moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okręt odbity z rąk terrorystów

Terroryści opanowali okręt stojący w porcie. Negocjacje nie dały rezultatu. Do akcji przystąpiły jednostki specjalne – oto scenariusz ćwiczeń, które odbyły się w świnoujskim Porcie Wojennym. Okazją było szkolenie na temat ochrony obiektów wojskowych.


Terroryści zaatakowali od strony lądu i morza. Ich celem był zacumowany w świnoujskim porcie trałowiec ORP „Gardno”. Udało im się opanować okręt i wziąć zakładników. Na miejsce przyjechała Żandarmeria Wojskowa, policyjni antyterroryści oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. – Trałowiec został otoczony szczelnym kordonem, a do akcji przystąpili policyjni negocjatorzy. Niestety, ich wysiłki okazały się daremne – tłumaczy kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Ostatecznie okręt został odbity po szturmie wyspecjalizowanych oddziałów. Zakładnicy wyszli z opresji bez szwanku.

Ćwiczenia były elementem trzydniowego szkolenia, na które zjechali specjaliści od ochrony obiektów wojskowych z całej Polski. W programie znalazła się między innymi prelekcja na temat zagrożeń asymetrycznych. – Pod tą nazwą kryją się wszelkie zagrożenia pozamilitarne, jak choćby atak terrorystyczny, wzięcie zakładników, czy też eksplozja podłożonych wcześniej w porcie ładunków wybuchowych – wyjaśnia kmdr ppor. Kwiatkowski. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z zasadami przechowywania broni na okrętach, a także raportem, który powstał po kontroli jednostek wojskowych na terenie całego kraju. Omówione zostały wszelkie wykryte wówczas niedociągnięcia.

– Takie szkolenia są organizowane cyklicznie w różnych jednostkach polskich, także w Świnoujściu. Ale przedsięwzięcia na taką skalę nie było u nas od lat – przyznaje kmdr ppor. Kwiatkowski.

REKLAMA

Walka z terrorystami wymaga współdziałania różnego rodzaju służb mundurowych. Dlatego wspólne ćwiczenia są organizowane już od pewnego czasu. – Z wojskiem trenowaliśmy w bazie lotniczej w Świdwinie, a także w Szczecinie, krótko przed finałem regat „The Tall Ships Races”, gdzie naszym partnerem byli komandosi z jednostki GROM – wspomina podkom. Przemysław Kimon z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Jednak Świnoujście, jak przyznaje, to miejsce szczególne. – W mieście tym powstaje gazoport, czyli jedna z najbardziej strategicznych inwestycji dla polskiej gospodarki. To potencjalny cel ataku terrorystycznego, a my musimy być przygotowani na każdą ewentualność – podkreśla podkom. Kimon.

Ale współpraca służb mundurowych na zachodnim Pomorzu nie ogranicza się do ćwiczeń. Najlepszym przykładem jest czerwcowa operacja polegająca na wydobyciu z Odry w centrum Szczecina bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Niewybuch ważył blisko tonę. Z dna podjęli go nurkowie minerzy z 8 Flotylli. W tym czasie policja koordynowała ewakuację blisko tysiąca mieszkańców. Z ruchu zostały wyłączone dwa mosty i część śródmiejskich ulic. – Potem zabezpieczaliśmy przejazd konwoju na oddalony o 110 kilometrów poligon w Drawsku Pomorskim. Tam bomba została zdetonowana – wspomina podkom. Kimon. – Operacja była niezwykle skomplikowana, ale przebiegła nadzwyczaj sprawnie – podsumowuje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381146360
widzę , ze jeden terrorysta nosi spodnie podobne do mundur naszych wojsk tz. barw ustawowo chronionych tz. stwarza niebezpieczne pozory . Ja bym mu je -podczas interwencji- kazał ściągnąć. Zębami.
F9-66-6A-55

Promocja oficerska w AWL
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Defendery 2020: RobUV
Kraby kontra okręt
Wojsko przeciw wirusowi
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Nadchodzi Armia Fight Night!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
A więc wojna...
„Kaper” przeciw terrorystom
F-16 kończą misję w Estonii
Październik pod znakiem Tallboya
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Trenują, aby szkolić innych
Dekady za wcześnie
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Defender 2020: Symulator Pioruna
Szybciej do wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Kabina do zadań specjalnych
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kraken dla Kormoranów
Polsko-amerykańska współpraca
Zostań studentem ASzWoj
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Amerykanie odmładzają F-16
Nowe sanitarki dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Zamek na poligonie
Ochotnik do Auschwitz
W MON o polsko-słowackiej współpracy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Aviation Detachment” w Łasku
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Ku czci roku 1918 i 1920
Bohaterska obrona wzgórza 385
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Komisje sejmowe o umowie z USA
16 Dywizja najlepsza!
Szybsza droga do armii zawodowej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wybuchowa edukacja
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Ukraiński kurs na Zachód
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Ryzykowne remedium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO