moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podniebna walka z porywaczami

Samolot pasażerski, w rzeczywistości wojskowa CASA, lecący z Krakowa do Oslo zostaje uprowadzony. Maszyna zmienia trasę przelotu i kieruje się w stronę Petersburga. W pościg rusza para dyżurna polskich samolotów F-16 i trzy rosyjskie Su-27. Tak wyglądało środowe ćwiczenie w ramach „Vigilant Skies 2013”.


Wspólny system ostrzegania przed incydentami w przestrzeni powietrznej jest jednym ze środków budowy zaufania między Rosją a NATO . Trwające w trzech miejscach Europy , w tym w Polsce ćwiczenia „Vigilant Skies 2013” miały potwierdzić jego skuteczność.

Celem ćwiczenia przeprowadzonego w przestrzeni powietrznej Polski i rosyjskiego Obwodu Kalingradzkiego była weryfikacja sprawności systemu Cooperative Aerospace Initiative. Jego zadaniem jest zapobieganie atakom terrorystycznym przeprowadzanym z wykorzystaniem samolotów cywilnych. Od wymiany informacji o aktywności w przestrzeni powietrznej Rosji i państw NATO zależy bezpieczeństwo pasażerów i możliwość szybkiego przechwytywania maszyn, które stwarzają zagrożenie. – Dziś w sposób praktyczny sprawdzono przydatność systemu – stwierdził gen. dyw. w stanie spoczynku pilot Henryk Pietrzak, pełnomocnik szefa MON. Był to również sprawdzian dla operatorów. – W poniedziałek przećwiczyliśmy to wirtualnie. Dziś udało się pomyślnie zrealizować to ćwiczenie w rzeczywistości – gen. bryg. Hakan Evrim dyrektor ćwiczeń z Turcji.

W scenariuszu dzisiejszego ćwiczenia założono, że lecący z Krakowa do Oslo samolot pasażerski, którego rolę odgrywał wojskowy transportowiec C-295M z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, został opanowany przez terrorystów. Gdy wiadomość dotarła do decydentów, rozpoczęły się prace nad nadaniem statusu „Renegate”. W powietrze poderwała się para dyżurna myśliwców F-16C z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Samoloty zbliżyły się do porwanej maszyny pasażerskiej i towarzyszyły jej.


Tymczasem terroryści postanowili lecieć do Sankt Petersburga w Rosji. Natowskie centrum koordynacyjne systemu CAI poinformowało swego rosyjskiego odpowiednika w Moskwie i rozpoczął się proces wymiany informacji. Rosjanie wysłali w powietrze dwa myśliwce Su-27 stacjonujące w Czkałowsku w rejonie Kaliningradu. Towarzyszyły one porwanemu samolotowi w rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Całe zdarzenie zakończyło się szczęśliwie, gdyż pasażerom udało się obezwładnić terrorystów. Samolot zawrócił i w towarzystwie „Jastrzębi” skierował się na lotnisko w Malborku. W dzisiejszym ćwiczeniu uczestniczyło bezpośrednio blisko 80 osób.

Podobne ćwiczenia przeprowadzono w ostatnich dniach także w okolicach Morza Czarnego, w północnej Norwegii i w rejonie Murmańska, czyli tam gdzie stykają się granice państw należących do Sojuszu i Rosji. – Samoloty latają szybko, na odpowiedź na zagrożenie mamy tylko minuty. Dlatego kanały komunikacyjne muszą być wcześniej ustalone, a procedury zdefiniowane – tłumaczy gen. mjr w st. spocz. Koen Gijsbers, szef NATO Communications and Information Agency (NCI Agency).


Koncepcja stworzenia systemu ostrzegania i reagowania na incydenty powietrzne narodziła się w 2002 roku na forum Rady NATO-Rosja, po terrorystycznych zamachach z 11 września 2001 roku. W Rosji i NATO powstały po trzy ośrodki zbierające informacje o potencjalnie niebezpiecznych zdarzeniach w rejonach odpowiedzialności. Po stronie rosyjskiej ośrodki działają w Kaliningradzie, Murmańsku i Rostowie nad Donem. Po stronie natowskiej to centra w Warszawie, norweskim Bodo i w Ankarze w Turcji. Utworzone zostały też dwa centra koordynacyjne. Natowskie ulokowano w Warszawie, a rosyjskie w Moskwie. W warszawskim ośrodku pracuje 10 oficerów i pięciu cywilów.

Warszawskie centrum koordynacyjne ulokowane jest Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jej prezes Krzysztof Kapis podkreślał, że agencja od dawna współpracuje z wojskiem, dzięki czemu obie strony mogą efektywnie wykorzystywać posiadaną infrastrukturę.

wr

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~siwy
1380178980
Wielkie gratulacje, niezłe ćwiczenia! :)
9B-0B-C2-39

Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Polacy świętowali niepodległość
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Wierny Polsce
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojsko na Biegu Niepodległości
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Logistycy w akcji
Razem się szkolą, razem walczą
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
101 lat Niepodległej!
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Thin Blue Line
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Cybersec’19
Nowy wiceminister w MON
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wołyńskie lwie serca
Black Jack ściąga do Polski
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Niechciany traktat
Jani, Miraculously Saved
Mroczne serce okupowanej Europy
Nowa spółka lotnicza PGZ
GROM na kursie działań specjalnych
Wojny wygrywa rezerwa
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Pogrzeb generała Ścibiora
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Najwyższy skok w tandemie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Symbol zaklęty w dacie
68W Means Lifesaver
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Awanse na 11 listopada
Codziennie składamy legunom raport
Plan modernizacji marynarki wojennej
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Tyraliera terytorialsów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
O służbach specjalnych na ASzWoj
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO