moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarze z Meksyku pobici w Gdyni

Kilka osób rannych, kilkanaście odwiezionych na komisariat i 150 policjantów w akcji – to efekt niedzielnej bójki między meksykańskimi marynarzami a kibolami z Chorzowa. Funkcjonariusze sprawdzają taśmy z monitoringu miejskiego i próbują ustalić, kto zaatakował pierwszy.


Załoga meksykańskiego żaglowca „Cuauhtemoc” została pobita na gdyńskiej plaży przez pseudokibiców Ruchu Chorzów, którzy przyjechali na niedzielny mecz swojej drużyny z Arką Gdynia. Według świadków początkowo szamotały się dwie osoby, lecz po chwili do bójki włączyło się kilkadziesiąt osób. Część obserwujących zdarzenie twierdzi, że pierwsi zaatakowali pseudokibice, którzy już wcześniej zachowywali się agresywnie, pili alkohol i odpalali petardy. Jednak niektórzy świadkowie wskazują na marynarzy jako winnych zajścia. Meksykanie podobno zaczepiali opalające się kobiety i ubliżali kibicom. – Strony były tak samo aktywne. Musimy sprawdzić wersję kibiców, którzy mówili, że bronili kobiet – mówił podinsp. Adam Gruźlewski z policji w Gdyni. Interweniowało 150 policjantów. Na komisariat trafiło kilkanaście osób. Jednak po przesłuchaniu większość z nich została zwolniona.

W bójce rannych zostało kilkanaście osób. Dwóm meksykańskim marynarzom i trzem Polakom pomocy musiało udzielić pogotowie ratunkowe. Dwie osoby, Polak i Meksykanin, trafiły do szpitala z ranami kłutymi. Po opatrzeniu Polak został wypisany, w szpitalu pozostał tylko marynarz. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Policja przegląda teraz taśmy z monitoringu, by ustalić przebieg zajścia. Funkcjonariusze apelują do świadków, by przesyłali policji filmy nagrywane telefonami komórkowymi.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wydał w niedzielę specjalne oświadczenie, w którym potępił napaść na meksykańskich marynarzy. „Wyrażam najwyższe oburzenie, sprzeciw i oczekiwanie surowego ukarania wszystkich sprawców. Tego rodzaju bandyckie zachowania budzą odrazę i zasługują na powszechne potępienie” – napisał prezydent Szczurek.

„Cuauhtemoc”, żaglowiec należący do marynarki wojennej Meksyku, to jeden z najbardziej znanych okrętów na świecie. Jego nazwa – w tłumaczeniu „Spadający Orzeł” – pochodzi od imienia ostatniego władcy Azteków, który poległ w wojnie z hiszpańskimi konkwistadorami. Jego wizerunek można oglądać na galionie znajdującym się na dziobie okrętu. Okręt przepłynął 500 tysięcy mil morskich i okrążył świat. W sobotę – na zaproszenie władz miasta – okręt wpłynął do portu w Gdyni. Gospodarzem wizyty ze strony wojska jest 3 Flotylla Okrętów.

Źródło: TVN24, gazeta.pl

REKLAMA

JT

autor zdjęć: Krzysztof Żukowski

dodaj komentarz

komentarze

~Kibic
1376932380
Pierw pragnę zwrócić uwagę na zachowanie marynarzy Japońskiej Floty Samoobrony a później zastanawiać się czemu nie mieli przykrych sytuacji... artykuł jest tendencyjny i jak zwykle ukazuje kibiców jako mafijne hordy, które tylko marzą o obijaniu się po twarzy. Meksykanie mieli nieprzyjemną możliwość poznania polskich kibiców bo sami nieprzyjemnie się zachowali i to oni sprowokowali bójkę i dostali po uszach nie za ciemny kolor skóry jak to Pani zauważyła lecz za ciemnotę w kulturze wobec kobiet. Widzę nikt nie zwraca uwagi gdy kibice zbierają dary dla Kresowiaków, gdy biorą udział w uroczystościach patriotycznych, etc. Tutaj wg Pani logiki powinno być myślenie-biorą udział w uroczystościach patriotycznych więc faszyści (sarkazm wobec Pani teorii o tym jakimi to oni są rasistami). Proszę przypomnieć sobie co mówił o "kibolach" ś.p. pan gen. Petelicki. Po za tym nie możemy pozwolić aby Nas obrażano. Zastanówmy się jak uniknąć takieho rozumowania.
1A-DD-74-70

Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
 
Ćwiczenia z torpedą
NATO walczy z koronawirusem
Pilot F-16 oślepiony laserem
Pracowity tydzień flotylli
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Partyzanci rozgromili ubeków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Spartan” znów na Mazurach
MBDA w walce o „Narew”
Agent w generalskich szlifach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Podchorążowie za sterami Bielików
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Wojsko przeciw wirusowi
Obradowała Rada Gabinetowa
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Przeciwlotnicza Sona
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rubiny w walce z epidemią
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Patrioty z polskimi przyczepami
Specjalsi świętują
Army of Medics
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Amerykanie odmładzają F-16
Gotowi na „Defendera”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Białe noce podhalańczyków
Online z mistrzami sportu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Widzieć i nie być widzianym
Polskie porty bardziej otwarte
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poszukiwania Magneto
Sukcesy sportowców w mundurach
Co z tegorocznym MSPO?
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na zakupy do sklepu AMW
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO