moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zdanie obowiązków zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej – szefa Sztabu MW

29 sierpnia na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” odbyła się uroczystość zdania obowiązków zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej – szefa Sztabu MW przez wiceadmirała Ryszarda Szczepana Demczuka.


Z dniem 19 sierpnia minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyznaczył wiceadmirała Ryszarda Demczuka na stanowisko szefa Zespołu do spraw Inspektoratu Marynarki Wojennej w Grupie Organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.    

Ceremonia, w asyście pocztu sztandarowego Marynarki Wojennej, rozpoczęła się o godzinie 09:00 od złożenia meldunku dowódcy Marynarki Wojennej admirałowi floty Tomaszowi Mathea. Głównym punktem uroczystości było odczytanie decyzji ministra obrony narodowej o zdaniu obowiązków zastępcy dowódcy MW – szefa Sztabu MW przez wiceadmirała Ryszarda Demczuka i objęciu przez niego nowego stanowiska. Dowódca Marynarki Wojennej wyróżnił także wiceadmirała Ryszarda Demczuka kordzikiem honorowym Sił Zbrojnych RP.    
 
*****
Wiceadmirał Ryszard Szczepan Demczuk urodził się 3 sierpnia 1959 r. w Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (1985). Ukończył: kurs przeszkolenia oficerów szczebla operacyjno-taktycznego (1990), międzynarodowy kurs oficerów sztabu w Akademii Obrony Holandii (1996), kurs integracji z NATO (1998), kurs „Liderzy XXI wieku” w Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa w amerykańskim Instytucie im Georga C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen (1998), studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej (2000) oraz podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport (2001).

Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej od 1985 roku pełnił służbę w 3 Flotylli Okrętów w 1 Dywizjonie Okrętów Rakietowych, przechodząc wszystkie szczeble dowodzenia od dowódcy działu do dowódcy okrętu. W latach 1989−1994 dowodził okrętem rakietowym ORP „Oksywie”, a w latach 1995−1997 okrętem rakietowym ORP „Grom”. Następnie zajmował stanowiska w 3 Flotylli Okrętów i w Sztabie Marynarki Wojennej. W 2002 roku powrócił do Dywizjonu Okrętów Rakietowych i w tym samym roku objął nad nim dowodzenie. Następnie pełnił obowiązki głównego specjalisty w Dowództwie Marynarki Wojennej. W 2007 roku został dowódcą Centrum Operacji Morskich. W czerwcu 2008 roku zdał obowiązki dowódcy COM i został skierowany na studia polityki obronnej w Uniwersytecie Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. W dniu 1 grudnia 2009 r. objął obowiązki szefa Szkolenia Marynarki Wojennej RP. Od listopada 2010 roku do sierpnia 2011 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Grupy Zadaniowej CJIATF-SHAFAFIYAT w strategicznym dowództwie ISAF w Kabulu.

W dniu 1 października 2012 roku objął obowiązki zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej – szefa Sztabu MW. Z dniem 19 sierpnia 2013 roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyznaczył wiceadmirała Ryszarda Demczuka na stanowisko szefa Zespołu do spraw Inspektoratu Marynarki Wojennej w Grupie Organizacyjnej Dowództwa Generalnego RSZ.

Wiceadmirał Ryszard Demczuk jest także czołowym racjonalizatorem Marynarki Wojennej. Jego wnioski pt. „Proces dowodzenia. Metodologia pracy dowódcy i sztabu w planowaniu działań bojowych w aspekcie spełnienia wymogów interoperacyjności z procedurami obowiązującymi w NATO” oraz „Wykorzystanie planszetu OPA w walce o żywotność okrętu, wg. procedur NATO” zdobyły wyróżnienie dowódcy Marynarki Wojennej i zostały wprowadzone do stosowania w Marynarce Wojennej. W 2006 roku praca racjonalizatorska pt. „Modernizacja morskiej wyrzutni celu powietrznego ICP KOLIBER” zdobyła 1. miejsce w Marynarce Wojennej.

Wiceadmirał Ryszard Demczuk jest żonaty i ma dwie córki. Interesuje się literaturą, historią cywilizacji i rozwoju myśli wojskowej.

REKLAMA

PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polowe fortyfikacje
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Świąteczne prezenty od AMW
Święto sportowców w mundurach
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Walka z COVID-19 trwa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
A17 – następcy Kobbenów?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Uwaga, lot kontrolowany
Start w nieznane
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Sonderfahndungsbuch Polen” – lista śmierci
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Wymagający sprawdzian podoficerów
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Komisje sejmowe o umowie z USA
Anna Leska – niezwykły pilot w burzliwych czasach
Kolejny dzień walki z pandemią
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Gepardy już na Mazurach
Sąd nad systemem
EkstraKLASA dla uczniów
Obrady ministrów obrony NATO
NATO broni cyberprzestrzeni
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Laserowa artyleria US Army
Stał prosto, o łaskę nie prosił
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
„Orca” na Atlantyku
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Dominatorzy biegów na orientację
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO