moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie z brygadą

W związku z odejściem ze struktur 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego, w dniu 23 sierpnia 2013 r., na uroczystej zbiórce w Sali Tradycji 25 BKPow odbyło się pożegnanie kpt. Eweliny Osuchowska-Rybka, kpt. Tomasza Rybka oraz starszego szeregowego Mariusza Zalega.


Pełniący obowiązki dowódcy brygady ppłk Tomasz Królikowski  w obecności żołnierzy i pracowników wojska uroczyście pożegnał odchodzących żołnierzy.

W trakcie zbiórki wspomniano przebieg służby wojskowej każdego z żegnanych żołnierzy oraz ich zasługi w działalności służbowej na rzecz brygady. Życząc dalszych sukcesów w życiu służbowym jak i prywatnym, dowódca wręczył odchodzącym pisemne podziękowania.

Na zakończenie kpt. Tomasz Rybka w imieniu wszystkich odchodzących żołnierzy podziękował za wspólnie spędzone lata w brygadzie, po czym dokonano wpisu do księgi pamiątkowej.

Kapitan Ewelina Osuchowska-Rybka w 2000 roku rozpoczęła służbę wojskową w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu na kierunku zmechanizowanym. Po promocji w 2004 r. wyznaczona została na stanowisko służbowe w 25 Batalionie Dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim jako pierwsza kobieta żołnierz w strukturach 25 BKPow dowódca plutonu rozpoznawczego.

REKLAMA

Od lipca 2007 r. do lutego 2008 r. pełniła obowiązki dowódcy plutonu dowodzenia i zabezpieczenia śmigłowców w Polskim Kontyngencie Wojskowym wchodzącym w skład Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Za nienaganną służbę podczas IX zmiany PKW Irak prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał kpt. Ewelinie Osuchowskiej-Rybka „Gwiazdę Iraku”.

W uznaniu zasług dla IX zmiany MND CS gen. dyw. Tadeusz Buk wyróżnił w/w oficera ryngrafem pamiątkowym ,,Pro Memoria” oraz za wzorowe pełne poświęcenia wykonywanie zadań w ramach IX zmiany monetą pamiątkową dowódcy MND CS. Po zakończeniu misji zagranicznej powróciła do 25 Batalionu Dowodzenia na stanowisko szefa sekcji wychowawczej. W 2011 roku objęła obowiązki oficera prasowego w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.      

W 2011 roku rozkazem personalnym dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej mianowana została do stopnia kapitana oraz odznaczona za długoletnią i wzorową służbę brązowym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Rozkazem Dowódcy 25 BKPow wyznaczona została do udziału w XI zmianie PKW w Islamskiej Republice Afganistanu.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 września została wyznaczona na nowe stanowisko służbowe w Departamencie Prasowo-Informacyjnym MON.

Kapitan Tomasz Rybka w 1999 roku rozpoczął służbę wojskową w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Po promocji w roku 2003 został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża. W 2004 roku przeniesiony do pełnienia dalszej służby wojskowej w strukturach 25 Brygady Kawalerii Powietrznej jako dowódca plutonu w 7 Batalionie Kawalerii Powietrznej.

Kpt. Rybka trzykrotnie pełnił służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Dwukrotnie jako dowódca plutonu oraz raz jako zastępca dowódcy szwadronu. W 2009 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy kompanii w 25 Batalionie Dowodzenia i mianowany do stopnia kapitana. Dwukrotnie skierowany do pełnienia służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu.

W podziękowaniu za wzorową służbę w XI zmianie PKW Afganistan został odznaczony przez stronę amerykańską medalem The Army Commendation Medal. Od 2011 r. pełnił służbę  w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej jako oficer w Sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej. W uznaniu za swoją długoletnią i wzorową służbę został odznaczony brązowym medalem „Siły w Służbie Ojczyzny”

Decyzją Ministra Obrony Narodowej został wyznaczony na stanowisko specjalisty w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych MON.

Starszy szeregowy Mariusz Zalega został powołany do zasadniczej służby wojskowej w 2001 roku, którą pełnił w 7 Batalionie Kawalerii Powietrznej. Po jej zakończeniu powołany do służby nadterminowej jako kierowca w tej samej jednostce wojskowej. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2005 roku. W 2012 roku wyznaczony został na stanowisko młodszy kierowca- elektromechanik w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

W dniu 28 sierpnia zwolniony z zawodowej służby wojskowej wskutek zakończenia kontraktu i przeniesiony do rezerwy.

Źródło: por. Tomasz Pierzak

PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Tadeusz Bartosiński

dodaj komentarz

komentarze


„Orca” na Atlantyku
 
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wymagający sprawdzian podoficerów
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Amerykanie odmładzają F-16
Świąteczne prezenty od AMW
„Sonderfahndungsbuch Polen” – lista śmierci
Komisje sejmowe o umowie z USA
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Anna Leska – niezwykły pilot w burzliwych czasach
Święto sportowców w mundurach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Start w nieznane
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dominatorzy biegów na orientację
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
A17 – następcy Kobbenów?
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Kolejny dzień walki z pandemią
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Obrady ministrów obrony NATO
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
EkstraKLASA dla uczniów
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ukraiński kurs na Zachód
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Gepardy już na Mazurach
Uwaga, lot kontrolowany
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Laserowa artyleria US Army
Walka z COVID-19 trwa
NATO broni cyberprzestrzeni
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
F-16 kończą misję w Estonii
Sąd nad systemem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Polowe fortyfikacje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO