moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy sztandar 11 pa

6 września br. w Węgorzewie odbyły się obchody święta 11 Mazurskiego Pułku Artylerii im. gen. Józefa Bema połączone z uroczystym wręczeniem sztandaru.  


Piątkowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Węgorzewie, po której pododdziały pułku wraz z grupami rekonstrukcji historycznej oraz pojazdami przemaszerowały ulicami miasta do jednostki wojskowej. O godzinie 12.00 dowódca pułku płk Dariusz Adamczyk złożył szefowi Zarządu Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. Franciszkowi Kochanowskiemu meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu.

W tym szczególnym dniu swoją obecnością jednostkę zaszczycili przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Dowództwa Wojsk Lądowych, przedstawiciele władz samorządowych, byli dowódcy i żołnierze węgorzewskiej jednostki, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa, dzieci i młodzież z węgorzewskich szkół oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt, po czym głos zabrał dowódca pułku płk Dariusz Adamczyk, który na początku swojego wystąpienia serdecznie przywitał wszystkich zebranych. – Sztandar wręczany w dniu dzisiejszym, w swej barwie i symbolach nawiązuje do sztandaru 1 Warszawskiej Brygady Artylerii Armat, która 70 lat temu – 3 września 1943 roku – rozpoczynała swoje funkcjonowanie – mówił płk Adamczyk. – Sztandaru, który jest symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa. 11 Mazurski Pułk Artylerii przejął chlubne tradycje jednostek artyleryjskich, w tym 1 Warszawskiej Brygady Artylerii Armat i dziś możemy być dumni, ze możemy pomnażać dorobek pokoleń artylerzystów.

Po przemówieniu dowódcy pułku ojciec chrzestny sztandaru – burmistrz Węgorzewa – Krzysztof Piwowarczyk odczytał akt ufundowania sztandaru 11 Mazurskiemu Pułkowi Artylerii, po czym nastąpiło symboliczne wbicie gwoździ honorowych w drzewiec sztandaru. Kolejnym punktem ceremonii było poświęcenie sztandaru przez przedstawiciela biskupa polowego Wojska Polskiego ks. płk. Bogdana Radziszewskiego oraz przedstawiciela ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego ks. por. Dawida Banacha.

REKLAMA

Następnie rodzice chrzestni sztandaru Krzysztof Piwowarczyk oraz Halina Faj – starosta węgorzewski – przekazali sztandar gen. bryg. Franciszkowi Kochanowskiemu, który w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył sztandar płk. Dariuszowi Adamczykowi, po czym sztandar pułku został udekorowany kombatanckim krzyżem pamiątkowym „Zwycięzcom”, nadanym węgorzewskiej jednostce przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych.

Po prezentacji sztandaru przed frontem pododdziałów, wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe, a po odegraniu „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”, przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Elbląga, odbyła się defilada pododdziałów. Główną część uroczystości zakończył pokaz dynamiczny działania pododdziałów pułku, który spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów.

Kolejne atrakcje dla tych, którzy odwiedzili w piątek węgorzewskich artylerzystów, czekały na boisku sportowym, gdzie przygotowano pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu pułku oraz pokaz działania kawalerii konnej i prezentacja replik sprzętu artylerii dawnej.

Źródło: kpt. Damian Zebzda

PZ

autor zdjęć: chor. Sebastian Erbetowski

dodaj komentarz

komentarze


Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
 
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Komandosi znad Garigliano
Najlepsi wśród „górali”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Trudny rok na misjach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Trudny egzamin przed misją
Armia Fight Night znów w akcji
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Pustynna burza wokół Husajna
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kolejny dzień walki z koronawirusem
155 mm dla US Army
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Krok po kroku do cyberwojska
„Tarzan” wróci do domu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Amerykanie odmładzają F-16
Kutno w sieci LogHubs
Dama odeszła do historii
Saperzy zimą otworzą ogień
Meta podsumowała komandoskie biegi
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Kwalifikacja odbędzie się …
Na rozgrzewkę – zapasy
Na straży niebieskiej linii
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Kuźnie oficerskich kadr
Taktyka w Górach Izerskich
Jakie zmiany w mundurówce?
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Wojsko – plan na życie
Laserowa artyleria US Army
Wojsko walczy z COVID-19
WBH upublicznia swoje archiwa
Obrady ministrów obrony NATO
Jest Warszawa
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Powstali przeciw carskiej potędze
Ukraiński kurs na Zachód
IBCS dla Polski
Hartowanie spadochroniarzy
Symulator Orlika w Dęblinie
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Nurkowie w głębinach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO