moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Afgański policjant potrzebuje pomocy

Silny, charyzmatyczny, świetnie się z nim współpracuje – tak o Ahmadzie Zia, afgańskim komendancie policji, mówią polscy żołnierze. Rok temu jego posterunek został zaatakowany przez rebeliantów, on sam został postrzelony. Lekarze musieli amputować mu obie nogi. Teraz Polacy zbierają na jego rehabilitację i protezy.


O pomoc dla kapitana Ahmada Zia poprosił między innymi gen. bryg. Marek Sokołowski, dowódca XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego: „Potrzebna jest rehabilitacja, leczenie oraz specjalne protezy przystosowane do afgańskich warunków. Prosimy o wsparcie naszych działań” – napisał w liście do gen. dyw. Marka Tomaszyckiego, dowódcy operacyjnego sił zbrojnych.

Komendant Ahmad Zia od ośmiu lat pracuje w policji afgańskiej, a od czterech jest dowódcą posterunku w dystrykcie Khwaja Omari oraz zastępcą oficera ds. bezpieczeństwa w Ghazni. Kiedy w zeszłym roku posterunek policji zaatakowali talibowie, Zia został poważnie ranny. – Talibowie polowali na mnie od dłuższego czasu. Podkładali ładunki wybuchowe i przygotowywali zasadzki, żeby mnie dopaść – wspomina kapitan Zia. – Chcieli mnie zabić, udało im się jednak jedynie pozbawić mnie nóg.

Po ataku rebeliantów Zia był leczony między innymi w polskim szpitalu wojskowym w bazie Ghazni. Niestety, lekarze musieli amputować mu obie nogi. Po leczeniu kapitan wrócił do pracy na posterunku. Pracuje, poruszając się na wózku inwalidzkim. Czy boi się, że talibowie zaatakują jeszcze raz? – Gdybym obawiał się talibów, wróciłbym do domu i cicho siedział – zapewnia. – Nie dam się im zastraszyć, nie pozwolę zabijać niewinnych ludzi.


Ci, którzy spotkali kapitana Ahmada Zia i pracowali z nim, podkreślają, że służba w afgańskiej policji to jego wielka pasja. – Jest niesamowicie oddany walce z talibami – podkreślają Polacy. – Jego posterunek jest jednocześnie jego domem, który jest zawsze otwarty dla innych policjantów oraz wszystkich potrzebujących.

Komendant nigdy nie krył, jak bardzo jest wdzięczny polskim lekarzom: – Jestem bardzo wdzięczny Polakom za to, co dla mnie do tej pory zrobili – przyznaje. – Pomoc medyczna waszych lekarzy i wasze wsparcie naprawdę bardzo dużo dla mnie znaczą.

Pieniądze na leczenie i zakup protez zbiera fundacja VALETUDINARIA, która funkcjonuje przy 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. Nr konta bankowego, na które można wpłacać pieniądze: 84 1500 1360 1213 6005 8679 0000, Bank Zachodni WBK SA O/Bydgoszcz. Dopisek: AFGANISTAN.

EK, MK

autor zdjęć: Dariusz Lewtak, arch. PAT

dodaj komentarz

komentarze

~Herr Flick
1381266660
Nie wiem, czy mam się śmiać, czy płakać? Skoro afgański kapitan faktycznie tak bardzo zasłużył sobie na naszą wdzięczność za pomoc udzielaną polskim żołnierzom, to czy MON nie mogłoby po prostu zafundować mu porządnych protez? Taki to jest wielki wydatek? Nie ma jakiegoś funduszu pomocowego na takie właśnie sytuacje? To co? - Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść? Chociaż z drugiej strony, jak słyszę i czytam o tym, że nasi, w różny sposób poszkodowani żołnierze są traktowani niewiele lepiej po powrocie do kraju, to w zasadzie powinienem przestać się dziwić. Szkoda...
FA-E2-CB-7F

„Albatros” już na wodzie
 
Życie po zdjęciu munduru
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Jani, cudem ocalony
Lotem przeciw bolszewikom
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Sosnkowski przywrócony
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gavia na Atlantyku
Raki strzelały na Bałkanach
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
68W znaczy ratownik
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Trening medyczny przed misją
„Operacja Wuhan”: Pływanie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Fort zagłady
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Nóż komandosa zdobyty
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
68W Means Lifesaver
Silesian Life Pictures
Niezwyciężeni znowu trenują
Rescue Like You Would in a War
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rusza budowa szpitala w Legionowie
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Wypadek saperów
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Nowa misja i nowy sprzęt
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iranian Chess Game
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Thin Blue Line
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze dzieciom
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Ostatni bój wojny obronnej
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Groty i VIS-y dla armii
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Polska nie pozostanie osamotniona
Bożeny do modyfikacji
Niechciany traktat
Klasy wojskowe po nowemu
Snajper walczy także z wiatrem
Nowy wiceminister w MON
Cienka niebieska linia
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Kolejne Raki dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO