcić tę rocznicę. Wreszcie uznaliśmy, że ozdobimy jeden ze śmigłowców okolicznościowym malowaniem. Swoje projekty mogli zgłaszać zarówno piloci, jak i technicy. Ostatecznie powstało ich blisko dziesięć – wspomina kpt. mar. pil. Sebastian Bąbel, dowódca klucza śmigłowców pokładowych. Autorzy proponowali, by na maszynie umieścić np. wizerunek rekina bądź tygrysa wyskakującego z morza. Ostatecznie jednak padło na morskiego smoka, którego wymyśliła ppor. Mariola Andrasik. – Zapaliliśmy się do tego pomysłu, tym bardziej że podczas lotów taktycznych posługujemy się właśnie nickiem „smok” – podkreśla kpt. mar. pil. Bąbel. Sam klucz śmigłowców pokładowych często jest nazywany nieoficjalnie „Dragonflies”.

Projekt został zaakceptowany przez dowódcę Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a kilka dni temu zrealizowała go Trójmiejska Grupa Reklamowa. Morski smok pojawił się na lewej burcie jednej z maszyn. Dziś po raz pierwszy zostanie on zaprezentowany szerszej publiczności.

– Okazją będzie festyn lotniczy Śląski Air Show – wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik prasowy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Śmigłowiec wykona tam m.in. lot z opuszczoną anteną detektora anomalii magnetycznych. Służy ona do wykrywania kryjących się w głębinach okrętów podwodnych.

Okolicznościowe malowania nie są w wojsku nowością. W ten sposób zostało ozdobionych kilkanaście odrzutowców MiG-29 z bazy w Mińsku Mazowieckim. Na maszynach znalazły się wizerunki legendarnych pilotów, m.in. ppłk. pil. Mariana Pisarka z Dywizjonu 303 i mjr. Cedrica Fauntleroy’a z eskadry kościuszkowskiej. Przy okazji odbywającego się w Norwegii NATO Tiger Meet, czyli zlotu eskadr, które w logo mają tygrysa, specjalną folią zostały wyklejone dwa samoloty F-16 z bazy na poznańskich Krzesinach. Nowe barwy już wcześniej zyskiwały również maszyny Marynarki Wojennej. – W ubiegłym roku na przykład wizerunkiem orki został ozdobiony śmigłowiec Mi-14 PŁ z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Okolicznościowe barwy zyskały nawet uznanie poza granicami Polski. Załoga zdobyła nagrodę podczas Air Tatoo w Wielkiej Brytanii – wspomina kmdr ppor. Cichy. – To największe wojskowe pokazy lotnicze świata – dodaje.

W przyszłym tygodniu SH-2G z morskim smokiem na burcie zaprezentuje się podczas Air Show w Radomiu. Malowanie było zresztą przygotowywane głównie z myślą o tej imprezie, bo to podczas jej trwania przypadnie dziesiąta rocznica utworzenia polskiego lotnictwa pokładowego. – Oczywiście po Air Show wizerunek smoka nie zniknie. Chcemy, by pozostał na śmigłowcu już na zawsze – podsumowuje kpt. mar. pil. Bąbel.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dekady za wcześnie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Laserowa artyleria US Army
Polsko-amerykańska współpraca
Ukraiński kurs na Zachód
A więc wojna...
Ku czci roku 1918 i 1920
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wybuchowa edukacja
F-16 kończą misję w Estonii
Kraken dla Kormoranów
Zostań studentem ASzWoj
Trenują, aby szkolić innych
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Kaper” przeciw terrorystom
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Ryzykowne remedium
16 Dywizja najlepsza!
Październik pod znakiem Tallboya
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraby kontra okręt
Szybciej do wojska
Ochotnik do Auschwitz
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Defendery 2020: RobUV
Kabina do zadań specjalnych
Bohaterska obrona wzgórza 385
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowe sanitarki dla wojska
„Aviation Detachment” w Łasku
Nadchodzi Armia Fight Night!
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Defender 2020: Symulator Pioruna
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Zamek na poligonie
Szybsza droga do armii zawodowej
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Promocja oficerska w AWL
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO