moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W hołdzie zwycięzcom 1683 roku

Na jednym z reprezentacyjnych placów stolicy Austrii – Minoritenplatz, 7 września 2013 roku odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 330. rocznicy wiktorii wiedeńskiej oraz 50. rocznicy utworzenia Dowództwa Garnizonu Wiedeń. Specjalnie na tę okoliczność strona austriacka zaprosiła do wspólnego uczczenia obu wydarzeń stronę polską.


Dzięki zaproszeniu na oficjalnej zbiórce stanęły wspólnie pododdziały austriackie oraz kompania reprezentacyjna Wojsk Lądowych wystawiona przez Batalion Dowodzenia Dowództwa Wojsk Lądowych z Warszawy i Orkiestra Wojskowa z Krakowa. Delegacji polskiej przewodniczył zastępca dowódcy Wojsk Lądowych – szef Sztabu generał dywizji Andrzej Malinowski, któremu towarzyszyli m.in. dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej generał brygady Cezary Podlasiński i przedstawiciel Dowództwa Garnizonu Warszawa pułkownik Adam Wronecki.

Ponadto na uroczystościach nie mogło zabraknąć ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Austrii pana Artura Lorkowskiego, attaché wojskowego przy Ambasadzie RP pułkownika Tomasza Cymka i przedstawicieli środowisk polonijnych.

W swoim wystąpieniu generał Andrzej Malinowski podkreślił wagę zwycięstwa sprzed 330 lat, zwracając uwagę na to, jak dalekosiężny wpływ wiktoria miała na późniejsze losy Europy. Nawiązując do dzisiejszego święta Dowództwa Garnizonu Wiedeń zaakcentował, że służący w nim żołnierze nawiązują do najlepszych dokonań XVII-wiecznej koalicji, która walczyła wspólnie pod jedną komendą.

Zadowolenia z udziału polskich żołnierzy w ceremonii na Minoritenplatz nie krył dowódca Sił Zbrojnych Austrii generał broni Franz Reissner i dowódca Garnizonu Wiedeń generał brygady Kurt Wagner. Była to szczególna sytuacja, bowiem dotychczas nigdy jeszcze żaden zagraniczny pododdział nie uczestniczył w oficjalnych uroczystościach wspólnie z austriacką kompanią honorową.

REKLAMA

W czasie oficjalnej zbiórki austriaccy i polscy żołnierze wystąpili pod komendą dowódcy uroczystości majora Tomasa Güttesbergera. Po zakończeniu tej części święta, orkiestra z Krakowa zaprezentowała pokaz musztry paradnej, wykonując jednocześnie wiązankę utworów muzycznych. Zarówno występ kompanii honorowej jak również orkiestry zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Pod wrażeniem był również dowódca Sił Zbrojnych Republiki Austrii generał broni Franz Reissner, który osobiście złożył podziękowania na ręce polskich żołnierzy.

W niedzielę, 8 września, na wzgórzu Kahlenberg odbyła się druga uroczystość rocznicowa, której organizatorem było środowisko Polonii Austriackiej. Mszę świętą celebrował biskup pomocniczy Diecezji Łowickiej ksiądz biskup Józef Zawitkowski. Na nabożeństwo, odprawiane w rocznicę wiktorii wiedeńskiej, przybyło wielu dostojnych gości, wśród których znalazł się ambasador RP, delegacje Dowództwa Wojsk Lądowych i 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, członkowie stowarzyszeń historycznych i grup rekonstrukcyjnych w strojach z epoki Jana III Sobieskiego, uczestnicy biegu śladami wyprawy polskiej pod Wiedeń.

Szczególnie podniosłym momentem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą polskiego króla. W imieniu dowódcy Wojsk Lądowych kwiaty złożył, wspólnie z dowódcą Garnizonu Wiedeń, generał dywizji Andrzej Malinowski. Z kolei żołnierzy „czarnej dywizji” – związku taktycznego, którego patronem jest Jan III Sobieski – reprezentowali dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej generał brygady Cezary Podlasiński oraz podpułkownicy Stanisław Sokołowski i Arkadiusz Stachowiak.

Po uroczystościach licznie zebrana publiczność podziwiała występ Orkiestry Wojskowej z Krakowa, którą dowodził major Dariusz Bylina. Podobnie jak dzień wcześniej kompania reprezentacyjna, którą dowodził kapitan Przemysław Kubicki, otrzymała niezwykle gorący aplauz i miała trudności, by zakończyć swój występ.

Dwudniowe obchody obu rocznic pokazały, że Polacy i Austriacy nadal – podobnie jak za czasów Jana III Sobieskiego – potrafią się porozumieć i współdziałać. Obecność polskich mundurów w stolicy Austrii potwierdziła, że oba kraje łączy wspólna bogata przeszłość. Partnerskie relacje ujawniły się w czasie całego pobytu, który strona austriacka przygotowała na najwyższym poziomie. Rocznicę wiktorii wiedeńskiej 1683 roku i hołd jej bohaterom złożony został godnie.  

Źródło: Jacek Matuszak


PZ

autor zdjęć: DWL

dodaj komentarz

komentarze


Głos (z) płonącej Warszawy
 
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
F-16 kończą misję w Estonii
„Harpun” do walki
Sukcesy sportowców w mundurach
Nowy wiceminister w MON
MON nie wycofuje się z MSPO
Agent w generalskich szlifach
Trzeba rozbić to więzienie!
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojsko przeciw wirusowi
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Na misjach święta inne niż zwykle
Obradowała Rada Gabinetowa
„Ratownik” od nowa
„Spartan” znów na Mazurach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prawdziwi wojownicy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Święto żołnierzy służących na misjach
Morskie początki „Anakondy”
Transportery płyną na drugi brzeg
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Co z tegorocznym MSPO?
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
NATO walczy z koronawirusem
Widzieć i nie być widzianym
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mercedes nie tylko do holowania
Specjalsi świętują
Na wakacje z WOT
Ćwiczenia z torpedą
Koniec kijowskiego snu
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
„Anakonda” rusza na poligony
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Białe noce podhalańczyków
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO