moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zniszczyli miny, odparli rebeliantów

Wykryli i zneutralizowali 14 min, oczyścili drogę statkowi wiozącemu pomoc humanitarną, odparli niezliczoną ilość ataków z wody i powietrza – natowski zespół, na którego czele stoi ORP „Czernicki”, zakończył właśnie udział w manewrach „Northern Coasts 2013”.


„Northern Coasts” to jedne z największych i najważniejszych ćwiczeń na Bałtyku. W tegorocznych udział wzięło 40 okrętów, dziesięć śmigłowców oraz 2,5 tysiąca marynarzy i żołnierzy z 15 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wśród uczestników znalazły się okręty natowskiego zespołu obrony przeciwminowej. Na ich czele stoi polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. – Na czas manewrów dołączyła do nas duńska fregata HDMS „Thetis”, dwie mniejsze jednostki z tego kraju, a także polski niszczyciel min ORP „Czajka” – informuje kpt. mar. Piotr Wojtas, rzecznik zespołu. Celem ćwiczeń było przetrenowanie różnych wariantów wielonarodowej operacji pokojowej.


Według scenariusza na Półwyspie Skandynawskim doszło do konfliktu dwóch fikcyjnych państw. Uaktywniły się tam zbrojne grupy separatystyczne, które zaczęły prześladować cudzoziemców i przeprowadzać zamachy na lądzie i morzu. ONZ zdecydowała o wysłaniu na północny Bałtyk międzynarodowych sił.

Ćwiczenia rozpoczęły się 9 września w szwedzkim porcie Karlskrona. – Po wyjściu w morze nasz zespół skierował się w okolice Bornholmu. Tam przez trzy dni okręty ćwiczyły strzelania artyleryjskie, manewrowanie w szykach, podchodzenie burta w burtę do innej jednostki, by w ten sposób przygotować się do uzupełniania zapasów paliwa bądź przekazywania ładunków – wylicza kpt. mar. Wojtas. – Chodziło o to, by zgrać się przed zasadniczą częścią manewrów – dodaje.


12 września okręty zespołu przemieściły się w okolice Gotlandii i wkroczyły do akcji. Ich zadaniem było wytyczenie trasy dla statku z pomocą humanitarną, a także zapewnienie bezpieczeństwa jednostkom, które w sporny rejon wysłała ONZ. – Okręty przeciwminowe dniem i nocą przeszukiwały dno na torach podejściowych do wyznaczonego portu i dwóch kotwicowisk – wyjaśnia kmdr por. Piotr Sikora, dowódca zespołu. – W tym czasie nasz okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” patrolował rejon operacji, duńska fregata zaś HDMS „Thetis” prowadziła obserwację przestrzeni powietrznej, aby ostrzegać o ewentualnym zagrożeniu dla jednostek zajętych poszukiwaniem min – tłumaczy. Okręty zespołu były niemal przez cały czas atakowane przez łodzie motorowe i śmigłowce rebeliantów. Ataki udało się odeprzeć.


Tymczasem okręty przeczesujące akwen natrafiały na kolejne miny. Łącznie wykryły ich 14. – Były to miny ćwiczebne, które jeszcze przed manewrami pozostawili organizatorzy – tłumaczy kpt mar. Wojtas. Meldunek o znalezieniu każdej z nich był przekazywany do dowództwa ćwiczenia. Następnie pod wodę schodzili nurkowie, którzy przeprowadzali symulowaną operację jej zniszczenia. Ostatecznie zadanie udało się wykonać. – W odróżnieniu od tradycyjnych operacji poszukiwania pozostałości po czasach wojen światowych, w trakcie ćwiczeń takich jak „Northern Coasts” okręty przeciwminowe działają na rzecz innych jednostek. To wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Dlatego tym bardziej cieszę się z postawy załóg wszystkich okrętów, które wchodziły w skład dowodzonej przeze mnie grupy – podsumowuje kmdr por. Sikora.

Teraz zespół „Czernickiego” czeka krótki postój w Sztokholmie. Potem okręty odwiedzą jeszcze cztery bałtyckie porty, między innymi Sankt Petersburg. Wówczas najpewniej będą ćwiczyć z jednostkami marynarki rosyjskiej. Na razie jednak szczegóły tego przedsięwzięcia nie są jeszcze znane.

Pod koniec października okręty natowskiego zespołu rozpoczną udział w manewrach „Steadfest Jazz”. To zakrojone na szeroką skalę ćwiczenie, które odbędzie się na morskich i lądowych poligonach Polski oraz państw bałtyckich.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Piotr Wojtas

dodaj komentarz

komentarze


Co z tegorocznym MSPO?
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pracowity tydzień flotylli
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Widzieć i nie być widzianym
Na misjach święta inne niż zwykle
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
MBDA w walce o „Narew”
NATO walczy z koronawirusem
Prawdziwi wojownicy
Nowy wiceminister w MON
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
„Spartan” znów na Mazurach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Agent w generalskich szlifach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Polskie porty bardziej otwarte
Partyzanci rozgromili ubeków
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Army of Medics
Ćwiczenia z torpedą
Gotowi na „Defendera”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Patrioty z polskimi przyczepami
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Sukcesy sportowców w mundurach
Online z mistrzami sportu
Podchorążowie za sterami Bielików
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Specjalsi świętują
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Wojsko przeciw wirusowi
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Na zakupy do sklepu AMW
Białe noce podhalańczyków
Poszukiwania Magneto
Pilot F-16 oślepiony laserem
Rubiny w walce z epidemią
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
„Harpun” do walki
Przeciwlotnicza Sona
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO