Wolne etaty dla szeregowych
1380006300
A A A

Armia poszukuje kandydatów do służby w korpusie szeregowych zawodowych. Wolne są stanowiska kierowców bojowych wozów piechoty, elektromechaników lub celowniczych. W sumie na chętnych czeka około 800 etatów w jednostkach wojskowych w całym kraju.


Na pracę mogą jednak liczyć tylko ci, którzy odbyli służbą zasadniczą lub przygotowawczą. – Zależy nam na osobach, które opanowały żołnierskie podstawy, znają wojskowe regulaminy, musztrę i potrafią posługiwać się bronią – mówi mjr Rafał Malinowski, szef sekcji personalnej w 15 Brygadzie Zmechanizowanej.

Jakie stanowiska są wolne? – Poszukujemy głównie kierowców czołgu Leopard, bojowych wozów piechoty, elektromechaników i kierowców kategorii C+E – wymienia mł. chor. PiotrKoziarski z sekcji personalnej sztabu 10 Brygady Kawalerii Pancernej. I dodaje, że blisko 80 wolnych etatów jest przeznaczonych dla osób mających stopień starszego szeregowego.

Z kolei 15 Brygada Zmechanizowana ma wolne etaty dla m.in. celowniczych karabinu maszynowego oraz osób mających uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, takimi jak bojowy wóz piechoty czy bojowy transporter rozpoznawczy. – Do końca roku chcielibyśmy zatrudnić około 50 szeregowych zawodowych – mówi mjr Rafał Malinowski, szef sekcji personalnej w 15 Brygadzie Zmechanizowanej.

Kierowcy poszukiwani są także w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie, gdzie jest ponad 100 wakatów. Szczecińska Brygada chętnie zatrudniłaby także na stanowiska strzelca wyborowego czy operatora zestawu rakiet przeciwlotniczych. – Poszukujemy również mechaników, elektromechaników i kierowców wszystkich kategorii – dodaje mjr Robert Kamiński, szef sekcji personalnej 17 Brygady.

Chętni do pracy w wojsku muszą przejść selekcję. Obejmuje ona rozmowę kwalifikacyjną oraz test sprawności fizycznej, w tym m in. podciąganie na drążku, bieg wahadłowy, skłony tułowia czy też bieg na 3000 lub 1000 metrów – Dbamy o wysokie standardy. U nas liczy się pełna dyspozycyjność, umiejętność współpracy, determinacja i sprawność fizyczna – podkreśla mjr Kamiński.

Zainteresowanie służbą w najmłodszym korpusie jest bardzo duże. – Na każdej kwalifikacji stawia się u nas wielu chętnych. Jestem pewien, że do końca roku uda się nam wypełnić wszystkie wakaty – zapewnia mjr Malinowski.

* * *

W korpusie szeregowych zawodowych służą żołnierze, którzy podpiszą z armią kontrakt na określony czas. Pierwszy kontrakt zawiera się na 18 miesięcy. Żołnierz służby kontraktowej może ją pełnić przez łączny okres nieprzekraczający 12 lat. Najlepsi mają szansę na awans do korpusu podoficerskiego.

Szeregowy, podobnie jak podoficer i oficer otrzymuje dodatek za długoletnią służbę, tzw. 13-tkę oraz dodatkowe świadczenia urlopowe. Jak każdy zawodowiec ma szansę na nagrody pieniężne. W razie potrzeby może też liczyć na finansową zapomogę. Żołnierz ma także zagwarantowane służbowe mieszkanie lub otrzymuje pieniądze na wynajem.

 

PG

autor zdjęć: st. chor. Adam Roik/Combat Camera

dodaj komentarz

komentarze

~olo
1413786240
jedna wielka kpina.podwyzki sa,od kaprala wzwyz,a szeregowi w gow..ie,12 lat i sijaaaaa bo chyba nikt nie wierzy w podoficerke....nie polecam
B8-85-CB-DD
~nick
1411995960
Ciekawe, mają tylu chętnych. To skąd te wakaty.
8F-9F-C1-C3
~kamil
1389443220
ja bym leopardem posmigal :D
09-38-AE-45
~darian
1380284640
dostałem już dwa listy z WKU żeby zatrudnić się na stanowisku kierowcy C+E,byłem na rozmowie w WKU ale ten ograniczony czas służby mi nie odpowiada, więc zrezygnowałem.
F3-D9-D8-D9
~Ja
1380063300
>Żołnierz służby kontraktowej może ją pełnić przez łączny okres nieprzekraczający 12 lat. < A po 12 latach co ma ze sobą zrobić? Kadra oficerska wciąż ta sama przez 4 dekady a ten szaraczek dość że za nich głowę nadstawia to jeszcze oberwie kopniaka na koniec pracy. Nie! Dziękuję.
B1-5A-AA-D7
Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Wojskowej
Służby
Zdrowia
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2012
wykonanie WEBSTRUMENTS.pl z wykorzystaniem CMS webSimple