moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okręt odbity z rąk terrorystów

Terroryści opanowali okręt stojący w porcie. Negocjacje nie dały rezultatu. Do akcji przystąpiły jednostki specjalne – oto scenariusz ćwiczeń, które odbyły się w świnoujskim Porcie Wojennym. Okazją było szkolenie na temat ochrony obiektów wojskowych.


Terroryści zaatakowali od strony lądu i morza. Ich celem był zacumowany w świnoujskim porcie trałowiec ORP „Gardno”. Udało im się opanować okręt i wziąć zakładników. Na miejsce przyjechała Żandarmeria Wojskowa, policyjni antyterroryści oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. – Trałowiec został otoczony szczelnym kordonem, a do akcji przystąpili policyjni negocjatorzy. Niestety, ich wysiłki okazały się daremne – tłumaczy kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Ostatecznie okręt został odbity po szturmie wyspecjalizowanych oddziałów. Zakładnicy wyszli z opresji bez szwanku.

Ćwiczenia były elementem trzydniowego szkolenia, na które zjechali specjaliści od ochrony obiektów wojskowych z całej Polski. W programie znalazła się między innymi prelekcja na temat zagrożeń asymetrycznych. – Pod tą nazwą kryją się wszelkie zagrożenia pozamilitarne, jak choćby atak terrorystyczny, wzięcie zakładników, czy też eksplozja podłożonych wcześniej w porcie ładunków wybuchowych – wyjaśnia kmdr ppor. Kwiatkowski. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z zasadami przechowywania broni na okrętach, a także raportem, który powstał po kontroli jednostek wojskowych na terenie całego kraju. Omówione zostały wszelkie wykryte wówczas niedociągnięcia.

– Takie szkolenia są organizowane cyklicznie w różnych jednostkach polskich, także w Świnoujściu. Ale przedsięwzięcia na taką skalę nie było u nas od lat – przyznaje kmdr ppor. Kwiatkowski.

Walka z terrorystami wymaga współdziałania różnego rodzaju służb mundurowych. Dlatego wspólne ćwiczenia są organizowane już od pewnego czasu. – Z wojskiem trenowaliśmy w bazie lotniczej w Świdwinie, a także w Szczecinie, krótko przed finałem regat „The Tall Ships Races”, gdzie naszym partnerem byli komandosi z jednostki GROM – wspomina podkom. Przemysław Kimon z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Jednak Świnoujście, jak przyznaje, to miejsce szczególne. – W mieście tym powstaje gazoport, czyli jedna z najbardziej strategicznych inwestycji dla polskiej gospodarki. To potencjalny cel ataku terrorystycznego, a my musimy być przygotowani na każdą ewentualność – podkreśla podkom. Kimon.

Ale współpraca służb mundurowych na zachodnim Pomorzu nie ogranicza się do ćwiczeń. Najlepszym przykładem jest czerwcowa operacja polegająca na wydobyciu z Odry w centrum Szczecina bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Niewybuch ważył blisko tonę. Z dna podjęli go nurkowie minerzy z 8 Flotylli. W tym czasie policja koordynowała ewakuację blisko tysiąca mieszkańców. Z ruchu zostały wyłączone dwa mosty i część śródmiejskich ulic. – Potem zabezpieczaliśmy przejazd konwoju na oddalony o 110 kilometrów poligon w Drawsku Pomorskim. Tam bomba została zdetonowana – wspomina podkom. Kimon. – Operacja była niezwykle skomplikowana, ale przebiegła nadzwyczaj sprawnie – podsumowuje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381146360
widzę , ze jeden terrorysta nosi spodnie podobne do mundur naszych wojsk tz. barw ustawowo chronionych tz. stwarza niebezpieczne pozory . Ja bym mu je -podczas interwencji- kazał ściągnąć. Zębami.
F9-66-6A-55

Double Eagle po nowemu
 
Sowieci w lodowej pułapce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
F-35 – polska Harpia
Arsenał Iranu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żyj zdrowiej
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Szturmani na Lipie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Klasy wojskowe po nowemu
Iran uderza w USA
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Nowy wiceminister w MON
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Czerwoni w odwrocie
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Iskra – dama polskiego lotnictwa
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Podziemna potęga
Umowa na Harpie podpisana!
They Train Together, They Fight Together
We Are All Darfur
Obradowała Rada Gabinetowa
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Noc deportacji
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Własne interesy Europy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Krwawe walki o Monte Cassino
Defense Without Politics
Chciałem walczyć z Niemcami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
O Patriotach na WAT
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO