moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Syria krwawi, świat się przygląda

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła atak z użyciem broni chemicznej, w wyniku którego zginęło ponad tysiąc Syryjczyków. Jednak nie będzie w tej sprawie śledztwa międzynarodowych inspektorów. Sprzeciwiły się temu Rosja i Chiny. Polska potępiła atak na ludność cywilną.


Zdaniem syryjskiej opozycji w ataku przy użyciu gazów bojowych, najprawdopodobniej sarinu, zginęło około 1300 osób. Rebelianci oskarżyli o dokonanie tej masakry siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada. George Sabra, były lider opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej, zażądał wyjaśnienia sprawy przez międzynarodowych inspektorów. – Nie tylko Asad nas zabija. Zabija nas słabość Narodów Zjednoczonych. Zabija nas wahanie USA – przekonywał Sabra, zarzucając społeczności międzynarodowej bierne przyglądanie się tragedii, jaka ma miejsce w Syrii.

W reakcji na atak na przedmieścia Damaszku, w trybie pilnym, zwołano Radę Bezpieczeństwa ONZ. Jednak poza słowami potępienia i apelu o pomoc ofiarom konfliktu Rada nie podjęła żadnej konkretnej decyzji. – Członkowie Rady są głęboko zaniepokojeni zarzutami wykorzystania broni chemicznej w Syrii. Są też przekonani, że to co się tam stało, musi zostać wyjaśnione, a sytuacja w tym kraju pilnie monitorowana – powiedziała po posiedzeniu Rady Maria Cristina Perceval, ambasador Argentyny w ONZ. Argentyna przewodniczy obecnie Radzie Bezpieczeństwa.
    
Przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii i Francji chcieli, by sprawę użycia gazów bojowych wyjaśnili inspektorzy ONZ. Obecnie w Syrii przebywają eksperci ONZ ds. broni chemicznej, którzy badają trzy inne przypadki użycia gazów bojowych. Pomysł ten zablokowały jednak Rosja i Chiny – państwa, które wspierają reżim Asada. Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius stwierdził jednak, że gdy doniesienia o masowym ataku chemicznym na cywilów się potwierdzą, społeczność międzynarodowa będzie musiała odpowiedzieć siłą. – Musiałaby to być reakcja siłowa ze strony społeczności międzynarodowej, ale nie ma mowy o wysyłaniu wojsk lądowych – powiedział minister we francuskiej telewizji BFM.

Zachód nie kwapi się jednak do zbrojnego wsparcia powstańców. Wprawdzie prezydent Barack Obama stwierdził w ubiegłym tygodniu, że użycie gazów bojowych byłoby przekroczeniem „czerwonej linii”, ale gen. Martin Dempsey, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, w wysłanym 19 sierpnia liście do Kongresu napisał, że rząd USA sprzeciwia się interwencji. Według niego dojście do władzy powstańców nie byłoby w amerykańskim interesie, gdyż wśród rebeliantów zaczęli dominować islamscy radykałowie.

Polskie MSZ w wydanym dziś oświadczeniu potępiło atak rakietowy na ludność cywilną i „wyraża najwyższe zaniepokojenie doniesieniami o możliwym użyciu broni chemicznej”.
– Potwierdzenie tych oskarżeń świadczyłoby o nieakceptowanej eskalacji konfliktu w Syrii, który pochłonął już ponad sto tysięcy ofiar. Użycie tego typu broni przez którąkolwiek ze stron stanowi pogwałcenie wszelkich norm prawa międzynarodowego – czytamy w oświadczaniu resortu. Polska wzywa do wydania inspektorom ONZ zezwolenia na pełny dostęp do miejsc domniemanego użycia broni chemicznej. Oczekujemy, że wszystkie strony konfliktu w Syrii będą ściśle współpracować z misją dochodzeniową w celu szybkiego i pełnego wyjaśnienia ostatnich doniesień – czytamy w oświadczeniu MSZ.

Agencja Reutera podała, że atak, do którego doszło w nocy z wtorku na środę na przedmieściach Damaszku, przeprowadziły wojska reżimowe. Według Agencji użyto rakiet z głowicami z gazem, najprawdopodobniej sarinem. Siły rządowe zaprzeczyły temu i uznały, że atak był prowokacją przeprowadzoną przez opozycję. W trwającej od dwóch lat wojnie domowej w Syrii zginęło ponad 100 tys. osób, a miliony uciekły za granicę.

Źródło: pap/wyborcza.pl

JT

autor zdjęć: Aleppo Media Centre

dodaj komentarz

komentarze


Medycy WOT kontra COVID-19
 
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Ochotnik do Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Policja i wojsko kontra COVID-19
We Are All Darfur
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Obradowała Rada Gabinetowa
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Wojskowi medycy w gotowości
Edukacja na platformie
Logistycy transportują środki ochronne
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Sześć dekad pod wirnikiem
Iran uderza w USA
„Gwiezdne wojny” Reagana
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Poprad w kolejnej jednostce
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Trzy cele na ścieżce
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zryw kościuszkowski
PGZ pomaga w walce z epidemią
Studia on-line w Szkole Orląt
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Sukcesy sportowców w mundurach
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Arsenał Iranu
Dowodzę najlepszymi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Następca RPG-7
Koronawirus na wojskowej uczelni
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Defense Without Politics
Terytorialsi nie stracą dodatku
Testy radarów dla Wisły
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Saperzy w walce z Covid-19
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Certyfikacja na „Tarczowni”
Dwa oblicza agenta wywiadu
Rakiety w celu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO