moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy sztandar 11 pa

6 września br. w Węgorzewie odbyły się obchody święta 11 Mazurskiego Pułku Artylerii im. gen. Józefa Bema połączone z uroczystym wręczeniem sztandaru.  


Piątkowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Węgorzewie, po której pododdziały pułku wraz z grupami rekonstrukcji historycznej oraz pojazdami przemaszerowały ulicami miasta do jednostki wojskowej. O godzinie 12.00 dowódca pułku płk Dariusz Adamczyk złożył szefowi Zarządu Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. Franciszkowi Kochanowskiemu meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu.

W tym szczególnym dniu swoją obecnością jednostkę zaszczycili przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Dowództwa Wojsk Lądowych, przedstawiciele władz samorządowych, byli dowódcy i żołnierze węgorzewskiej jednostki, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa, dzieci i młodzież z węgorzewskich szkół oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt, po czym głos zabrał dowódca pułku płk Dariusz Adamczyk, który na początku swojego wystąpienia serdecznie przywitał wszystkich zebranych. – Sztandar wręczany w dniu dzisiejszym, w swej barwie i symbolach nawiązuje do sztandaru 1 Warszawskiej Brygady Artylerii Armat, która 70 lat temu – 3 września 1943 roku – rozpoczynała swoje funkcjonowanie – mówił płk Adamczyk. – Sztandaru, który jest symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa. 11 Mazurski Pułk Artylerii przejął chlubne tradycje jednostek artyleryjskich, w tym 1 Warszawskiej Brygady Artylerii Armat i dziś możemy być dumni, ze możemy pomnażać dorobek pokoleń artylerzystów.

Po przemówieniu dowódcy pułku ojciec chrzestny sztandaru – burmistrz Węgorzewa – Krzysztof Piwowarczyk odczytał akt ufundowania sztandaru 11 Mazurskiemu Pułkowi Artylerii, po czym nastąpiło symboliczne wbicie gwoździ honorowych w drzewiec sztandaru. Kolejnym punktem ceremonii było poświęcenie sztandaru przez przedstawiciela biskupa polowego Wojska Polskiego ks. płk. Bogdana Radziszewskiego oraz przedstawiciela ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego ks. por. Dawida Banacha.

REKLAMA

Następnie rodzice chrzestni sztandaru Krzysztof Piwowarczyk oraz Halina Faj – starosta węgorzewski – przekazali sztandar gen. bryg. Franciszkowi Kochanowskiemu, który w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył sztandar płk. Dariuszowi Adamczykowi, po czym sztandar pułku został udekorowany kombatanckim krzyżem pamiątkowym „Zwycięzcom”, nadanym węgorzewskiej jednostce przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych.

Po prezentacji sztandaru przed frontem pododdziałów, wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe, a po odegraniu „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”, przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Elbląga, odbyła się defilada pododdziałów. Główną część uroczystości zakończył pokaz dynamiczny działania pododdziałów pułku, który spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów.

Kolejne atrakcje dla tych, którzy odwiedzili w piątek węgorzewskich artylerzystów, czekały na boisku sportowym, gdzie przygotowano pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu pułku oraz pokaz działania kawalerii konnej i prezentacja replik sprzętu artylerii dawnej.

Źródło: kpt. Damian Zebzda

PZ

autor zdjęć: chor. Sebastian Erbetowski

dodaj komentarz

komentarze


Głos (z) płonącej Warszawy
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na misjach święta inne niż zwykle
Sukcesy sportowców w mundurach
Wojsko przeciw wirusowi
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
NATO walczy z koronawirusem
Koniec kijowskiego snu
Agent w generalskich szlifach
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Specjalsi świętują
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
MON nie wycofuje się z MSPO
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Harpun” do walki
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Ratownik” od nowa
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Transportery płyną na drugi brzeg
„Spartan” znów na Mazurach
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
„Anakonda” rusza na poligony
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Morskie początki „Anakondy”
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prawdziwi wojownicy
Białe noce podhalańczyków
Widzieć i nie być widzianym
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ćwiczenia z torpedą
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Święto żołnierzy służących na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Mercedes nie tylko do holowania
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Trzeba rozbić to więzienie!
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polskie porty bardziej otwarte
Na wakacje z WOT
Co z tegorocznym MSPO?
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO