moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obchody Święta Wojska Polskiego w Kosowie

W Polskim Kontyngencie Wojskowym KFOR upamiętniono 93. rocznicę jednego z największych zwycięstw oręża polskiego – Bitwy Warszawskiej. Święto Wojska Polskiego uczczono m.in. mszą świętą, uroczystym apelem i imprezami sportowymi.


Obchody święta zainaugurował poranny bieg żołnierzy Camp Bondsteel, który upamiętnił poświęcenie i dokonania polskich żołnierzy. Wzięło w nim udział blisko stu uczestników z kontyngentów państw tworzących Międzynarodową Grupę Bojową Wschód. Wspólny bieg był okazją do przybliżenia uczestnikom i licznie zgromadzonym na linii mety widzom charakteru i znaczenia święta dla Polaków.

Po zakończeniu biegu wykonano wspólną fotografię, a dowódca polskiego kontyngentu podpułkownik Remigiusz Zieliński uhonorował zwycięzców medalami.

O godzinie 8.30 żołnierze i pracownicy wojska kontyngentu zebrali się na wspólnej modlitwie, którą celebrował ksiądz major Władysław Jasica. Kapelan polskiego kontyngentu podkreślił w homilii znaczenie Bitwy Warszawskiej oraz moralnej i duchowej spuścizny tamtych wydarzeń, które wpływają na dzisiejszą moralną postawę żołnierza, zwłaszcza w roli „misjonarza” niosącego oliwną gałązkę pokoju.

Kulminacyjnym punktem obchodów był uroczysty apel, który uświetnili swoją obecnością chargé d’affaires Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Macedonii pani Marta Przeniosło, dowództwo Jednostki Specjalnej Polskiej Policji EULEX na czele z młodszym inspektorem Cezarym Lubą, starszy oficer narodowy pułkownik Andrzej Lorenc, przedstawiciele Kwatery Głównej KFOR z Prisztiny, dowództwo Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód, dowódcy kontyngentów państw tworzących MNBG-E oraz licznie zgromadzeni goście.

Po przeglądzie pododdziałów przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” podniesiono na maszt flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie głos zabrali dowódca PKW, pani Marta Przeniosło oraz dowódca Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód pułkownik David Woods. W swoim wystąpieniu podpułkownik Zieliński przypomniał historię i znaczenie obchodzonego święta oraz podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska za trud, zaangażowanie i wzorowe wykonywanie zadań mandatowych. Podczas uroczystości uczczono minutą ciszy pamięć polskich żołnierzy, którzy przelewali krew i oddali życie za niepodległość naszej Ojczyzny, w szczególności podczas służby poza granicami kraju w misjach i operacjach w różnych zakątkach świata.

Pani Marta Przeniosło podkreśliła znaczenie obecności polskich Sił Zbrojnych w tym regionie Europy oraz osiągnięcia PKW w umacnianiu wizerunku Polski na Bałkanach. Dużo ciepłych słów skierował do naszych żołnierzy pułkownik David Woods. W swoim przemówieniu odniósł się do wkładu Polaków w budowanie na przestrzeni wieków demokracji na całym świecie oraz obecnego wkładu polskich żołnierzy w walce z terroryzmem. Składając życzenia naszym żołnierzom podziękował za dotychczasowe osiągnięcia oraz życzył sukcesów w dalszej służbie w ramach MNBG-E.


Z okazji święta odczytano rozkazy o wyróżnieniach nadanych przez dowódcę operacyjnego sił zbrojnych, a dowódca kontyngentu uhonorował żołnierzy za dotychczasową nienaganną służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym wręczając im listy gratulacyjne oraz pamiątkowe ryngrafy.

Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów, po której uczestnicy święta spotkali się na pikniku militarnym, w trakcie którego degustowali tradycyjne polskie potrawy. Tradycyjna grochówka, bigos oraz polska kiełbasa z rusztu przygotowane przez żołnierzy z plutonu zabezpieczenia kompanii manewrowej i Narodowego Elementu Wsparcia wzbudziły uznanie wszystkich uczestników spotkania.

Żołnierski piknik stanowił okazję do promocji Wojska Polskiego i zapoznania z jego dorobkiem oraz osiągnięciami polskich żołnierzy. Istotnym elementem był zorganizowany przez żołnierzy Zespołu Łącznikowo-Monitorującego (LMT) punkt promocyjny przybliżający gościom nasz kraj i nasze Siły Zbrojne. Piknikowi towarzyszyły liczne konkursy sprawnościowe, w których udział wzięli żołnierze kontyngentów stacjonujących w Camp Bondsteel.


Największym zainteresowaniem cieszyły się konkursy, w których uczestnicy musieli wykazać się tężyzną fizyczną, a najwięcej emocji wzbudził konkurs pod nazwą „Honker pushing race” polegający na przepchnięciu przez sześcioosobowe drużyny pojazdów typu HONKER na odległość 50 metrów. Zacięta rywalizacja zakończyła się zwycięstwem polskiego teamu wystawionego przez żołnierzy kompanii manewrowej, który w finałowej rozgrywce pokonał drużynę żołnierzy amerykańskich.

Podczas pikniku odbyła się akacja charytatywna połączona z loterią fantową. Każdy chętny mógł wylosować za niewielki datek wartościowe nagrody rzeczowe. Celem loterii było wsparcie akcji prowadzonej przez fundację „Pomagam” oraz zebranie środków na zakup materiałów piśmienniczych dla szkół w miejscowościach Kacanik, Hani I Elezit oraz Strpce. Organizację loterii wsparła Ambasada Polska w Republice Macedonii, która przekazała nagrody rzeczowe oraz materiały promocyjne.

Świąteczne popołudnie upłynęło pod hasłem sportowej rywalizacji. Dla upamiętnienia Święta Wojska Polskiego zorganizowano mistrzostwa żołnierzy Camp Bondsteel w piłce siatkowej oraz przeciąganiu liny o puchar dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Najlepszymi w przeciąganiu liny okazali się żołnierze kompanii manewrowej.

W turnieju piłki siatkowej rywalizowały reprezentacje żołnierzy polskich, amerykańskich, tureckich i ukraińskich. Zwyciężyła drużyna kompanii manewrowej Polskiego Kontyngentu Wojskowego, która w finale pokonała reprezentację żołnierzy tureckich. Na trzecim miejscu uplasowała się druga reprezentacja kompanii manewrowej, pokonując w półfinale drużynę Narodowego Elementu Wsparcia.

Po podsumowaniu mistrzostw zwycięskie reprezentacje uhonorowano pucharami Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Sukcesy sportowe polskich żołnierzy zakończyły obchody Święta Wojska Polskiego w Camp Bondsteel w Kosowie.

Źródło: kpt. Remigiusz Kwieciński/ PKW KFOR

REKLAMA

PZ

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński, mł. chor. Paweł Kołodziej, kpr. Norbert Polilejko

dodaj komentarz

komentarze


10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Chemicy do zadań specjalnych
Skok na głęboką wodę
Polsko-amerykańska współpraca
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Strzelnice dla terytorialsów
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Kierunek: misja
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Dla odważnych i walecznych
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Łączność: fundament operacji specjalnej
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Laserowa artyleria US Army
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Amerykanie znów w Drawsku
Szarża „Hallerczyka”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Trwała odporność terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Cud Piłsudskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Tak się zostaje prymusem
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Druga kadencja prezydenta Dudy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Chwała powstańcom
Not Contaminated With Routine
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Ukraiński kurs na Zachód
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO