moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusz musi być przygotowany na wyzwania

Czym są Siły Odpowiedzi NATO, jak przygotowują się do działania i w jaki sposób są dowodzone? Tego dowiedzą się dziennikarze z 11 krajów Europy, w tym Polski, podczas spotkań w dowództwach natowskich, które zorganizowało amerykańskie przedstawicielstwo w NATO. Pierwszym przystankiem było Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w holenderskim Brunssum.

Siły Odpowiedzi NATO (NATO Response Force – NRF) mogą być użyte do ochrony terytoriów, najważniejszych obiektów czy demonstracji siły.

– NATO istnieje dzięki swoim członkom, ich chęci i zapałowi takiemu, jakim Polska wykazuje się przy przygotowywaniu ćwiczeń „Steadfast Jazz 2013” – chwalił w Brunssum francuski gen. Michael Jakovlev, zastępca szefa sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych ds. planowania.

Reprezentowane przez niego dowództwo (Joint Force Command – JFC) odpowiedzialne jest za prowadzenie natowskich operacji m.in. w Afganistanie. Zaangażowane jest też w działanie Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force – NRF).

NRF liczące 13 tys. żołnierzy to wydzielone i świetnie przygotowane oddziały armii państw Sojuszu. Utrzymywane są w pięciodniowej gotowości, aby reagować na zagrożenia kryzysowe w przypadku naruszenia bezpieczeństwa państw członkowskich. Mogą być użyte do ochrony terytoriów, najważniejszych obiektów czy demonstracji siły.

Uczestnictwo w NRF poprzez wspólne ćwiczenia umacnia umiejętność współpracy sił zbrojnych członków NATO oraz państw partnerskich. – Pomoże również w utrzymaniu gotowości sił Sojuszu po zakończeniu operacji ISAF w Afganistanie – podkreślał gen. Jakovlev. Jak dodał, NATO „po misji ISAF” powinno bowiem znowu skupić się na szkoleniu wojsk, by być przygotowane na nowe wyzwania. – Tutaj właśnie niezwykle ważną rolę pełnią siły odpowiedzi, pomagając nawiązać współpracę wielonarodową i wzmacniając rolę ćwiczeń wojskowych – zaznaczył generał.

W tym roku głównym szkoleniem NRF będą ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” odbywające się 2–9 listopada na terenie Polski i krajów bałtyckich. Weźmie w nich udział 6 tys. osób z kilkunastu państw zarówno członków NATO, jak i krajów partnerskich. Przez tydzień wspólnie szkolić się będą wojska lądowe, lotnictwo, marynarka wojenna oraz siły specjalne. W manewry zostanie zaangażowane m.in. 40 samolotów, w tym myśliwce F-16, MiG-29, myśliwsko-bombowe SU-22 i transportowe CASY oraz 15 okrętów.

– Ćwiczenia będą kulminacją serii mniejszych manewrów jednostek sił odpowiedzi, które przez ostatnie miesiące odbywały się w 14 krajach Sojuszu – wyliczał płk Dawid Dinger z biura prasowego w Brunssum.

W łotewskiej bazie Adazi powstanie sztab ćwiczeń, a zasadnicza ich część, obejmująca manewry lądowe, przeprowadzona zostanie na polskim poligonie w Drawsku Pomorskim. Zaangażowanie naszego kraju w te manewry jest zresztą największe ze wszystkich krajów Sojuszu. – Polska zaoferowała miejsce treningu na swoim poligonie i rewelacyjnie sprawdza się jako przyszły gospodarz ćwiczeń – podkreślał gen. Jakovlev.

Celem „Steadfast Jazz 2013” jest sprawdzenie zdolności Sojuszu do realizacji zadań związanych z wypełnieniem zobowiązań w ramach wspólnej obrony prowadzonej zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. – Jednocześnie manewry pozwolą na takie przeszkolenie sił, abyśmy byli pewni, że są w stanie ze sobą współdziałać i reagować w każdej sytuacji oraz w dowolnych okolicznościach – informował gen. Hans-Lotha Domrose, dowódca JFC.

Efektem ćwiczeń będzie także certyfikacja, czyli sprawdzenie gotowości JFC w Brunssum do przejęcia na rok kierowania Siłami Odpowiedzi NATO od bliźniaczego dowództwa mieszczącego się we włoskim Neapolu.

***
Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych (Allied Joint Force Command – JFC) w Brunssum podlega Dowództwu Sił Sojuszniczych NATO ds. Operacji (Allied Command Operations) w Mons w Belgii. Podobna struktura jak w Brunssum mieści się też we włoskim Neapolu. Kwaterze w Brunssum podporządkowane są trzy połączone dowództwa NATO – Wojsk Lądowych w tureckim Izmirze, Marynarki Wojennej w Northwood w Wielkiej Brytanii i Sił Powietrznych w niemieckim Ramstein. Główną operacją, jaką w tej chwili prowadzi JFC, jest misja Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie – ISAF. W Brunssum pracuje półtora tysiąca żołnierzy i pracowników cywilnych ze wszystkich krajów NATO, w tym ok. 30 polskich oficerów i podoficerów.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Sonary dla śmigłowców ZOP
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Kraby kontra okręt
Kaprale po Legii Akademickiej
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kabina do zadań specjalnych
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
16 Dywizja najlepsza!
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Dekady za wcześnie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
F-16 kończą misję w Estonii
Zostań studentem ASzWoj
Wybuchowa edukacja
„Kaper” przeciw terrorystom
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ku czci roku 1918 i 1920
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szybsza droga do armii zawodowej
Polak z Medalem NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Bohaterska obrona wzgórza 385
Ochotnik do Auschwitz
Październik pod znakiem Tallboya
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Zaplecze dla Rosomaków
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Zamek na poligonie
Szybciej do wojska
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowe sanitarki dla wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Defender 2020: Symulator Pioruna
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polsko-amerykańska współpraca
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
„Aviation Detachment” w Łasku
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO