moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozpoczęcie szkolenia XV zmiany PKW Afganistan

W 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej rozpoczęło się szkolenie dowództwa i sztabu XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.


Żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej dowiedzieli się o czekającym na nich zadaniu podczas święta brygady w czerwcu. Wówczas obecny na święcie logistyków  zastępca szefa Inspektoratu − szef Logistyki generał  brygady Dariusz Łukowski w swoim przemówieniu podziękował opolskim żołnierzom za sumienną służbę w kraju i poza jego granicami. Podkreślił, też że dobra renoma brygady jest zasługą jej żołnierzy, którzy wszędzie są oceniani i postrzegani jako fachowcy. Pan generał następnie poinformował, że  to właśnie 10 Opolska Brygada Logistyczna będzie odpowiadała za sformowanie, wyszkolenie oraz przygotowanie XV zmiany PKW Afganistan, której to zadaniem będzie zakończenie misji afgańskiej.

Na zbiórce 10 Opolskiej Brygady Logistycznej pełniący obowiązki dowódcy jednostki pułkownik Mariusz Skulimowski  zainaugurował rozpoczęcie szkolenia dowództwa i sztabu XV zmiany PKW Afganistan. Wkrótce reszta pododdziałów już sformowanych i mających wejść w skład XV zmiany również rozpocznie szkolenie w opolskiej jednostce.  Do tej pory logistycy w ramach przygotowania kontyngentu opracowali dokumentację rozkazodawczą i szkoleniową, przeprowadzili rozmowy kwalifikacyjne z żołnierzami − kandydatami do udziału w afgańskiej misji, zorganizowali konferencję koordynacyjną dotyczącą przygotowania, szkolenia XV zmiany PKW Afganistan oraz sformowano komponenty,  za których przygotowanie jest odpowiedzialna opolska brygada. Obecnie logistycy są w trakcie realizacji badań lekarskich mających za zadanie dopuszczenie ich do służby poza granicami kraju.

Pułkownik Mariusz Skulimowski podkreślił wagę i rolę zadania, jakie czeka na opolskich żołnierzy, ale przypomniał też, że opolska jednostka posiada niezbędne doświadczenie, sprzęt oraz znakomicie wyszkolonych żołnierzy − fachowców,  aby szybko i skutecznie zrealizować wszystkie stojące przed nią przedsięwzięcia w ramach tworzonej XV zmiany PKW Afganistan. Żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w swojej historii  prowadzili już operacje zakończenia działalności polskich żołnierzy na misjach miedzy innymi w Iraku i Czadzie.

Już po inauguracji szkolenia na sali planowani szef  szkolenia brygady  podpułkownik Krzysztof Kałwak zapoznał przyszłych misjonarzy −  żołnierzy dowództwa i sztabu XV zmiany PKW Afganistan z przygotowaną wcześniej i zatwierdzoną przez przełożonych koncepcją  oraz przebiegiem szkolenia XV zmiany PKW Afganistan. Przygotowane  szkolenie będzie w głównej mierze uwzględniało doświadczenia i wnioski zdobyte przez opolskich logistyków na poprzednich zmianach w Afganistanie.

Szkolenie czekające żołnierzy będzie starało się ich przygotować na wszelkie możliwe sytuacje, które na misji mogą zaistnieć, ponieważ  tu w garnizonie możemy ćwiczyć każde zagadnienie, sytuację do perfekcji, ale tam, na misji musimy już działać natychmiast stosując procedury, reagując na zaistniałe sytuacje oraz wykorzystując umiejętności opanowane do perfekcji podczas szkolenia w kraju.  Żołnierze poza zajęciami typowo wojskowymi i logistycznymi zapoznają się też z kulturą Afganistanu i jego mieszkańców, poznają zasady rządzące islamem oraz szczegółowo te dotyczące międzynarodowego prawa wojennego i  zasad użycia broni na misjach przez polskich żołnierzy. Żołnierze poza intensywnym szkoleniem w opolskiej jednostce będą brali udział w kursach i szkoleniach organizowanych na terenie całej Polski, a mających na celu podniesienie lub doskonalenie ich kwalifikacji, które będą niezbędne im na misji.

Sprawdzianem kończącym to ponad półroczne szkolenie będą dwa ćwiczenia: ćwiczenie taktyczno- specjalne oraz ćwiczenie „Bagram XV”, w trakcie których będzie oceniany stopień przygotowania logistyków z opolskiej jednostki do czekających na nich wyzwań w dalekim Afganistanie.


Na koniec  podsumowując spotkanie zabrał głos pułkownik Mariusz Skulimowski podkreślając wśród zgromadzonych, że logistycy z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej będą realizować zadania i przedsięwzięcia, dla których powołano miedzy innymi jednostkę. Prawidłowe i szybkie zakończenie misji żołnierzy polskich w Afganistanie jest zadaniem głównym 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w 2014 roku.

REKLAMA


Źródło: kpt. Leszek Radzik/10 BLog

PZ

autor zdjęć: kpt. Leszek Radzik/10 BLog

dodaj komentarz

komentarze


10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
 
Transportery płyną na drugi brzeg
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Widzieć i nie być widzianym
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Agent w generalskich szlifach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Mercedes nie tylko do holowania
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Koniec kijowskiego snu
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
MON nie wycofuje się z MSPO
Online z mistrzami sportu
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
„Ratownik” od nowa
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Na misjach święta inne niż zwykle
Specjalsi świętują
Prawdziwi wojownicy
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Polskie porty bardziej otwarte
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO walczy z koronawirusem
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Harpun” do walki
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Na wakacje z WOT
Morskie początki „Anakondy”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Święto żołnierzy służących na misjach
Sukcesy sportowców w mundurach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Białe noce podhalańczyków
Ćwiczenia z torpedą
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Spartan” znów na Mazurach
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Głos (z) płonącej Warszawy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Anakonda” rusza na poligony
Amerykanie odmładzają F-16
Co z tegorocznym MSPO?
Wojsko przeciw wirusowi
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Trzeba rozbić to więzienie!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO