moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podniebna walka z porywaczami

Samolot pasażerski, w rzeczywistości wojskowa CASA, lecący z Krakowa do Oslo zostaje uprowadzony. Maszyna zmienia trasę przelotu i kieruje się w stronę Petersburga. W pościg rusza para dyżurna polskich samolotów F-16 i trzy rosyjskie Su-27. Tak wyglądało środowe ćwiczenie w ramach „Vigilant Skies 2013”.


Wspólny system ostrzegania przed incydentami w przestrzeni powietrznej jest jednym ze środków budowy zaufania między Rosją a NATO . Trwające w trzech miejscach Europy , w tym w Polsce ćwiczenia „Vigilant Skies 2013” miały potwierdzić jego skuteczność.

Celem ćwiczenia przeprowadzonego w przestrzeni powietrznej Polski i rosyjskiego Obwodu Kalingradzkiego była weryfikacja sprawności systemu Cooperative Aerospace Initiative. Jego zadaniem jest zapobieganie atakom terrorystycznym przeprowadzanym z wykorzystaniem samolotów cywilnych. Od wymiany informacji o aktywności w przestrzeni powietrznej Rosji i państw NATO zależy bezpieczeństwo pasażerów i możliwość szybkiego przechwytywania maszyn, które stwarzają zagrożenie. – Dziś w sposób praktyczny sprawdzono przydatność systemu – stwierdził gen. dyw. w stanie spoczynku pilot Henryk Pietrzak, pełnomocnik szefa MON. Był to również sprawdzian dla operatorów. – W poniedziałek przećwiczyliśmy to wirtualnie. Dziś udało się pomyślnie zrealizować to ćwiczenie w rzeczywistości – gen. bryg. Hakan Evrim dyrektor ćwiczeń z Turcji.

W scenariuszu dzisiejszego ćwiczenia założono, że lecący z Krakowa do Oslo samolot pasażerski, którego rolę odgrywał wojskowy transportowiec C-295M z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, został opanowany przez terrorystów. Gdy wiadomość dotarła do decydentów, rozpoczęły się prace nad nadaniem statusu „Renegate”. W powietrze poderwała się para dyżurna myśliwców F-16C z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Samoloty zbliżyły się do porwanej maszyny pasażerskiej i towarzyszyły jej.


Tymczasem terroryści postanowili lecieć do Sankt Petersburga w Rosji. Natowskie centrum koordynacyjne systemu CAI poinformowało swego rosyjskiego odpowiednika w Moskwie i rozpoczął się proces wymiany informacji. Rosjanie wysłali w powietrze dwa myśliwce Su-27 stacjonujące w Czkałowsku w rejonie Kaliningradu. Towarzyszyły one porwanemu samolotowi w rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Całe zdarzenie zakończyło się szczęśliwie, gdyż pasażerom udało się obezwładnić terrorystów. Samolot zawrócił i w towarzystwie „Jastrzębi” skierował się na lotnisko w Malborku. W dzisiejszym ćwiczeniu uczestniczyło bezpośrednio blisko 80 osób.

Podobne ćwiczenia przeprowadzono w ostatnich dniach także w okolicach Morza Czarnego, w północnej Norwegii i w rejonie Murmańska, czyli tam gdzie stykają się granice państw należących do Sojuszu i Rosji. – Samoloty latają szybko, na odpowiedź na zagrożenie mamy tylko minuty. Dlatego kanały komunikacyjne muszą być wcześniej ustalone, a procedury zdefiniowane – tłumaczy gen. mjr w st. spocz. Koen Gijsbers, szef NATO Communications and Information Agency (NCI Agency).


Koncepcja stworzenia systemu ostrzegania i reagowania na incydenty powietrzne narodziła się w 2002 roku na forum Rady NATO-Rosja, po terrorystycznych zamachach z 11 września 2001 roku. W Rosji i NATO powstały po trzy ośrodki zbierające informacje o potencjalnie niebezpiecznych zdarzeniach w rejonach odpowiedzialności. Po stronie rosyjskiej ośrodki działają w Kaliningradzie, Murmańsku i Rostowie nad Donem. Po stronie natowskiej to centra w Warszawie, norweskim Bodo i w Ankarze w Turcji. Utworzone zostały też dwa centra koordynacyjne. Natowskie ulokowano w Warszawie, a rosyjskie w Moskwie. W warszawskim ośrodku pracuje 10 oficerów i pięciu cywilów.

Warszawskie centrum koordynacyjne ulokowane jest Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jej prezes Krzysztof Kapis podkreślał, że agencja od dawna współpracuje z wojskiem, dzięki czemu obie strony mogą efektywnie wykorzystywać posiadaną infrastrukturę.

REKLAMA

wr

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~siwy
1380178980
Wielkie gratulacje, niezłe ćwiczenia! :)
9B-0B-C2-39

16 sekund Liberatora
 
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Informacja Prasowa
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
„Defender” – pracowity poligon saperów
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zbiegowie z innego świata
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent z wizytą w Drawsku
Fordy, a nie Nissany
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Z menażką na wakacje
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Współzawodnictwo rozwija
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Powstaną kolejne strzelnice
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Terytorialsi nie stracą dodatku
Testament Polski Walczącej
Prezydent Duda jedzie do USA
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Weterani w pasiece
Online z mistrzami sportu
Groty z granatnikiem
Żołnierze w sztafecie pomocy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kraby w Bolesławcu
Ogromne zainteresowanie Soną
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Laserowa artyleria US Army
Ofensywa Tuchaczewskiego
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kajmany na gąsienicach
Most do współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO